Najciekawsze książki o świecie prawników

Najciekawsze książki o świecie prawników

Prawnik – bezwzględny, skuteczny, obracający się w szybkim, pozbawionym skrupułów towarzystwie. Tak właśnie popkultura przedstawia reprezentanta tego zawodu, zarówno w literaturze, jak i filmach czy serialach. Świat prawniczy fascynuje i ciekawi – jakie są jego najbardziej interesujące literackie odsłony?

udostępnij

Karolina MarciniakKarolina Marciniak / 15-09-2016

„Firma” John Grisham

Amerykański pisarz John Grisham to najpopularniejszy autor thrillerów prawniczych. Każda jego książka to wstrząsająca opowieść o pozbawionym skrupułów i moralności świecie, w którym rządzą władza i pieniądze. Powieść „Firma” to historia absolwenta Harvardu, Mitchela McDeere, który rozpoczyna pracę w firmie prawniczej w Memphis. Jest przekonany, że właśnie zaczęła się jego droga do sukcesu – do momentu, gdy odwiedza go agent federalny i wyjawia mu prawdę dotyczącą jego pracodawców. Przed bohaterem trudny wybór – jeśli odrzuci ofertę współpracy z FBI, stanie przed sądem, jeżeli natomiast ją przyjmie, czeka go zemsta mafii.

Zobacz także inne książki Johna Grishama.

„Paradoks” Kinga Gebel

Śledztwo dotyczące zaginięcia osiemnastoletniego Tomka przyciąga uwagę młodego adwokata Marka Rudnickiego. Wskazówki prowadzą do rodzinnego domu i szkoły zaginionego chłopca. Po kilku dniach Rudnicki dowiaduje się z gazety o śmierci swojej koleżanki ze studiów – dziewczyna popełniła samobójstwo. Wkrótce okazuje się, że te, zdawać by się mogło zupełnie niezwiązane ze sobą sprawy, coś łączy. Bohater książkirozpoczyna śledztwo, w którym pomagają mu aplikant Bartek, zaprzyjaźniony policjant oraz dziennikarka.

„Ostatni na liście” Neil White

Dwójka braci – Joe, błyskotliwy prawnik, i Sam, nieustępliwy detektyw wydziału zabójstw. Nad bohaterami książkiNeila White’a ciąży dramatyczna przeszłość – nierozwiązane morderstwo ich siostry sprzed piętnastu lat. Mroczne sekrety powrócą, gdy Ronnie Bagley, oczekujący w więzieniu na proces za zamordowanie swojej dziewczyny i dziecka, zwróci się do jednego z braci o pomoc. Joe Parker ma być obrońcą oskarżonego. Jego oskarżycielem jest Sam Parker. Ich rywalizacja będzie głównym punktem w sprawie najbardziej przerażającego mordercy, jakiego widział Manchester.

„Farciara” Dorota Wachnicka

Książka Doroty Wachnickiej to zupełnie inne spojrzenie na prawniczy świat. Pisarka przedstawia go z perspektywy Natalii, młodej prawniczki, która w świecie korporacji i intryg szuka prawdziwej miłości. Dziewczyna jest zdruzgotana, gdy jej wakacyjny kochanek znika bez słowa. Jednak nie na długo – okazuje się, że jest jej szefem w nowej pracy. Szefem, który uwielbia przelotne romanse bez zobowiązań. „Farciara” to historia dziewczyny, która mimo niesprzyjających warunków nie zamierza się poddawać i chce walczyć o prawdziwą miłość – a pomogą jej w tym dwie przyjaciółki.

Trylogia Zygmunta Miłoszewskiego

„Uwikłanie” to pierwszy tom, w którym czytelnicy poznają Teodora Szackiego. Zdeterminowany prokurator rozwiązuje zagadkę tajemniczej śmierci jednego z pacjentów terapii grupowej, która odbywała się w zabudowaniach klasztornych w centrum Warszawy. Pacjenci podczas terapii wcielali się w role swoich bliskich. Wszystkie poszlaki wskazują na to, że zbrodni dokonał jeden z uczestników leczenia albo ktoś z bliskich.

W „Ziarnie prawdy” prokurator Szacki opuszcza Warszawę i zamieszkuje w Sandomierzu. Jednak miasto wcale nie jest takie sielankowe, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Pod murami synagogi zostają znalezione zwłoki lokalnej działaczki społecznej. Prokurator włącza się do śledztwa, gdyż jako jedyny nie ma żadnych powiązań z zamordowaną. Wkrótce przekona się, jak wielkie tajemnice może kryć małe miasto.

„Gniew” to ostatni tom historii o prokuratorze Szackim, a zarazem najmroczniejsza część trylogii. Główny bohater po opuszczeniu Sandomierza zamieszkał w Olsztynie – gdzie oprócz niezwykle trudnego śledztwa będzie musiał zmierzyć się z problemem przemocy domowej. Jednocześnie prokurator dręczony jest przez własne rodzinne problemy.

Książki o prawnikach to na ogół opowieści o brutalnym świecie, które niezwykle wciągają, a jednocześnie wywołują gęsią skórkę i dreszcze. Niektóre są wyjątkowo mroczne, pokazują środowisko pełne korupcji i bezwzględności – dzięki temu z pewnością spodobają się każdemu, kto lubi mocne thrillery.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro