Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Na co zwrócić uwagę, kupując antenę samochodową?

Antena samochodowa jest niezbędnym akcesorium dla radio samochodowego. To właśnie dzięki jej pracy możliwy jest odbiór ulubionej stacji radiowej. Jak wybrać odpowiednią antenę?

Jakub Nieszporek Jakub Nieszporek / 18-02-2015 / aktualizacja: 14-05-2018

Dlaczego interesujemy się anteną samochodową?

Zanim przejdziemy do wyboru konkretnego modelu anteny samochodowej, zastanówmy się, dlaczego zainteresowaliśmy się tego typu akcesorium. Jeśli w naszym pojeździe uszkodzeniu uległa antena, nie pozostaje nam nic innego, jak jej wymiana. Jeżeli mamy problem z jakością obieranej stacji radiowej, zanim wymienimy antenę sprawdźmy, czy problemu nie rozwiąże zakup wzmacniacza. Wiele osób klasyfikuje antenę przeznaczoną do CB-radio jako antenę samochodową – w takim przypadku również sprawdzimy, które modele są warte zainteresowania.

Problem z jakością odbioru

W wielu sytuacjach wraz z ilością przejechanych kilometrów oraz upływem czasu pojawia się problem z coraz to gorszym odbiorem ulubionych stacji radiowych. Zanim zdecydujemy się na radykalne zmiany w postaci wymiany odbiornika radiowego bądź anteny samochodowej, zastosujmy separator antenowy w cenie około 10 złotych.

Zastosowanie wzmacniacza antenowego przyczyni się do poprawy jakości odbieranego sygnału poprzez podniesienie jego poziomu. Do zasilenia wzmacniacza można wykorzystać przewód wysuwu automatycznej anteny radiowej radioodtwarzacza lub kabel zasilający radioodbiornika.

Wybór anteny

W przypadku uszkodzenia fabrycznej anteny zamontowanej w naszym pojeździe najlepszym rozwiązaniem będzie zakup identycznego modelu. Dlaczego? Ponieważ jego parametry zostały odpowiednio dobrane pod instalację zastosowaną w naszym pojeździe. Niestety w większości przypadków zakup oryginalnej anteny wiążę się ze sporym wydatkiem i wizytą w autoryzowanym serwisie. Dla osób, które chcą zaoszczędzić, na rynku dostępne są anteny uniwersalne.

Produktem wartym zainteresowaniem jest antena samochodowa do radio, gumowa, ze wzmacniaczem w cenie około 21 złotych. W zamian otrzymujemy antenę o długości masztu 24 centymetry, wykonaną z gumy, wyposażoną w uszczelkę uniemożliwiającą przeciek wody do wnętrza auta. Całość zrobiona jest z tworzywa sztucznego odpornego na promienie UV oraz inne czynniki atmosferyczne. Dla osób wymagających producenci przewidzieli anteny teleskopowe dedykowane pod konkretny model pojazdu. Ceny wahają się w granicach od 20 do 30 złotych.

Dużą popularnością cieszy się antena typu płetwa rekina, która może zastąpić klasyczna antenę umieszczoną na dachu. Koszt takiego rozwiązania to około 20 złotych.

CB-radio

W przypadku anten wykorzystywanych do CB-radio największą popularnością cieszy się firma President oferująca model Virginia w cenie około 140 złotych. Dzięki swojej konstrukcji (antena helikalna) jest w stanie osiągnąć zasięg rzędu 7–8km. Bardzo dobrze sprawdza się w warunkach miejskich i na trasach. Alternatywą jest Midland LC29 w cenie około 65 złotych. Antena ta posiada odpowiednie parametry i przyzwoite osiągi, a co najważniejsze – idealnie trzyma się na dachu. Magnes anteny osłonięty jest gumą, co sprawia, że lakier naszego pojazdu jest bezpieczny.

Wybór anteny nie należy do najłatwiejszych, dlatego jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, zapytajmy sprzedawcę, czy dana antena znajdzie zastosowanie w naszym pojeździe. W przypadku uszkodzenia oryginalnej anteny warto sprawdzić, czy rynek części używanych nie oferuje identycznej, ale sprawnej.

podziel się