Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Nagroda Literacka Nike 2020: 7 finałowych książek. Co musisz o nich wiedzieć?

Dwie powieści, biografia, dwa reportaże i eseje. Te książki walczą w finale Nagrody Literackiej Nike 2020. Każda z nich jest inna i każda zasługuje na uznanie. Sprawdź, jakie dzieła ubiegają się w tym roku o najbardziej prestiżowe wyróżnienie w polskiej literaturze!

Nagroda Literacka Nike 2020: 7 finałowych książek. Co musisz o nich wiedzieć?

Polska literatura ma ostatnio zdecydowanie lepszą passę. Poza ogromnymi sukcesami Olgi Tokarczuk, których ukoronowaniem było przyznanie pisarce literackiego Nobla, kilkoro innych polskich pisarzy spotyka się z dużym uznaniem poza granicami kraju.

Zobacz także: Nie tylko „Bieguni”. 6 najlepszych książek Olgi Tokarczuk

W Polsce najważniejszym wyróżnieniem dla osób parających się pisaniem jest z pewnością Nagroda Literacka Nike, przyznawana już od 1997 roku.

W tym roku w finale prestiżowego plebiscytu znalazło się siedem wyjątkowych, nieoczywistych pozycji, a każda z nich zasługuje na uznanie i wyróżnienie. Zanim poznamy więc decyzję jury, warto samemu wyrobić sobie opinię na temat finalistów Nagrody Literackiej Nike 2020.

Sprawdź również: 8 najciekawszych książek nagrodzonych Nike

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

Intrygująca, oryginalna powieść, balansująca na granicy realizmu i magii. „Baśń o wężowym sercu…” to wciągająca próba napisania „galicyjskiej mitologii”. Radek Rak z dużą pieczołowitością odtwarza historyczne realia, w jakich przyszło żyć jego bohaterom, ale przy tym z dużą dozą wolności obdarza ten świat sowitą porcją czarów i fantastyki. Ten „magiczny realizm” tworzy niezwykłą atmosferę, w której z przyjemnością chce się zbłądzić.

„Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” Filip Zawada

Trudna do jednoznacznego skategoryzowania książka Filipa Zawady wymyka się kliszom i gatunkom. „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” to bowiem z jednej strony po prostu opowieść o 10-letnim Franku, którego podrzucono po urodzeniu „do szuflady” (czyli okna życia) przy klasztorze, a z drugiej głęboko filozoficzna historia o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Zawada obdarzył wprawdzie Franka umysłem dzielącym się momentami przemyśleniami, które są zdecydowanie zbyt dojrzałe jak na 10-letniego „bękarta”. Jego bohater pozostaje jednak wciąż dzieckiem – a typowa dla nich ciekawość świata i bezpretensjonalność udziela się też nam, czytającym.

„Jaremianka” Agnieszka Dauksza

Najlepsze biografie czyta się jak wciągające powieści. I taką książkę udało się też napisać Agnieszce Dauksze. „Jaremianka”, opowieść o jednej z najważniejszych awangardowych artystek w historii polskiej sztuki, zachwyca i nie pozwala się oderwać. Trudno uwierzyć, że Marii Jaremy nie ma wśród nas już od ponad 60 lat – w książce „Jaremianka” jest bowiem jak żywa.

„Kiedy wybuchnie wojna. 1938, studium kryzysu” Piotr M. Majewski

Majewski napisał historyczny esej poświęcony kulisom tzw. kryzysu monachijskiego. „Kiedy wybuchnie wojna” to wciągający tekst zdradzający intrygi i polityczne przepychanki, o których nie uczono na lekcjach historii.

„27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanna Gierak-Onoszko

Wstrząsający reportaż, który ukazuje zupełnie nieznane większości Polakom oblicze Kanady – kraju uważanego przez nas za „raj na ziemi”. Gierak-Onoszko obnaża w „27 śmierciach…” mroczne karty całkiem bliskiej historii Kanady, pokazując, że nawet tak zaawansowane społeczeństwo nie jest pozbawione wstydliwych i tragicznych momentów w swoich dziejach.

Przeczytaj też: „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanna Gierak-Onoszko – recenzja

„Płuczki” Paweł Piotr Reszka

Historia Polski nierozerwalnie związana jest z tragedią II wojny światowej, a zwłaszcza z dramatem Holokaustu. „Płuczki” to reportaż o tym, jak codzienność spędzona w cieniu „śmiertelnych pamiątek” potrafi wypłukać z nas pewne emocje i empatię. Trudna, ale potrzebna lektura.

„Pusty las” Monika Sznajderman

Poruszający esej opisujący historię beskidzkiego Wołowca, wsi, z której po kolei wyprowadzali się kolejni mieszkańcy. „Pusty las” to nie tylko studium zachodzących na polskiej prowincji zmian, ale również pewnego rodzaju pamiętnik miejsca, które zatrzymało się w czasie.

Nagroda Literacka Nike dotychczas trafiła m.in. do Mariusza Szczygła, Olgi Tokarczuk i Doroty Masłowskiej. W październiku do tego szacownego grona dołączy kolejne nazwisko, ale każda z finałowych pozycji zasługuje na uznanie. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie pozwoli ci zapoznać się z tymi książkami i być może poszerzyć swoją biblioteczkę o nowych, ciekawych autorów.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro