Mycie samochodu aktywną pianą. Co może się przydać?

Bezdotykowe mycie samochodu aktywną pianą to najskuteczniejsza i najwygodniejsza metoda usuwania zabrudzeń bez ryzyka uszkodzenia lakieru. Aby z niej skorzystać, należy zaopatrzyć w kilka niezbędnych akcesoriów, które zdecydowanie ułatwią nam pracę. Tylko które wybrać?

Olga Śmiełowska Olga Śmiełowska / 21-03-2016

Dlaczego aktywna piana?

Aktywną pianę stosuje się podczas bezdotykowego mycia samochodu; zarówno karoserii, jak i elementów plastikowych czy chromowanych. Jest ona całkowicie bezpieczna dla lakieru, a ponieważ aplikuje się ją za pomocą funkcjonalnej myjki ciśnieniowej, ryzyko uszkodzeń mechanicznych pozostałych elementów pojazdu zostaje całkowicie wyeliminowane. Co więcej, składniki zawarte w środku myjącym zabezpieczają karoserię przed ponownym zabrudzeniem, mikrouszkodzeniami oraz szkodliwym działaniem promieni UV. Aktywna piana nie odbarwia i nie powoduje matowienia lakieru. Jej regularne stosowanie ułatwia utrzymanie karoserii w dobrym stanie przez długi czas.

Umiejętne korzystanie z myjki oraz aktywnej piany umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc i dokładne usunięcie piachu, błota oraz tłustych osadów. Jest to wygodna, prosta, tania (w porównaniu do myjni automatycznych) i szybka (w przeciwieństwie do czyszczenia ręcznego) metoda mycia auta. Aktywną pianą możemy wyczyścić pojazd każdego rodzaju – od motocykla po samochód ciężarowy – również o niestandardowym kształcie nadwozia (np. wyposażony w spojlery czy wystające anteny).

Niezbędne akcesoria

Aktywna piana przeznaczona jest do bezdotykowego mycia samochodu, co oznacza, że będziemy musieli się zaopatrzyć w pianownicę(pistolet lub dyszę do piany). Jest to niewielkie urządzenie ze zbiornikiem, przypominające nieco spryskiwacz do kwiatów, które podłącza się do myjki ciśnieniowej (tzw. lancy) lub bezpośrednio do kompresora (za pomocą specjalnej złączki z gwintem). Większość pianownic ma regulację kąta padania strumienia wody oraz ilości podawanej chemii, czyli inaczej mówiąc, intensywności pienienia się środka czyszczącego.

Do bezdotykowego mycia aktywną pianą będziemy potrzebowali oczywiście samego preparatu myjącego. Na rynku znajdziemy różne rodzaje piany, często zawierające środki pomocnicze, np. preparaty antykorozyjne albo delikatnie nabłyszczający wosk. Producenci oferują chemię przeznaczoną do samochodów osobowych, ciężarowych lub uniwersalną, która poradzi sobie z różnymi rodzajami zabrudzeń. Ceny aktywnej piany wahają się od 8 zł (1 litr, do samochodów osobowych) do nawet 1000 zł (200 litrów, do mycia tirów).

Jeśli zamierzamy kompleksowo umyć nasz pojazd, poza pianownicą i aktywnym preparatem przydadzą nam się także inne akcesoria. Warto rozważyć zakup m.in. ściereczki z mikrofibry, ściągaczki do wody, czernidła i pianki do opon, nabłyszczacza, wosku nakładanego na mokro i pasty polerskiej do felg. Nie musimy oczywiście korzystać ze wszystkich produktów naraz, ale powinny się one znaleźć w domowym warsztacie.

Zobacz też: Folia czy powłoka ochronna. Czym chronić lakier?

Mycie krok po kroku

Za pomocą pianownicy nakładamy aktywną pianę na cały samochód (karoseria powinna być sucha!) w kierunku od dołu do góry (zapobiega to powstawaniu zacieków). Po kilku minutach, nie dopuszczając do wyschnięcia, spłukujemy preparat wodą pod ciśnieniem w kierunku od góry do dołu. Następnie na karoserię nakładamy wosk na mokro (można to zrobić pianownicą lub opryskiwaczem), ponownie spłukujemy całe auto wodą pod ciśnieniem, a na koniec wycieramy do sucha miękką rękawicą z mikrofibry, nakładamy nabłyszczacz i polerujemy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro