Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

„Naga Góra” Reinhold Messner – recenzja

„Naga Góra” Reinhold Messner – recenzja

Nowe wydanie książki słynnego wspinacza Reinholda Messnera to doskonała okazja, by nie tylko zapoznać się z tragicznymi wydarzeniami, które miały miejsce na pewnej wyprawie z jego udziałem, ale także aby przekonać się, jak powinna wyglądać dobrze napisana książka o górach.

Paulina Surniak Paulina Surniak / 28-04-2016

Czytając relacje z zakończonych tragicznie wypraw wysokogórskich, nie sposób nie zauważyć tego, jak bardzo różnią się między sobą opowieści poszczególnych wspinaczy, którzy brali udział w tych samych wyprawach. Wysokość, brak tlenu, wysiłek i stres powodują, że każdy inaczej postrzega te same wydarzenia, co innego pamięta, inaczej to interpretuje. Opowieść Messnera jest najlepszym tego dowodem.

Trzy wyprawy

Choć sednem książki jest wyprawa z 1970 roku, Messner zaczyna swoją opowieść od przywołania dwóch wcześniejszych prób zdobycia Nanga Parbat. Pierwsza z nich miała miejsce w 1934 roku i zakończyła się tragicznie – trzech z pięciu alpinistów i sześciu z jedenastu Szerpów straciło życie. Wśród nich był kierownik wyprawy, Willy Merkl. Dziewiętnaście lat później młodszy brat Merkla, Karl Maria Herrligkoffer, postanawia kontynuować misję życiową Willy’ego. Organizuje wyprawę, a jeden z jej członków wspina się na szczyt. Herrligkoffer czuje się rozdarty – nie tak to miało wyglądać. Zarządził wcześniej odwrót, zaś zdobywca szczytu okazał brak posłuszeństwa. Wyprawa kończy się niesnaskami i publicznym rzucaniem oskarżeń, a Herrligkoffer czuje, że wciąż nie wyrównał rachunków z Nangą.W 1970 roku wyrusza więc po raz kolejny na zbocza Nagiej Góry – to bowiem oznacza nazwa Nanga Parbat. W skład jego wyprawy wchodzą Reinhold Messner, obecnie jeden z najbardziej cenionych wspinaczy świata, pierwszy w historii zdobywca Korony Himalajów, oraz młodszy brat Reinholda, Günther.

Czy można było zapobiec tragedii?

Nota okładkowa zdradza, że Günther z wyprawy nie wróci, zresztą sam autor mówi o tym wprost na jednej z pierwszych stron. Wiemy więc, że po raz kolejny wyprawa pod kierownictwem Herrligkoffera zakończy się tragicznie, pozostaje tylko dowiedzieć się, dlaczego tak się stało. Messner pisze bardzo obrazowo, a czytelnikowi nie raz mocniej zabije serce podczas opisu któregoś z trudniejszych fragmentów wspinaczki. Wiemy, jak się to wszystko skończy, nie wiemy jednak, jak i dlaczego do tego dojdzie, od lektury ciężko jest się więc oderwać.

Z relacji Messnera wyłania się bardzo smutny obraz środowiska wspinaczy. Nieprzypadkowo kolejna wyprawa prowadzona przez Herrlikoffera kończy się w atmosferze skandalu. Nie jest on dobrym kierownikiem, nie potrafi stworzyć przyjaznej atmosfery, chętnie za to rzuca oskarżenia. Po raz kolejny też możemy się przekonać, że na ośmiotysięczniku jest się zupełnie samotnym, inni wspinacze zaś mogą po prostu przejść obojętnie, nie udzielając żadnej pomocy.

Mimo tego smutnego wydźwięku warto sięgnąć po „Nagą Górę”, ponieważ to jedna z najlepiej napisanych książek górskich na naszym rynku. Akcja toczy się wartko, a od lektury trudno się oderwać. Zdobywanie wysokich szczytów zarezerwowane jest tylko dla nielicznych, na szczęście książki o wysokogórskich wyprawach możemy czytać wszyscy.

Źródło okładki: www.publicat.pl
podziel się