Najlepsza mata do jogi – jaką wybrać?

Najlepsza mata do jogi – jaką wybrać?

Mata to jedyna niezbędna rzecz potrzebna do praktykowania jogi. Czy wybór odpowiedniej maty jest trudny? Na pozór nie – dopóki nie zaczniesz jej szukać, wydaje się, że wszystkie są do siebie podobne. Jednak kiedy przyjrzymy się bardziej wnikliwie, zobaczymy, że wiele je różni.

udostępnij

Daria WystępekDaria Występek / 12-10-2015

Dobrze dobrana mata to lepsze ćwiczenia. Zła mata, na której np. rozjeżdżają się dłonie, spowoduje tylko uczucie rozdrażnienia, a nie zadowolenia. Wybór jest ogromny, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy mata spełni nasze oczekiwania. Jest kilka parametrów, na które szczególnie trzeba zwrócić uwagę. Oto najważniejsze z nich.

Na co szczególnie zwrócić uwagę?

  1. Grubość maty.

Im grubsza, tym lepiej dla naszych stawów, bo będą miały lepszą amortyzację od podłoża. Wytrwanie na dłużej w asanach nie będzie powodowało dyskomfortu w stawach kolanowych czy biodrowych. Najgrubsze maty mają około 6 mm. Taka wygodna i gruba mata jest zazwyczaj ciężka, więc najlepiej używać jej w domu. Chodzenie z nią na zajęcia może być uciążliwe.

Jeśli chcesz matę, którą będziesz zabierać na zajęcia, dobrym rozwiązaniem może być lżejsza wersja o grubości około 4–4,5 mm. Taka mata zapewni komfort ćwiczenia. W ofertach znajdziecie także maty bardzo cienkie i lekkie. Mają zazwyczaj około 1,5–2 mm. Jednak ćwiczenie na nich może nie być przyjemne, jeśli dopiero zaczynacie przygodę z jogą.

  1. Materiał, z jakiego zrobiona jest mata.

To kolejna bardzo ważna kwestia. Poza grubością to zdecydowanie najważniejszy parametr. Najbardziej powszechne i najtańsze są maty wykonane z PCV. Mimo szerokiej dostępności nie jest to jednak najlepszy wybór. Nie są one bardzo trwałe, mają też niewielkie właściwości antypoślizgowe. Inną kwestią jest to, że nie są zbyt ekologiczne, co jest istotne dla wielu joginów.

Najtrwalsze są maty kauczukowe, niektóre z nich mają nawet dożywotnią gwarancję. Są bardzo wytrzymałe i mają najlepszą przyczepność ze wszystkich dostępnych materiałów. Kauczuk jest przyjazny środowisku i całkowicie biodegradowalny. Mimo że taka mata jest najdroższa, warto w nią zainwestować, gdy regularnie praktykujemy jogę. Posłuży nam przez całe życie. Każdy jednak może wybrać materiał, jaki najbardziej mu odpowiada, dostępnych jest wiele wariantów.

  1. Długość maty.

Nie zawsze maty mają standardową długość, uwagę na to zwrócić powinny szczególnie osoby wysokie. Mata powinna być dłuższa od osoby ćwiczącej.

  1. Sposób czyszczenia.

Najlepiej wybrać matę, którą łatwo się czyści, domowe sposoby będą o wiele tańsze. Lepiej, żeby do jej pielęgnacji nie były konieczne dodatkowe produkty. Zawsze można sięgnąć po gotowe preparaty, jeśli są odpowiednie do materiału, z jakiego jest zrobiona nasza mata.

  1. Cena.

Maty PCV kosztują zazwyczaj około 20–60 zł. Nie jest to jednak dobra inwestycja. Taka mata posłuży nam najwyżej rok przy regularnej praktyce. Maty do jogi w bardzo niskich cenach zazwyczaj nie spełniają najważniejszych wymagań. Nie da się na nich utrzymać stabilnej pozycji, ręce i nogi się rozjeżdżają. W jakim przedziale cenowym można kupić dobrą matę? Zazwyczaj ceny zaczynają się od 70–80 zł, najdroższe mogą kosztować nawet 500 zł. Biorąc pod uwagę, że jest to jedyny koszt, jaki ponosimy, praktykując jogę, warto kupić lepszą matę, która posłuży nam przez lata. Za około 100 zł każdy początkujący znajdzie odpowiedni dla siebie model. Bardzo drogie maty mają często dożywotnią gwarancję, co też zachęca do zakupu.

  1. Wygląd.

Też jest ważny, w końcu codzienna praktyka ma być przyjemnością. Mata powinna nam się podobać, wtedy chętniej będziemy ją rozkładać.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro