Muzyka z telefonu w głośnikach twojego samochodu – niezbędne akcesoria

Muzyka z telefonu w głośnikach twojego samochodu – niezbędne akcesoria

Czy chcemy, czy nie, płyty CD powoli odchodzą do lamusa. Coraz częściej źródłem muzyki w naszym samochodzie staje się smartfon. W starszych autach nie jest jednak tak łatwo połączyć go z głośnikami. Potrzebujemy do tego kilku akcesoriów. Na szczęście nie są one drogie!

udostępnij

Mikołaj AdamczukMikołaj Adamczuk / 18-08-2017

Czasy, w których woziliśmy ze sobą segregator pełen płyt kompaktowych, zmienianych w pośpiechu podczas postoju na światłach, minęły. Dziś możemy wyjechać w podróż bez żadnej płyty, a mimo tego słuchać ulubionych piosenek przez długie godziny. Posłuży nam do tego telefon komórkowy, który już od kilku lat służy jako mobilne… prawie wszystko. Również jako szafa grająca.

W nowych samochodach jego podłączenie do systemu audio to kwestia dwóch, może trzech kliknięć. Włączamy Bluetooth, klikamy komendę „powiąż” i gotowe. Posiadacze starszych modeli mają trudniejsze zadanie. Muszą albo wymienić część wyposażenia swojego auta, albo użyć kilku akcesoriów.

Transmiter

Pierwszym i nieco już archaicznym – i niedrogim – sprzętem przydatnym przy połączeniu telefonu z autem jest transmiter FM. Taki gadżet jest zazwyczaj podłączany do gniazda zapalniczki w samochodzie. Zdarza się również, że wkłada się go do gniazda kasetowego radia – o ile oczywiście takie posiadamy.

Urządzenie emituje muzykę z telefonu, do którego podłączane jest najczęściej kablem, na falach FM. Większość urządzeń daje możliwość własnego ustawienia częstotliwości, dlatego warto zrobić to w taki sposób, by nie pokrywała się z graniczną wartością częstotliwości innej stacji radiowej. Niektóre transmitery mają ekran, wejście na karty pamięci i możliwość transmitowania nie tylko muzyki, ale także rozmów telefonicznych.

W czasie użytkowania transmitera FM mogą jednak wystąpić dokuczliwe zakłócenia, jakość dźwięku także nie jest imponująca. Zaletą tego rozwiązania jest niska cena i łatwość montażu.

Kabel AUX

Kolejnym rozwiązaniem jest wyprowadzenie kabla aux z radia. Można zrobić to we własnym zakresie, ale najwygodniej jest zlecić tę operację zaprzyjaźnionemu warsztatowi car audio. Najłatwiej jest, gdy mamy w aucie fabryczną zmieniarkę – wtedy możemy wykorzystać to wejście na podłączenie odpowiedniego interfejsu.

Kabel AUX umożliwia podłączenie telefonu i słuchanie muzyki bez zakłóceń czy konieczności ustawiania częstotliwości. Wadą jest jednak obecność podłączania kabla i – zazwyczaj – brak możliwości sterowania muzyką z poziomu przycisków na radiu czy kierownicy. Musimy odblokowywać telefon, co wiąże się z odwracaniem uwagi od drogi.

Moduł AUX in

Jednym z najlepszych rozwiązań jest więc montaż emulatora zmieniarki, zwanego też zmieniarką cyfrową, mp3 lub modułem aux in. Tego typu niewielkie urządzenie podpinamy do fabrycznego gniazda zmieniarki CD w samochodzie (nie trzeba mieć takiego gadżetu, wystarczy samo gniazdo). Dzięki niemu zyskujemy możliwość odsłuchiwania muzyki z telefonu i przełączania jej z poziomu przycisków w radiu czy na kierownicy. Większość modeli ma wejścia USB, AUX czy moduł Bluetooth. Ten ostatni gadżet eliminuje konieczność „zabawy” kablami i daje też możliwość używania sprzętu jako element zestawu głośnomówiącego. Przy wybieraniu zmieniarki cyfrowej należy dobrać model do typu auta i modelu jego radia.

Nowe radio

Ostatnim, „najbardziej inwazyjnym”, choć niekoniecznie najdroższym rozwiązaniem jest wymiana całego radia. Nawet do starszych aut da się dopasować nowoczesny model radia lub stacji multimedialnej, z wejściem AUX lub modułem Bluetooth.

Kontrowersyjna jest tylko strona wizualna takiej modyfikacji. Niektórzy twierdzą, że nowe radio ożywia i unowocześnia wnętrze starszego samochodu (zwłaszcza stacje 2 DIN). Inni podkreślają, że nowe radioodtwarzacze nie przystają do designu klasycznych kokpitów.

Warto wybrać jedno z opisywanych rozwiązań, bo wygoda związana z posiadaniem „pod ręką” bazy kilkuset utworów (a mamy jeszcze przecież Internet mobilny) jest w długiej podróży nieoceniona. Przy dobrej muzyce jeździ się o wiele lepiej…

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro