Najbardziej popularne zabezpieczenia antykradzieżowe

Pomimo malejących z roku na rok statystyk kradzieży samochodów, nadal bardzo opłacalne jest zamontowanie dodatkowego zabezpieczenia antykradzieżowego. Może się to przydać podczas negocjacji w trakcie zawierania ubezpieczenia samochodu od kradzieży.

Jakub Nieszporek Jakub Nieszporek / 25-03-2016

Zabezpieczenie mechaniczne

Jeszcze nie tak dawno był to najbardziej popularny sposób zabezpieczenia pojazdu. Praktycznie każde auto miało na kierownicy charakterystyczną laskę. Obecnie jej cena wynosi około 40 zł. Niestety, blokada ta stała się niefunkcjonalna, ponieważ czas potrzebny na jej zdjęcie jest bardzo krótki, a metoda jest mało skuteczna.

Na szczęście inżynierowie poszli o krok dalej i skonstruowali zabezpieczenie, które jest montowane na stałe, pod kolumną kierowniczą. Jest do niego dołączany klucz, który po przekręceniu włącza bolec, a ten unieruchamia kierownicę w jednej pozycji. Najbardziej popularnym urządzeniem tego typu jest Zeder. Cena wynosi około 150 zł.

Drugim typem popularnych mechanicznych zabezpieczeń jest blokada skrzyni biegów. Jej zadaniem jest brak możliwości „wrzucenia” innego biegu niż ten, który został ustawiony. Najczęściej jest nim bieg wsteczny. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest blokada Niedźwiedź-lock w cenie około 300 zł.

Blokada zapłonu

Coraz większą popularnością cieszą się blokady zapłonu, które po włączeniu zabezpieczenia uniemożliwiają rozruch. Pamiętajmy, że tego typu blokada znacząco ingeruje w instalację elektryczną auta, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie montażu serwisowi zajmującemu się elektryką pojazdów. Nasze zadanie powinno ograniczyć się do wyboru urządzenia.

Najczęściej kupowanym produktem jest Multiblokw cenie 30 zł, umożliwiający sensorową blokadę zapłonu. Produkt jest objęty 24-miesięczną gwarancją producenta. Wygodnym systemem jest KD 2006, ponieważ oferuje bezobsługową blokadę zapłonu po oddaleniu się od auta z pilotem dołączonym do zestawu, który jest przypięty np. do kluczy. W zestawie znajdziemy dwa piloty. Koszt blokady wynosi 185 zł.

Autoalarm

Autoalarm jest najpopularniejszym zabezpieczeniem antykradzieżowym. W większości przypadków jest montowany fabrycznie w pojeździe. Niestety, zakup fabrycznego autoalarmu jest przeważnie o wiele droższy niż montaż na własną rękę. Najprostsze systemy autoalarmowe to wydatek rzędu 80 zł. Niskobudżetowy autoalarm jest wyposażony w syrenę, czujnik wstrząsowy, dwa piloty oraz możliwość zamontowania odcięcia zapłonu.

Jeżeli lubimy gadżety, powinniśmy zainteresować się alarmem z powiadomieniem i funkcją podtrzymywania pracy silnika. Urządzenie kosztuje niecałe 300 zł i oprócz standardowych funkcji autoalarmu oferuje zdalne bądź czasowe uruchamianie silnika, dzięki któremu możemy wsiąść do ciepłego auta.

Lokalizatory GPS

Jedną z najbardziej skutecznych, ale i najdroższych metod jest lokalizator GPS. Zamontowane w aucie urządzenie potrafi wskazać jego dokładną lokalizację. Wiele osób stwierdzi, że sygnał GPS jest łatwo zakłócić. Jest w tym dużo racji, ale mimo wszystko stanowi najskuteczniejszą metodę zabezpieczenia. Dobrej jakości lokalizator to wydatek rzędu 530 zł plus roczna opłata w wysokości 45 zł. Godnym polecenia produktem jest TK104.

Jak widać, sposobów na zabezpieczenie pojazdu jest sporo, musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że żadna metoda nie daje 100-procentowej gwarancji.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro