Na co zwrócić uwagę, wybierając piekarnik?

Wyobrażacie sobie kuchenkę bez pieca, w którym można przygotować przepyszne mięso lub wspaniałe ciasto? Oczywiście, że nie. Rynek piekarników jest na tyle duży, że mnogość rozwiązań i technologii może doprowadzić do bólu głowy. Jak wybrać odpowiednie urządzenie?

Michał Gruszka Michał Gruszka / 23-08-2016

Wybór piekarnika do kuchni tylko z pozoru wydaje się być decyzją błahą i prostą do podjęcia. Nawet jeżeli nie planujemy kucharzyć i używać piekarnika codziennie, należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Pierwszym, podstawowym, jest technologia grzewcza. W zależności od dostarczanych do naszego domu mediów możemy wybierać między piekarnikami elektrycznymi i gazowymi. Jeżeli nie mamy podłączenia gazowego w domu, to nawet najwspanialszy piec gazowy do niczego nam się nie przyda.

Kolejnym etapem jest wyposażenie naszej kuchni. Indywidualnie zaprojektowana zabudowa pozwala postawić piec w takim miejscu, by mieć go na odpowiedniej wysokości i w takim miejscu, że nie będzie to utrudniało poruszania się. Oczywiście taki piekarnik musi być urządzeniem samodzielnym, działającym niezależnie od płyty grzewczej i palników do gotowania.

Jeżeli natomiast zależy nam na urządzeniu zintegrowanym – niezależnie od tego, czy przeznaczonym do zabudowy, czy wolnostojącym – musimy szukać urządzenia zintegrowanego z płytą. Wtedy sterowanie piecem i palnikami odbywa się za pomocą jednego panelu sterowania. Minusem jest konieczność zainstalowania piekarnika na wysokości kolan. To nie każdemu odpowiada i w praktyce jest niewygodne, gdyż wymaga schylania się.

Na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Mając wybrany typ piekarnika i modele, które najbardziej odpowiadają nam wizualnie, musimy skupić się na ich funkcjonalności. Jeżeli często przyjmujemy gości, przygotowując dla nich różne potrawy, warto zwrócić uwagę na urządzenia wyposażone w podwójną komorę grzewczą. Przykładowy model to BEKO BVR35500XMS. Jego cena to około 2000 zł. Funkcjonalność ta pozwala na przygotowanie w jednym czasie dwóch zupełnie różnych potraw, np. ciasta i ryby. Piekarnik z dwiema osobnymi komorami gwarantuje, że żadna z potraw nie przejdzie zapachem drugiej.

Kolejną wartościową funkcją jest samooczyszczenie. Często używany piekarnik trzeba często myć. Gotując tłuste potrawy, musimy być przygotowani na przypalony tłuszcz i okruchy jedzenia znajdujące się w każdym zakamarku. Taki piec należy albo szorować ręcznie, albo wybrać model wyposażony w funkcję samooczyszczenia.

Obecnie na rynku są dwie wiodące technologie – pyrolityczna i kataliczna. O szczegółach każdej z nich przeczytacie w internecie. Niezależnie, którą z nich wybierzecie, na pewno wspomoże was w zachowaniu czystości we wnętrzu piekarnika. Przykładem urządzenia z funkcją samooczyszczenia, wykorzystującym pyrolizę, jest Bosch HBA 73R451. Model ten dostępny jest za 1600 zł. Natomiast piekarnik z panelami katalicznymi to np. Samsung BT62TDBCT.

Dla początkujących kucharzy stworzono funkcję automatycznego pieczenia. Wystarczy wybrać odpowiedni program, a piekarnik nie tylko dobierze odpowiedni czas pieczenia i temperaturę, ale też co „mądrzejsze” modele wyświetlą nawet dobry przepis na przygotowanie potrawy. Tu warto rzucić okiem na najwyższy model marki Amica EB954BA+, który kosztuje niespełna 4000 zł.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro