Nagrywarka Blu-Ray do komputera

Nagrywarka Blu-Ray do komputera

Komputery stacjonarne od zawsze były bardzo wszechstronnymi urządzeniami, których specyfikację mogliśmy modyfikować w zależności od własnych potrzeb. Dotyczy to oczywiście również napędów, podobnie jak dysk HDD (SDD), możemy w komputerze zmienić też napęd optyczny. Jaki wybrać, jeśli chcemy skorzystać z dobrodziejstw nagrywania Blu-Ray?

udostępnij

Piotr PestaPiotr Pesta / 17-04-2015

Musimy pamiętać, że napędy Blu-Ray przeznaczone do komputera dzielimy na te montowane wewnątrz obudowy (wewnętrzne) oraz na takie, które podłączamy za pośrednictwem złącza USB (zewnętrzne), które mogą nam posłużyć nie tylko w komputerach stacjonarnych, ale także np. w laptopach. W tym poradniku postaram się przybliżyć zarówno pierwszy, jak i drugi wariant.

LG BH16NS40

Jedną z popularniejszych nagrywarek Blu-Ray przeznaczonych do komputerów stacjonarnych jest model LG BH16NS40. Napęd ten oferuje bardzo szybki zapis płyt Blu-Ray, nawet z prędkością do 16x. Mało tego, sprzęt ma możliwość zapisu dysków M-Disc DVD firmy Millenniata, których trwałość wynosi aż 1000 lat. To doskonały sposób na to, aby na dysku zapisać dane, co do których chcemy mieć pewność, że nigdy nie zostaną utracone.

Główną cechą tej nagrywarki jest fakt, że nagrywa ona płyty Blu-Ray. Potrafią one pomieścić nawet do 129 GB danych (BDXL, czyli format płyty o dużej pojemności, który LG BH16NS40 też bez problemu nagrywa). To ogromna ilość danych. Naturalnie LG BH16NS40 potrafi (oprócz Blu-Ray) też nagrać i odczytać płyty CD (zapis z prędkością do 48x) oraz DVD (zapis z prędkością do 16x). Wbrew pozorom nagrywarki Blu-Ray nie są wcale drogie. Model BH16NS40 można kupić w cenie ok. 300 zł.

Samsung SE-506CB

Tym razem pragnę przybliżyć wam napęd zewnętrzny, produkt firmy Samsung, model SE-506CB. Sprzęt wygląda bardzo efektownie dzięki smukłej, kompaktowej obudowie, wykończonej połyskliwym plastikiem (czarnym lub białym). Dzięki zewnętrznemu charakterowi tego urządzenia, można z niego korzystać zarówno za pośrednictwem komputera stacjonarnego, jak i laptopa – wystarczy podpiąć je do wolnego gniazda USB. Nagrywarka nie jest niestety tak szybka, jak wspomniany produkt LG. Dyski Blu-Ray można zapisywać z prędkością 6x, z kolei DVD oraz CD osiągają wartości odpowiednio 6x oraz 24x.

Wielką zaletą nagrywarki zewnętrznej Samsunga jest fakt, że zużywa naprawdę niewiele energii elektrycznej, dlatego na pewno nie zużyje tak szybko baterii naszego laptopa, jak inne tego typu sprzęty. To jednak nie jedyna zaleta tego urządzenia, bo dzięki złączu USB może ono także służyć jako czytnik nośników optycznych. Ile za produkt Samsunga trzeba zapłacić? W tej chwili kosztuje on ok. 300 zł.

Asus BW-16D1HT

Kolejnym godnym polecenia sprzętem jest Asus BW-16D1HT. Jest to napęd wewnętrzny, przystosowany do montowania w środku obudowy komputera stacjonarnego. Oferuje on prędkość zapisu Blu-Ray wynoszący 12x, DVD – 16x, natomiast CD – 48x. Warto wspomnieć o funkcji OTS, dzięki której nagrywanie staje się jeszcze bardziej niezawodne i znacząco zwiększa się szansa na prawidłowe, szybsze i lepsze wypalenie płyty. Funkcja E-Green zamyka wszelkie aplikacje napędu, gdy nie jest on używany.

Podobnie jak wspomniana na początku nagrywarka firmy LG, także i ta ze stajni Asus potrafi nagrywać dyski M-Disc oraz BDXL. Produkt firmy Asus jest niestety dość drogi, bo trzeba za niego zapłacić od 340 do nawet 400 zł.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro