Najbardziej przydatne elektronarzędzia dla twojego garażu

Funkcjonalny garaż to miejsce, w którym znajdziemy elektronarzędzia pozwalające na podstawową konserwację auta i dokonywanie niezbędnych napraw. W jakie z nich warto się zaopatrzyć?

Paweł Szyszka Paweł Szyszka / 14-08-2015

Odkręcamy koła

Wymiana kół to czynność, którą wielu kierowców wykonuje samodzielnie w przydomowym garażu. Korzystanie w tym celu z ręcznych narzędzi to rozwiązanie niedrogie, ale męczące, szczególnie jeśli nie posiadamy klucza teleskopowego z przedłużoną rączką. Narzędzia pneumatyczne są natomiast dla odmiany bardzo skuteczne, jednak drogie, gdyż wymagają podłączenia do kompresora. Interesującym kompromisem może się okazać zakup klucza elektrycznego, do którego uruchomienia wystarczy zwykłe gniazdko.

Najtańsze urządzenia kupimy już za ok. 160 zł, np. AL-FA ALEW1 posiadający silnik o mocy 2000 W i moment obrotowy sięgający 700 Nm. Bardziej zaawansowane klucze, jak np. LEX LXEW8, oferują nie tylko większy moment (ok. 800 Nm), ale przede wszystkim możliwość jego płynnej regulacji w zależności od potrzeb. Jest to szczególnie ważna kwestia w odniesieniu do samochodów, gdyż zbyt mocne dokręcenie śrub czy nakrętek może skutkować późniejszymi problemami z ich odkręceniem. W przypadku chęci zakupu tego typu mocniejszego sprzętu należy się liczyć z koniecznością wydania ok. 300 zł.

Warto wyposażyć się w odpowiedni zestaw nasadek i bitów, dzięki którym odkręcimy nie tylko nakrętki, ale także śruby o różnych gniazdach, w tym TORX. W taki sposób poszerzymy funkcjonalność klucza elektrycznego o możliwości wkrętarki. Podstawowy zestaw kluczy kupimy już za ok. 50 zł.

Przywracamy blask lakierowi samochodowemu

Coraz więcej kierowców pragnie mieć w swoim garażu sprzęt, który pozwoli na skuteczną konserwację lakieru. Ta delikatna powłoka nadająca kolor karoserii jest niezwykle podatna na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Stan lakieru pogarszają nie tylko zarysowania, ale również kwasy, sól drogowa i promieniowanie UV, które intensywnie reagują z powłokami lakierniczymi. Najczęstszym tego efektem jest zmatowiała i pozbawiona kolorytu karoseria.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzi polerka samochodowa, która wraz z pastą polerską z łatwością poradzi sobie z zamaskowaniem rys czy usunięciem powłoki oksydacyjnej lakieru. Zakup urządzenia wbrew pozorom nie jest dużym wydatkiem, a budżet, jaki należy przeznaczyć na polerkę, zamyka się w granicach 200–250 zł za podstawowe modele. Przykładem może być polerka firmy K2, która stanowi dobry kompromis między jakością a ceną. Jest wyposażona w silnik elektryczny o mocy 1200 W z kilkustopniową regulacją prędkości obrotowej, co pozwala na dostosowanie siły ścierania gąbek w zależności od bieżących wymagań. Ważna jest także funkcja blokady wrzeciona, dzięki której z łatwością wymienimy gąbki i futra polerskie. W podobnym przedziale cenowym zakupimy polerki innych firm, jak np. Lex Italy czy Kraft&Dele. Budowa polerki samochodowej pozwala ponadto na pracę z wykorzystaniem papieru ściernego na powierzchniach różnego typu, dzięki czemu z łatwością usuniemy rdzę z karoserii i przygotujemy element do lakierowania.

Szybkie i trwałe klejenie

Niezwykle dużą popularność zdobywają w ostatnim czasie pistolety do klejenia metodą „na gorąco”. Wykorzystują one kleje termotopliwe, które charakteryzują się szerokim spektrum zastosowania. Pozwalają na łączenie elementów metalowych, drewnianych i tworzyw sztucznych, a dzięki wysokiej temperaturze nakładania uzyskują wysoką wytrzymałość w krótkim czasie. Zakup pistoletu do aplikacji kleju to koszt od ok. 50 zł, natomiast za 1 kg wkładów klejowych przyjdzie nam zapłacić ok. 20 zł.

Elektronarzędzia, choć nie zawsze tanie, znacząco przyspieszają przeprowadzanie prac naprawczych, co w przypadku konserwacji aut ma niebagatelne znaczenie. Ich możliwości przekraczają znacząco funkcje zwykłych narzędzi ręcznych, co czyni je w praktyce niezastąpionymi w domowym garażu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro