Najciekawsze książki o języku polskim i poprawnej polszczyźnie

Najciekawsze książki o języku polskim i poprawnej polszczyźnie

Język polski do najprostszych nie należy, ale to żaden powód, aby nie próbować posługiwać się nim jak najlepiej. Te książki Wam w tym pomogą!

udostępnij

Igor NowińskiIgor Nowiński / 15-09-2016

„Polacy nie gęsi i swój język mają”, mawiał już ponad pięćset lat temu Mikołaj Rej. Ale czy Polacy z tego pięknego języka potrafią korzystać? Z tym bywa różnie. Na szczęście, jest literatura, która w prosty i przyjemny sposób pomoże Wam wybrnąć z nawet najbardziej pokrętnej językowej potyczki. Niezależnie od tego, czy na co dzień mówimy oficjalnym, wyszukanym językiem, czy też częściej sięgamy do słownika ulicznego slangu, dla każdego znajdzie się tu coś ciekawego.

„Jeść!!!” i „W drogę!!!” Jerzy Bralczyk, wyd. Bosz

Jerzego Bralczykanie trzeba chyba przedstawiać nikomu. Nasz najpopularniejszy, obok Jana Miodka, językoznawca zachęca do nauki i krzewienia poprawnej polszczyzny nie tylko swoją imponującą wiedzą i erudycją, ale również fantastycznym poczuciem humoru i dystansem. „Jeść!!!” i „W drogę!!!” to dwa tomy, w których autor odkrywa przed nami wszystkie tajemnice słów potrzebnych do… jedzenia (to tom pierwszy) i podróżowania (te znalazły się w drugim tomie). Każde z opisanych przez profesora haseł to fantastyczny, mały felieton, który udowadnia, że z pasją da się pisać naprawdę o wszystkim.

„Mówiąc inaczej” Paulina Mikuła, wyd. FlowBooks

Paulina Mikuła to z kolei przedstawicielka nowej generacji wielbicieli polszczyzny, choć jej książka przeznaczona jest dla czytelników w absolutnie każdym wieku. Mikuła od kilku lat prowadzi cieszącego się ogromną popularnością bloga o tym samym tytule, a jej oryginalne, nietuzinkowe spojrzenie na nasz język i robiąca wrażenie wiedza przyciągnęły tysiące fanów. Autorka o języku polskim pisze i mówi z wielką pasją, co sprawia, że lektura tej książkijest prawdziwą przyjemnością.

Przeczytaj pełną recenzję książki Pauliny Mikuły „Mówiąc inaczej”.

„Słownik polsko@polski” Jan Miodek, wyd. Marina

Jan Miodek, dzięki swoim popularnym telewizyjnym programom, rozpropagował wśród Polaków miłość i szacunek do polszczyzny. Kilka pokoleń naszych rodaków zawdzięcza mu też większą wrażliwość na najczęściej popełniane błędy. Nic dziwnego, że językoznawca postanowił wykorzystać sukces swojego najsłynniejszego programu, „Słownika polsko@polskiego”, i zadawane w nim przez widzów pytania, wraz z odpowiedziami, zawarł w książce. Ta prosta forma, pytanie – odpowiedź, sprawia, że książkę czyta się szybko, a poruszane w niej zagadnienia nie są wydumane, lecz często spotykane.

„Nowe Formy i normy, czyli poprawna polszczyzna w praktyce” oprac. zbiorowe, wyd. PWN

To propozycja dla tych, którzy lubią sprawdzać swoją wiedzę i uczyć się poprzez różnego rodzaju zadania i testy. Nowe wydanie kultowej w pewnych kręgach książki „Nowe Formy i normy”to mnóstwo ćwiczeń dotyczących przeróżnych zagadnień związanych z polszczyzną i stosowaniem jej w praktyce. Swoje rozwiązania możecie sprawdzić z kluczem, który znajduje się na końcu książki, co sprawia, że od razu wiecie, jaka odpowiedź jest poprawna. Autorami publikacji, wydanej przez prestiżowe PWN, są wybitne nazwiska z dziedziny językoznawstwa i polszczyzny, więc możecie być pewni, że to rozrywka na najwyższym poziomie. W nowym wydaniu znalazły się odświeżone wersje popularnych zadań, co sprawia, że sprawdzanie z nim swojej wiedzy będzie dobrą zabawą dla wielu osób, niezależnie od poziomu ich przygotowania.

„Ciemne typki. Sekretne życie znaków typograficznych” Keith Houston, wyd. d2d

No dobra, to nie jest książkastricte o języku polskim, ale przecież i my stosujemy spacje, kropki czy znaki przestankowe. Rzadko jednak zastanawiamy się, skąd się one właściwie wzięły, jak się zmieniały i jakie miały kiedyś role. Keith Houston w fascynujący sposób pisze o całkiem nudnych z pozoru sprawach, ale jestem pewien, że nigdy nie rozważaliście, kiedy właściwie między słowami w zdaniu pojawiła się przestrzeń (wcześniej zapisywano je ciągiem!) albo jak wyewoluował przecinek, a jak średnik. To prawdziwy unikat na rynku wydawniczym, a poza dbałością o stronę merytoryczną, autor i wydawca zadbali też o aspekt graficzny książki.

„Muszę kończyć, umieram” Grzegorz Sobaszek, wyd. Szafa

To też nie jest książka tylko o języku, ale znalazła się w tym zestawieniu nieprzypadkowo. Okazuje się, że główny bohater, cierpiący na obsesyjną potrzebę poprawiania błędów językowych popełnianych przez innych, postanawia umrzeć z powodu… koszmarnej ortografii, jaka otacza go z każdej strony. „Muszę kończyć, umieram” to lekka i zabawna lektura, w której nie brakuje komicznych (choć momentami ocierających się o neurozę) rozważań na temat języka.

„500 zdań polskich” Jerzy Bralczyk, wyd. Agora

Zaczęliśmy Bralczykiem i na Bralczyku kończymy.„500 zdań polskich”to niezwykła podróż przez najciekawsze i najbardziej popularne zdania, które na dobre zapisały się w języku polskim. To nie tylko cytaty z klasycznej literatury czy słowa głoszone przez postaci historyczne, ale również najsłynniejsze slogany reklamowe, związki frazeologiczne czy codzienne powiedzenia, które mają wielką siłę. Każde z tych pięciuset zdań opatrzone zostało przez Bralczyka fachowym, eksperckim komentarzem, wyjaśniającym jego etymologię i metamorfozy na przestrzeni dziejów. Fascynujące!

Jak widać, nawet nauka języka polskiego potrafi być wciągającą i interesującą rozrywką, która nas wzbogaci. Książki o polszczyźnie nie są nudne i wcale nie muszą przypominać rozwlekłych podręczników. Język zmienia się i ewoluuje wraz z nami, jednak jego podstawy są stałe i trwałe. Warto je opanować, a polecane przez nas propozycje Wam w tym pomogą. Miłej lektury!

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro