Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Na zimowe wieczory, czyli grzejące rękawiczki i kapcie USB

Czy ktoś pamięta jeszcze czasy klasycznych portów szeregowych i równoległych? Ograniczenia, jakie niosło za sobą ich stosowanie, znacząco przewyższały ich nieliczne zalety. Wszystko się zmieniło, gdy na rynku pojawiły się urządzenia wyposażone w uniwersalny i automatyczny port USB. Uniwersalny, to znaczy dosłownie wszechstronny i współpracujący z praktycznie wszystkimi urządzeniami obsługującymi technologię Universal Serial Bus. Automatyczny, ponieważ – w przeciwieństwie do poprzedników – port USB sam odczytuje informacje o podłączonym urządzeniu i pobiera z niego wszelkie niezbędne parametry.

Na zimowe wieczory, czyli grzejące rękawiczki i kapcie USB

Standardowe możliwości USB

Jeśli wstęp nieco was wystraszył, uspokajam: w dzisiejszym artykule nie będziemy opisywać szczegółowo technologii, a skupimy się na jej praktycznym użytkowaniu. Dla wielu z was USB jest bowiem czymś, z czego istnienia zdajecie sobie sprawę i z czego korzystacie na co dzień – i to w zupełności wystarczy. Aby jednak w pełni pojąć możliwości, jakie daje podłączenie typu Universal Serial Bus, musimy przyjrzeć się jego kolejnym generacjom. I tak dla przykładu wersja 1.1, która pojawiła się na rynku równo 20 lat temu, oferowała przesyłanie danych z prędkością zaledwie do 1,5 MB/s. Najnowsza wersja 3.0 to już transfer o prędkości nawet 500 MB/s. Tym samym USB umożliwia natychmiastowe zgranie na dysk komputera całej biblioteki piosenek, zdjęć czy nawet kolekcji filmów Full HD.

Nowe możliwości USB

Spora część osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że Universal Serial Bus to nie tylko port służący do przesyłania danych, ale również gniazdo zasilające, działające na podobnej zasadzie jak gniazdo zapalniczki samochodowej. Najłatwiej możemy to zauważyć podłączając chociażby telefon do gniazda USB naszego komputera – poza odczytaniem z niego danych i możliwością bezpośredniego dostępu do jego pamięci wewnętrznej, korzystamy równocześnie z funkcji ładowania baterii.

Możliwość korzystania z USB jako z portu zasilającego daje ogromne możliwości, które ciężko byłoby zliczyć i wymienić. Z perspektywy zwykłego użytkownika komputera istotne jest to, że dzięki tej funkcji możemy podłączyć do naszych urządzeń praktycznie wszystko.

Długie zimowe wieczory

Gadżety podłączane do komputera za pomocą portu USB stają się coraz bardziej popularne. Z pewnością nieraz widzieliście działające w oparciu o prąd płynący z gniazda USB lampki nocne z diodami LED, ułatwiające pracę przy słabym świetle. Równie dużym powodzeniem cieszą się kolorowe wiatraczki chłodzące, pracujące dzięki zasilaniu komputera. O ile jednak tego typu gadżet przyda się z pewnością upalnym latem, o tyle w okresie zimowym zmuszeni jesteśmy poszukać czegoś cieplejszego. W tym wypadku najlepiej przejrzeć oferty sprzedaży i aukcje, na których kupić możemy chociażby… elektroniczne kapcie i rękawiczki oparte o technologię USB!

  • Rękawiczki USB

Rękawiczki USB to rękawiczki z wbudowanym minigrzejnikiem, działające w oparciu o zasilanie przez port USB naszego komputera. Są świetnym sposobem na rozgrzanie naszych dłoni podczas pracy przy komputerze. Trzymanie rąk w pozycji poziomej sprawia, że krew wolniej krąży, a – co za tym idzie – nasze ciało dużo wolniej się nagrzewa. Elektryczne rękawiczki pozwolą wyeliminować ten problem.

Największą zaletą tego gadżetu jest uniwersalny rozmiar, dostępność w wielu kolorach, przystępna cena oscylująca w granicach 50 zł oraz wycięcia na palce dla przyjemniejszej pracy na klawiaturze. Minusem jest z kolei ich nieco większa niż w przypadku rękawiczek klasycznych waga. Kto jednak by się tym przejmował w obliczu tak przyjemnego ciepła i komfortu?

  • Kapcie USB

Drugi gadżet polecany na zimowe wieczory to grzejące kapcie działające w oparciu o zasilanie z gniazda USB. Podobnie jak w przypadku rękawiczek, tu również znajdziemy minigrzejniki umiejscowione – w zależności od modelu – w podeszwie lub warstwie górnej. Kapcie tego typu posiadają, w przeciwieństwie do rękawiczek, długi przewód zasilający oraz możliwość jego schowania w przedniej części w specjalnych kieszonkach zapinanych za pomocą klasycznego suwaka.

Zarówno plusem, jak i minusem tego gadżetu, jest oferowany rozmiar – podeszwa ma długość zaledwie 43 cm. Oznacza to, że gadżet ten sprawdzi się w przypadku pań lub nastolatków, ale panowie w większości przypadków będą musieli poszukać czegoś innego.

  • Podkładka grzejąca USB

Podobnie jak rękawiczki, podkładka to świetny gadżet ogrzewający nasze dłonie. Jej cena jest bardzo podobna, jednak rękawiczki mają zdecydowanie więcej zalet. Podkładkę możemy stosować raczej tylko pracując przy biurku. Zajmuje też więcej miejsca, więc może okazać się mniej wygodna w transporcie. Jej zaletą jest jednak to, że podgrzewa krew płynącą w żyłach, przez co daje dużo szybsze rezultaty.

  • Podgrzewacz do kawy i herbaty na USB

Kolejny dowód na to, że ludzka wyobraźnia nie zna granic. Ktoś wpadł na pomysł, by w pełni wykorzystać moc elektryczną portu USB. Oczywiście z pomocą podkładki nie zagotujemy sobie wody na przepyszną herbatę czy kawę, lecz osoby na co dzień delektujące się w trakcie pracy którymś z tych napojów z pewnością docenią to, że dużo dłużej pozostaną one ciepłe. Podkładki są uniwersalne, posiadają wiele kształtów, wzorów i kolorów, więc jeśli chcecie sprezentować je sobie lub komuś bliskiemu, bez problemu traficie we właściwe gusta.

Wykorzystaj tę moc!

Korzystanie z gadżetów współpracujących z technologią Univeral Serial Bus niesie za sobą pewne ograniczenia. Najgorszym, lecz równocześnie łatwym do przeskoczenia, jest ilość złączy w naszym komputerze. Standardowo laptopy posiadają 3-4 złącza tego typu. Jeśli więc korzystamy z drukarki, telefonu i myszki komputerowej równocześnie, może się okazać, że starczy nam miejsca tylko na jeden gadżet. Warto w tym wypadku zastanowić się nad rozdzielaczem lub listwą USB, dzięki której jedno gniazdo komputerowe zamienimy w nawet kilkanaście zewnętrznych.

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro