Najbardziej poruszające historie o arabskich żonach

„Żony islamu” łączy wspólna cecha – żyją w świecie, w którym nie znaczą niemal nic. W cieniu swoich mężów, którzy nierzadko okazują się tyranami, walczą o każdy dzień. Bezbronne, umęczone, zrezygnowane. Są wśród nich zakochane Europejki nieznające świata, w którym przyszło im żyć, ale i wychowane w islamie arabskie kobiety, które zobaczywszy odrobinę zachodniego świata, pragną żyć inaczej. Ich determinacja jest tym większa, że nie mają wiele do stracenia.

Marta Maćkiewicz Marta Maćkiewicz / 19-08-2015

Arabska żona

Tanya Valko, autorka Arabskiej żony, napisała książkę po latach poznawania kultury islamu, tamtejszych stosunków społecznych, a w szczególności roli kobiet. W wyniku tych badań przedstawiła historię, jaką mogłoby powtórzyć wiele europejskich kobiet, które wyszły za muzułmanów. Poznajemy Dorotę, która zakochuje się w Ahmedzie, będąc jeszcze w szkole średniej. Pomimo ostrzeżeń rodziny, zachodzi w ciążę. Jej wybranek oświadcza się i zabiera ją do swojego kraju. Tam Dorota poznaje obcą jej kulturę, niechętną rodzinę męża oraz jego samego.

Tylko razem z córką

Wstrząsająca opowieść, oparta na faktach, o determinacji kobiety i miłości do dziecka, ale także o okrutnym islamskim świecie, do którego trafia Amerykanka Betty, która wyjeżdża na wakacje do Iraku – kraju pochodzenia ukochanego męża, pracującego wiele lat jako lekarz w Stanach Zjednoczonych.

Zabierają ze sobą czteroletnią córkę – Mahtab. Tam, w obcym jej świecie, gdzie kobieta traktowana jest przedmiotowo (jako własność męża), jej dotychczas dobry mąż zmienia się w oprawcę i tyrana. Mężczyzna nie pozostawia jej wyboru – Betty postanawia uciec. Jednak bez zgody męża nie może tego zrobić, a tym bardziej zabrać ze sobą córki. Okoliczności pozwoliłyby jej wymknąć się z kraju samej, ale ona stawia sobie warunek – zrobi to tylko razem z córką.

Burka miłości

Wychowana w kulturze równouprawnienia Hiszpanka Maria w wyniku młodzieńczego buntu ucieka do Anglii, gdzie poznaje przystojnego Afgańczyka Nasrada. Wkrótce bierze z nim ślub i pod pretekstem złego stanu zdrowia ojca Nasrada wyjeżdża wraz z mężem do Afganistanu rządzonego przez talibów, gdzie kobieta znaczy tyle, co piasek, po którym stąpa jej mąż. Musi przywdziać burkę, w której nie potrafi się poruszać, oraz zamieszkać w warunkach, których sobie wcześniej nawet nie wyobrażała.

W tle opowiedziane są historie innych kobiet, jakie Maria spotyka w Afganistanie – umęczonych, zrezygnowanych, pogodzonych, skazanych na śmierć. Czy jej mąż okaże się godny poświęcenia, jakie dla niego znosi w imię miłości?

Za zasłoną strachu

Większość zawiedzionych swoimi arabskimi mężami kobiet jest Europejkami. Tutaj poznajemy Algierkę Samię, którą rodzice wydali w wieku 16 lat za obcego jej człowieka, który wpisał się w szeregi brutalnych mężczyzn, bijąc żonę, poniżając oraz gwałcąc. Z przemocy rodzą się kolejne dzieci. Młoda dziewczyna nie znajduje oparcia w matce, która nie robi nic, by pomóc córce. Ta w końcu podejmuje decyzję o ucieczce. Jest to autobiograficzna powieść Sami Shariff, poruszająca i smutna. Uświadamia, jak silne są więzy kulturowe dominujące ponad naturalnymi emocjami, gdy syn potępia matkę, a matka biernie przygląda się gehennie córki.

Klejnot Medyny

Jeśli chcesz poznać życie ludzi islamu, ich religię, emocje, podstawy wiary, musisz przeczytać tę książkę. To historia Aiszy, najmłodszej żony proroka Mahometa, który miał ich dwanaście. Aisza zostaje wydana za mąż w wieku dziewięciu lat. Dziesięć lat później zostaje wdową. I choć powieść jest fikcją literacką, gdyż źródła są sprzeczne, jeśli chodzi o stosunek Mahometa do swej trzeciej żony, to warto przeczytać, jak powstawał islam i dlaczego jest tym, czym jest.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro