Najciekawsze pomysły na świąteczne dekoracje okienne

Najciekawsze pomysły na świąteczne dekoracje okienne

Dekoracje świąteczne obejmują już nie tylko choinki i wieńce na drzwiach. Coraz chętniej wprowadzamy także ozdoby okienne. Rozświetlają one wnętrza mieszkań i dekorują fasady budynków, dając znać światu, że w danym mieszkaniu celebruje się święta.

udostępnij

Anna OporskaAnna Oporska / 12-12-2016 / aktualizacja: 19-11-2019

W krajach skandynawskich powszechnym zwyczajem jest stawianie w oknach na święta lamp i lampionów bądź rozświetlanie ich lampkami choinkowymi. Z kolei w USA dekoruje się niemal każdy skrawek przestrzeni. Z połączenia tych dwóch tradycji także w Polsce nastała moda na dekorowanie okien na święta. Trzeba przyznać, że jest to wyjątkowo przyjemny zwyczaj, który rozświetla polskie ulice. Z reguły bowiem takie ozdoby dekorują nie tylko wnętrza mieszkań, ale także fasady domów. Aby wykreować ciekawą okienną aranżację świąteczną, nie trzeba specjalnych produktów. Można wykorzystać standardowe ozdoby świąteczne i ewentualnie dodać kilka autorskich rozwiązań. Na koniec wystarczy połączyć je w odpowiedni sposób. Poniżej zebraliśmy kilka propozycji.

Świetlista aranżacja okienna

Fot. Rum Lux, Markslojd, Joylight, Jula, Decor Art

Na pierwszy rzut okna mogłoby się wydawać, że okno nie daje zbyt wiele możliwości na dekoracje. Jest to jednak złudne wrażenie. Czasem wystarczy jedna bądź dwie ozdoby, aby wykreować ciekawą aranżację. Przede wszystkim warto sięgnąć po oświetlenie, które wnosi największy efekt do okiennych aranżacji. W Szwecji powszechnym zwyczajem jest stawianie na parapetach lamp w kształcie gwiazdy. Ich klosze są z reguły papierowe i dają delikatne światło. Pięknie prezentują się z perspektywy zarówno wnętrza, jak i ulicy. Również w Polsce można znaleźć ich szeroki wybór. Zamiast nich można w oknie zawiesić ledowe gwiazdy lub śnieżynki – gdy jest ich więcej, będą się prezentować efektownie. Zamiast lamp warto sięgnąć po świeczniki adwentowe i lampiony świąteczne, jak te w stylu skandynawskim o subtelnych formach. Lepiej jednak wybrać ledowe zamiast tych na świece, aby uniknąć zagrożenia pożarowego. Jeszcze większy efekt i więcej możliwości aranżacyjnych dają lampki choinkowe, takie jak druciki czy ornamentalne lampki. Możne je zawiesić na wiele sposobów – wzdłuż okiennej ramy bądź w na szybie. Warto też rozważyć lampki sople, które doskonale nadają się do takich powierzchni.

Kolorowo i radośnie

Fot. House Doctor, Villeroy & Boch, Kaemmingk, Bonito, aleDekoracje, Four Flowers

Oświetlenie to niejedyny sposób na udekorowanie okna na święta. Można je zaaranżować na szereg innych sposobów. Wystarczy do tego już choćby sztuczny śnieg w sprayu. Z pomocą szablonów można nim stworzyć na szybie wzory śnieżynek, gwiazdek, ale też bałwanów czy Świętego Mikołaja. Opcjonalnie można zawiesić śnieżynki wykonane samodzielnie z papieru bądź ozdoby choinkowe w kształcie płatków śniegu. W USA popularne jest natomiast wieszanie w oknach wieńców świątecznych, takich jak te, które pojawiają się na drzwiach domostw. Prezentują się one wyjątkowo efektownie. Można także przyozdobić okno girlandą ze sztucznych zielonych gałązek igielnych. Najlepiej kupić bez dodatkowych ozdób i ewentualnie samodzielnie ją przystroić bombkami, kokardami czy lampkami. Można wówczas nawiązać dekoracjami do tego, co zawieszamy na choince, aby wszelkie domowe ozdoby były spójne. Do dyspozycji mamy łańcuchy choinkowe czy świąteczne zawieszki, np. w formie szyszek. Niektórzy stawiają w oknach małe szopki. Trzeba przyznać, że jest to dobre miejsce na ustawienie takiej dekoracji.

Zobacz również pozostałe poradniki świąteczne!

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro