Najchętniej wybierany przez kobiety samochód używany

Najchętniej wybierany przez kobiety samochód używany

Niektóre stereotypy mówią, że kobiety wybierają samochód tylko po kolorze nadwozia. Inne, co gorsza, że dobierają je do koloru torebki lub paznokci. Takie stwierdzenie dla wielu kobiet byłoby krzywdzące, ale właściwie ile w nim prawdy? Wnioski każdy wysunie sam po analizie zestawienia najchętniej wybieranego przez kobiety samochodu używanego.

udostępnij

Bartosz Szajnar Bartosz Szajnar  / 29-05-2019

Każdy kolejny rok przynosi w Polsce wzrost liczby sprzedanych samochodów, zarówno nowych, jak i używanych. Jednak nadal w naszym kraju znacznie więcej sprzedaje się samochodów z drugiej ręki.

Statystycznie rzecz biorąc, zarówno mężczyźni, jak i kobiety często decydują się na samochód używany. Jednak które auta najchętniej wybierane są przez płeć piękną? Taki raport przygotowała firma AAA Auto na podstawie danych o sprzedanych przez swoje kanały dystrybucyjne samochodach używanych. Zestawienia tego typu z pewnością są potrzebne, ponieważ według informacji CEPIK kobiety stanowią ponad 40% ogółu kierowców poruszających się po drogach. Sprzedawcy powinni więc dostosować ofertę również do potrzeb kobiet.

Czym właściwie kierują się kobiety przy wyborze auta? Według mnie na pewno bardzo ważne są dla nich walory estetyczne. Oczywiście odgrywają one dużą rolę także u mężczyzn, nawet jeżeli się do tego nie przyznają. Na pewno świadomość i wiedza motoryzacyjna kobiet rosną, zwracają one uwagę również na inne cechy niż tylko wygląd. Z szybkiego rozeznania tematu wśród kobiet wynika, że oprócz względów estetycznych zwracają one głównie uwagę na takie aspekty jak niezawodność, koszty utrzymania czy wyposażenie ułatwiające manewrowanie na ciasnych parkingach. Ważne są również względy praktyczne, a także odpowiedni stan techniczny.

Najchętniej wybierany przez kobiety samochód używany

Według raportu AAA Auto kobiety wybierają klasykę gatunku – mały czarny. Widać w tym pewne przełożenie z must have garderoby.

W roku 2018 najchętniej wybieraną przez kobiety marką był Opel. Wyprzedził on Volkswagena, który królował w roku 2017. Trzeci był Ford. Czwarta Skoda, a piąte Audi, które jako jedyna marka premium widnieje w dziesiątce marek najchętniej wybieranych przez kobiety. Do pierwszej dziesiątki w ubiegłym roku wskoczył Hyundai, a wypadło z niej BMW.

Wiemy już, jakie marki samochodów lubią kobiety, teraz pora na silnik. Polki najchętniej decydowały się na jednostkę benzynową. Stanowiła ona bowiem aż 78% sprzedaży AAA Auto. Drugie miejsce przypadło silnikowi diesla 21,96%. Hybrydy wybrało tylko 0,04% kobiet.

W niemal 100% były to silniki o pojemności do 1600 cm3. Jednak najczęściej kobiety decydowały się na samochody z silnikiem o pojemności 1.2.

Najchętniej wybieranym rodzajem nadwozia był hatchback. Zdecydowało się na niego niemal 60% kobiet. Drugim najpopularniejszym pod tym względem samochodem okazał sie SUV. Trzecie było nadwozie typu kombi, a czwartym sedan.

Ponad 90% samochodów kupowanych przez kobiety w 2018 roku wyposażone było w manualną skrzynię biegów. Automatyczną wybrało niecałe 10%, co i tak stanowi większą wartość niż w przypadku mężczyzn.

Najchętniej wybierany samochód był w kolorze czarnym, co już zdradziłem we wstępie. Zdecydowało się na niego 19% kobiet. Drugim w kolejności był kolor srebrny – wybrany przez 18,5%, a trzecim szary.

Statystycznie rzecz biorąc, najchętniej wybieranymi samochodami używanymi w 2018 roku przez kobiety były:

Oprócz tych aut Polki często decydowały się także na SUV-y, takie jak Opel Mokka 1.4 lub Volkswagen Tiguan 1.4 TSI.

Jaki jest główny wniosek z tego zestawienia? Kobiety wybierają najczęściej małe miejskie samochody z oszczędnymi silnikami. Zazwyczaj wynika to z faktu, że jest to po prostu drugie auto w rodzinie i służy prawie wyłącznie do jazdy po mieście.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro