Służby specjalne to cywile i wojskowi, którzy prowadzą działania wywiadowcze i kontrwywiadowcze. Ich głównym celem jest pozyskiwanie i ochrona informacji kluczowych dla wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. Z tego też powodu są tematem wielu filmów, seriali, a także książek.
„Truciciele KGB. Likwidacja wrogów Kremla od Lenina do Litwinienki”, Borys Wołodarski
Borys Wołodarski w swojej książce buduje śledztwo na temat fabryki trucizn KGB. Od czasów Lenina, kiedy powstały specjalne służby ZSRR, codziennie pracowano nad skutecznymi metodami zabijania. Później wykorzystywano to do zabijania wrogów Kremla. Wołodarski w „Trucicielach KGB” prezentuje liczne dokumenty, rozmawia z uczestnikami tamtych wydarzeń i pokazuje okrutne oblicze KGB.
„Wrogowie. Historia FBI”, Tim Weiner
Tim Weiner opisuje historię największych służb specjalnych na świecie, czyli FBI. Na kolejnych kartkach „Wrogów” dowiadujemy się, w jaki sposób walczy ono z terrorystami, szpiegami i wszystkimi wrogami USA. Nie brakuje także opowieści o tym, jak wrogiem FBI zostaje sam prezydent Stanów Zjednoczonych. To wnikliwa historia tajnych operacji tej amerykańskiej organizacji.
„GRU. Radziecki wywiad wojskowy”, Wiktor Suworow
O działaniach GRU nie było wiadomo nic. Wszystko zmieniło się pod koniec lat 70., kiedy to jeden z oficerów służb ucieka do Wielkiej Brytanii. To właśnie on – Wiktor Suworow – jest autorem książki „GRU”, która ujawniła tajemnicę radzieckich służb. Opowiada o strukturze agencji, metodach jej działania i przesyłania informacji. Momentami lektura bywa przerażająca.
„Korporacja zabójców”, Jurij Felsztinski, Władimir Pribyłowski
„Korporacja zabójców” to książka, która nie spodobała się władzom Kremla. Jednemu z jej autorów przeszukano mieszkanie i zabrano wszystkie komputery i dyski twarde. To dlatego, że opowiada ona o tym, jak rosyjskie służby przejmują władzę w Rosji. To między innymi byli funkcjonariusze KGB mieli doprowadzić do upadku Borysa Jelcyna i namaszczenia Putina na jego następcę. Autorzy pokazują, jak fałszowane były wybory, jak dokonywano politycznych zabójstw i prześladowano media.
„Sekretne wojny Mossadu”, Denoel Yvonnick
Mossad uchodzi za jedną z najlepszych i zarazem najbardziej tajemniczych służb specjalnych na świecie. Denoel Yvonnick stara się udowodnić, jak wielkie wpływy na całym świecie mają izraelskie służby i jak pracownicy Mossadu wpłynęli na losy całego globu. Odkrywa podwójne życie producenta Hollywood, finansistów, a także pracowników świata nowych technologii.
„Wysadzić Rosję”, Jurij Felsztunski, Aleksander Litwinienko
Kolejna książka, która ma udowodnić, że na szczytach władzy w Rosji znajdują się aktualnie byli pracownicy KGB. W książce pojawia się wiele dowodów na to, że wojna czeczeńska została sprowokowana przez Rosjan, aby do władzy mógł dojść Władimir Putin – bezbarwny dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Jeden z autorów – Aleksander Litwinienko – był niegdyś współpracownikiem służb specjalnych Kremla. Zginął w 2006 roku. Został otruty polonem.
„Dziedzictwo popiołów. Historia CIA”, Tim Weiner
Kolejna książka laureata nagrody Pulitzera, Tima Weinera, tym razem o CIA. Otrzymał za nią wiele nagród. W książce łączy warsztat dziennikarza i reportażysty ze stylem pisarza sensacyjnego. Przed napisaniem „Dziedzictwa popiołów” autor rozmawiał z dziesiątkami byłych pracowników CIA. Przejrzał także tysiące tajnych dokumentów. Historia zaczyna się w latach 40. i ciągnie aż do września 2009 roku, kiedy – razem z wieżami WTC – nie upadła także agencja.Nigdy nie dowiemy się całej prawdy na temat działalności najważniejszych służb specjalnych na świecie. Jednak powyższe książki chociaż częściowo mogą nam pokazać, kto i jak rządzi otaczającym nas światem.