Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Najlepsza pizza tylko z odpowiednim piecem. Jaki wybrać?

Nowe pizzerie pojawiają się na gastronomicznych mapach miast wyjątkowo często, ale również szybko znikają. Problemem braku klientów bywa nieodpowiedni piec do pizzy, przez co nawet najsmaczniejszy wyrób nie zostanie doceniony.

Najlepsza pizza tylko z odpowiednim piecem. Jaki wybrać?

Do wyboru mamy kilka rodzajów pieców do pizzy, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Postaramy się przybliżyć cechy każdego z nich, żeby ostatecznie pomóc podjąć właściwą decyzję dla twojego lokalu.

Czym zasilane są piece do pizzy?

Najważniejsze rozróżnienie pieców do pizzy to źródło ich zasilania. Do wyboru mamy trzy typy: elektryczne, gazowe oraz opalane drewnem.

  • Piece elektryczne z pewnością wyróżniają się ceną, która zazwyczaj jest atrakcyjniejsza niż w przypadku pozostałych rodzajów pieców. Drugą istotną zaletą, która ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla początkujących pizzerii, jest możliwość rozbudowy. Początkowo można zaopatrzyć się w jeden moduł, a jeśli klientów będzie przybywać, a intensywność wypiekania potraw rosła, można dokupić kolejne moduły. Jeszcze jedną ważną cechą jest prostota obsługi, co również przyda się mniej doświadczonym restauratorom. Po stronie wad pieców elektrycznych zapisać należy większe koszty użytkowania. Uwzględniając regularne podwyżki cen energii elektrycznej, rachunki za użytkowanie pieca elektrycznego mogą być wyższe niż w przypadku pozostałych typów.
  • Dlatego jeśli mamy na uwadze dłuższą perspektywę czasową, korzystnym rozwiązaniem może być piec gazowy. Jego zaletą jest właśnie niższy koszt eksploatacyjny, mimo że zakup samego urządzenia może być droższy niż w przypadku pieców elektrycznych. Atutem jest również szybkość nagrzewania, wobec czego piece gazowe są często wykorzystywane w prężnie działających lokalach gastronomicznych. Po stronie niedogodności zapiszemy konieczność przystosowania i regularnego monitorowania całego systemu wentylacyjnego w lokalu. Ryzyko ulotnienia się gazu nakłada na właścicieli pizzerii z piecem gazowym szereg obostrzeń związanych z bezpieczeństwem pracy. Piece zasilane gazem nie mają też możliwości rozbudowy. Już na początku musimy ocenić, czy potrzebny nam będzie piec z jedną, a może dwiema komorami.
  • Wreszcie piec na drewno. Jest to tradycyjna, a przy tym najbardziej klimatyczna forma wypieku pizzy. Dzięki paleniu drewna ciasto i dodatki zyskują niepowtarzalny charakter, którego nie podrobią inne rodzaje pieców. Duży piec na drewno to też efekt wizualny, który warto udostępnić gościom. Tego typu sprzęty robią wrażenie, a klient czuje, że trafił do specjalistów tego włoskiego dania. Jednocześnie piece na drewno są najtrudniejsze w obsłudze. I nie chodzi tu nawet o konieczność podkładania do paleniska, ale też sam proces pieczenia pizzy. Dlatego do pracy z tego typu piecem potrzebni są prawdziwi profesjonaliści.

Co trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem pieca do pizzy?

Podstawową kwestią przy wyborze pieca do pizzy są nasze aspiracje i umiejętności. Jeżeli chcemy stworzyć klimatyczne miejsce, gdzie goście zasmakują tradycyjnej, włoskiej pizzy, warto zdecydować się na piec opalany drewnem. Już samo urządzenie zrobi wrażenie na klientach, a niepowtarzalny smak jeszcze bardziej pogłębi ich zadowolenie.

Jeśli jednak stawiamy dopiero pierwsze kroki w branży gastronomicznej, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zakup niedużego pieca elektrycznego, który z czasem można rozbudować. Tym samym płynnie przechodzimy do kolejnego ważnego aspektu, czyli planowanej intensywności pracy pieca. Często pizza jest tylko jedną z pozycji menu restauracji, dlatego nie warto inwestować w sprzęt wysokiej klasy.

Jednak w przypadku pizzerii, która ma dużo zamówień, najefektywniejszy będzie piec gazowy dwukomorowy, pozwalający na intensywną pracę przez długi czas, nie generując przy tym wysokich kosztów eksploatacyjnych.

Jeśli wypiekamy naprawdę wiele pizz w ciągu każdego dnia, warto zastanowić się nad specjalistycznym piecem przelotowym, z którym można przygotowywać wypieki wymagające różnego czasu pieczenia w jednym piecu. Pod względem łatwości obsługi prym wiedzie piec elektryczny, natomiast modele zasilane drewnem skierowane są raczej do doświadczonych kucharzy, którzy potrafią właściwie operować temperaturą i ciastem.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Firma i usługi


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro