Najlepsze gąbki do mycia karoserii auta

Najlepsze gąbki do mycia karoserii auta

Często zdarza się, że podczas mycia auta dochodzi do zarysowania lakieru. W takim przypadku winowajcom może być niedostatecznie chłonna gąbka. Jakie produkty warto kupić, aby bez obaw móc pielęgnować karoserię pojazdu?

udostępnij

Paweł SzyszkaPaweł Szyszka / 30-05-2017

Przypadkowe zarysowanie

Gąbka jest bardzo ważnym akcesorium, gdyż to ona ma bezpośrednią styczność z lakierem podczas mycia. Jeśli więc drobne kamyki trafią między gąbkę a lakier, to tylko od jej jakości będzie zależeć, czy powłoka lakiernicza zostanie uszkodzona. Podczas mycia warto pamiętać o regularnym spłukiwaniu gąbki z zanieczyszczeń, które zostały zebrane przez nią z powierzchni karoserii. Najlepiej przygotować do tego oddzielne wiadro z czystą, letnią wodą. Ważne jest też bezdotykowe mycie wstępne, a więc spłukanie wszelkich luźnych zanieczyszczeń mogących wyrządzić szkodę nadwoziu.

Gąbki piankowe

Spośród materiałów, z których może być zrobiona gąbka, najpopularniejszym jest pianka. Choć gąbki piankowe są miękkie i chłonne, to mogą powodować zarysowania lakieru. Wszystko zależy od ilości i wielkości porów na ich powierzchni. Jeśli struktura gąbki piankowej jest mocno porowata, oznacza to, że brud i inne zanieczyszczenia będą mogły zostać wchłonięte do jej wnętrza, a lakier będzie bezpieczny. W taki sposób łatwo odróżnić piankę wysokogatunkową od najtańszych materiałów o jednolitym wyglądzie.

Kupując gąbkę, należy również zwrócić uwagę na jej rozmiar. Nie powinna być ani za duża, ani za mała. Chodzi o to, aby z jednej strony była wygodna i mieściła się w dłoni, a z drugiej efektywnie ścierała brud i inne zanieczyszczenia. Można przyjąć, że idealna gąbka powinna mieć ok. 20 cm długości i 10 cm szerokości. Najtańsze gąbki kupimy za ok. 3 zł, ale ich jakość wykonania pozostawia z reguły wiele do życzenia. Za porządną gąbkę o chłonnej strukturze przyjdzie zapłacić ok. 10 zł.

Gąbki i rękawice z mikrofibry

Mikrofibra to materiał znacznie bardziej zaawansowany niż pianka. Jego struktura składa się z mikrowłókien wykonanych z poliestru o bardzo małej grubości. W praktyce mikrofibra jest nie tylko chłonna, ale też delikatna i wytrzymała. Stanowi więc idealny materiał do produkcji gąbek do mycia auta. Przykładem produktu godnego polecenia jest mikrofibrowa gąbka Sonax Maxi 2 in 1. Z jednej strony ma długie frędzle, które dokładnie zbierają brud i chłoną wszelkie zanieczyszczenia, natomiast druga strona jest gładka, co umożliwia polerowanie i usuwanie trudnych zabrudzeń. Gąbkę Sonax Maxi 2 in 1 można kupić za ok. 15 zł.

Profesjonalni detailerzy korzystają z gąbek wykonanych z najgrubszej i najbardziej miękkiej mikrofibry. Przykładem jest kosztująca ok. 40 zł gąbka Chemical Guys Big Chubby Sponge. Została ona wykonana tak, aby w jak najdelikatniejszy sposób czyścić lakier. Z tego powodu jest obszyta od środka, aby uniknąć powstania ostrych krawędzi. Wypełniona jest gąbką posiadającą „pamięć”, czyli wracającą do swoich pierwotnych kształtów po każdym myciu.

Alternatywą dla gąbki z mikrofibry są rękawice wykonane z tego samego materiału. Przykładem może być rękawica Nigrin kosztująca ok. 12 zł za szt. Co prawda, w porównaniu do gąbki jest mniej chłonna, jednakże pozwala na lepsze zbieranie brudu z trudno dostępnych miejsc.

Zakup porządnej gąbki lub rękawicy to koszt rzędu kilkunastu złotych. W tej cenie otrzymujemy produkt, który będzie służył długo, a przede wszystkim ochroni lakier przed powstaniem niezamierzonych zarysowań podczas mycia.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro