Myszki dotykowe – co dają i czy warto z nich korzystać?

Historia myszek dotykowych rozpoczęła się zaledwie kilka lat temu, a dokładnie w 2009 roku. To właśnie wtedy Apple po raz pierwszy wprowadził do swojej oferty Magic Mouse. Jednak musiało minąć kilka lat, zanim myszki dotykowe naprawdę zyskały na popularności. Dzisiaj tego typu urządzenia ma w ofercie każdy znaczący producent akcesoriów do komputerów.

Julita Słonczewska Julita Słonczewska  / 27-01-2016

Apple Magic Mouse została zaprezentowana w 2009 roku. Była przede wszystkim oferowana z komputerami iMac, ale można ją było kupić także osobno. Z czasem dotykowa myszka pojawiła się także w ofercie Microsoftu, Logitecha i jeszcze kilku innych producentów. Dzisiaj jest to coraz ciekawsza alternatywa dla tradycyjnych modeli. Ale czy rzeczywiście warto z niej korzystać?

Czym jest myszka dotykowa?

Myszka dotykowa to pewna odmiana tradycyjnej myszki komputerowej. Od standardowego modelu różni się najczęściej brakiem przycisków i scrolla do przewijania zawartości stron internetowych. Zamiast tego górna część urządzenia jest pokryta powłoką dotykową. To trochę tak, jakby usunąć z myszki przyciski i zamiast tego nałożyć na nią gładzik z laptopa. Jednak przy pomocy powierzchni dotykowej nie ruszamy kursorem. Do tego cały czas musimy poruszać ręką, zupełnie jak w tradycyjnej myszce.

Myszka dotykowa – ale po co?

Myszki dotykowe to niejako odpowiedź na zmieniający się rynek nowych technologii. Coraz rzadziej korzystamy z tradycyjnych przycisków do nawigowania po urządzeniach. Smartfony i tablety już od wielu lat mają ekrany dotykowe i to nasz palec lub ewentualnie rysik są głównymi akcesoriami. Także laptopy coraz częściej korzystają z dotykowych paneli, które znacząco ułatwiają pracę. Co więcej, także gładziki w komputerach przenośnych przeszły sporą zmianę. Kiedyś toporne i niewygodne elementy, które szybko zastępowaliśmy tradycyjną myszką, dziś stały się ciekawą alternatywą. Głównie dzięki dużo większej precyzji oraz obsłudze gestów. I właśnie myszki dotykowe to odpowiedź na nasze nowe przyzwyczajenia zdobyte w trakcie korzystania z ekranów dotykowych i nowoczesnych touchpadów w notebookach.

Co daje myszka dotykowa?

Myszka dotykowa całkowicie zmienia sposób korzystania z komputera stacjonarnego lub niektórych laptopów. Przede wszystkim dlatego, że zyskujemy dostęp do gestów. Te oczywiście zależą od danego modelu myszki, a także systemu operacyjnego. Niemniej wykonywanie wielu czynności na komputerze staje się dużo łatwiejsze. Zamiast korzystać z klawiatury lub dedykowanych przycisków, dużo więcej czynności możemy wykonać samą myszką, prostym przesunięciem palca lub palców w odpowiednim kierunku po powierzchni dotykowej urządzenia. Podobnie działają touchpady z obsługą gestów w nowoczesnych laptopach. Osoby, które miały okazję z nich korzystać, doskonale wiedzą, o co chodzi.

Czy warto?

To zależy przede wszystkim od tego, do czego zamierzamy danej myszki używać. Jeśli do pracy w programach biurowych, graficznych czy też do edycji wideo, to myszka dotykowa będzie doskonałym rozwiązaniem, które znacząco ułatwi codzienne czynności. Jeśli na komputerze przede wszystkim przeglądamy Internet, oglądamy filmy na YouTube lub słuchamy muzyki, to również nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić myszkę dotykową. Sporo zyskamy na takiej zmianie. Jeśli jednak jesteśmy graczami komputerowymi, to myszka dotykowa nie wchodzi w grę. Przede wszystkim dlatego, że nie zapewnia ona aż tak dużej precyzji, która przecież jest wymagana w wielu tytułach. Wtedy lepiej po prostu wybrać dobrej jakości myszkę dla graczy. Nie tylko do strzelanek pokroju Counter-Strike’a, ale nawet do przygodówek lub strategii.Jednak myszki dotykowe stają się coraz popularniejsze, przede wszystkim wśród osób, które komputery wykorzystują głównie do pracy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro