Na co zwrócić uwagę, kupując antenę samochodową?

Każde radio samochodowe, aby działało, wymaga zamontowania anteny. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów. Przed zakupem należy określić swoje potrzeby oraz oczekiwania, aby urządzenie w pełni je spełniło, nie przepłacając przy tym za zbyt zaawansowany albo przeznaczony do innych zadań sprzęt.

Alicja Kamińska Alicja Kamińska / 18-02-2015

Warto zapoznać się z ofertą producentów i dokładnie przemyśleć wszelkie aspekty użytkowania. Biorąc pod uwagę anteny samochodowe, ważna jest nie tylko budowa i przeznaczenie modelu, ale również sposób jej montażu oraz zalecane położenie.

Rodzaje anten samochodowych i ich przeznaczenie

Wybierając odpowiedni typ anteny, powinniśmy określić, do czego ma nam ona służyć oraz typ obsługiwanego urządzenia. Dostępne są urządzenia odbiorcze, które służą do odbierania fal przy typowych samochodowych radioodbiornikach. Jest to najprostszy rodzaj i przy niewygórowanych wymaganiach może go czasem zastąpić nawet kawałek drutu. Anteny nadawczo-odbiorcze to już bardziej zaawansowane przyrządy. Służą do przekazywania sygnału zestawu głośnomówiącego telefonu komórkowego, obsługują CB-radio lub radiotelefon. W przypadku drugiego typu anteny jej jakość jest bardzo ważna. Długość powinna być dobrana w zależności do długości i częstotliwości fal, jakie emituje obsługiwane urządzenie. Istnieje twierdzenie, że antena powinna mieć tyle samo metrów długości co fale, dla których pracuje, jednak jest to niemal niemożliwe do zapewnienia. W samochodach osobowych montuje się maksymalnie 2-metrowe modele.

Budowa obu typów anten samochodowych jest podobna. Składają się z pręta wykonanego z przewodzącego materiału, cewki, kabla łączącego z urządzeniem odbiorczym oraz podstawy, dzięki której można ją przymocować do karoserii. Można spotkać również anteny teleskopowe, które automatycznie składają się i są niemal niewidoczne, podczas gdy są nieużywane oraz te, które można zamontować we wnętrzu zderzaka.

Zobacz też: CB Radio – niezbędnik kupującego

Sposoby montażu anten samochodowych

Anteny odbiorcze, przeznaczone do obsługi prostych radioodbiorników, mają za zadanie odbiór fal, które są wysyłane z dużej ilości nadajników, tworząc gęstą sieć. Dzięki temu ich zasięg jest niemal w każdym miejscu taki sam. To dlatego nie musimy zbytnio analizować położenia anteny oraz możemy zastanowić się nad jej zupełnym zamaskowaniem. Na taki zabieg decydują się osoby, które bardzo dbają o wygląd i prezencję auta oraz te, które nie chcą tworzyć otworu w karoserii pod miejsce na antenę. Można więc zamontować antenę składaną, ukrytą w karoserii lub mocowaną na szybie.

Sprawa jest bardziej skomplikowana, jeśli chcemy za sprawą anteny nie tylko odbierać programy rozgłośni radiowych, ale również nadawać sygnał np. przez CB-radio. Od miejsca jej montażu oraz położenia w dużej mierze zależy jakość i sama możliwość odbioru. Zaleca się, aby urządzenie było umieszczone jak najwyżej, bez bezpośredniego kontaktu z przeszkodami, czyli np. na dachu auta. Wiele z takich anten montowanych jest na stałe, przykręcając je do karoserii, ale można zdecydować się na mniej ingerujące rozwiązanie. Podstawa wyposażona w magnes lub klips z przyssawką sprawdzi się idealnie, nie wpływa również na jakość odbioru.

Co zrobić w przypadku, kiedy chcemy używać radia zarówno w celu odbierania programów rozgłośni publicznych, jak i korzystać z komunikacji za sprawą telefonu czy CB? Teoretycznie należy stosować dwie oddzielne anteny do obu zastosowań. Kłopot kilku wystających prętów poza obrys auta można zminimalizować, stosując możliwe sposoby dyskretnego montażu. Na rynku dostępne są również urządzenia dualne, które mają za zadanie obsługę zarówno telefonu, jak i radia jednocześnie.

Wybór anteny powinien przede wszystkim zależeć od jej przeznaczenia oraz naszych wymagań. Warto także wziąć pod uwagę sposób montażu oraz estetykę, by być w pełni zadowolonym z zakupu.

podziel się

Na czasie