Mozaika – efektowny sposób na aranżację łazienki

Urządzanie łazienki to nie lada wyzwanie. Mnogość rozwiązań, które możemy wykorzystać, sprawia, że łatwo jest się pogubić. Warto zastanowić się nad wykorzystaniem mozaiki, która nie dość, że świetnie wygląda, to również nie traci właściwości praktycznych porównywalnych z tradycyjnymi płytkami.

Alicja Kamińska Alicja Kamińska / 29-05-2015

Mozaika to element często wykorzystywany w łazienkach. Jest bardzo praktyczna i daje szerokie spektrum możliwości aranżacyjnych i dekoracyjnych. Jak wybrać odpowiedni jej rodzaj do naszego wnętrza oraz czy montaż sprawia trudności? Gdzie można ją zastosować, aby była najlepszym rozwiązaniem?

Rodzaje mozaik łazienkowych

Producenci mozaik łazienkowych dają nam szeroki wybór materiałów, z którego są one wykonane. Dzięki temu możemy dobrać idealne pasujący wzór do charakteru i stylu wnętrza, jaki panuje się w naszym mieszkaniu. Najpopularniejsze są ceramiczne, wykonane z masy gresowej, odpornej na ścieranie, lub szkliwionej.Mogą być też kamienne, z jego różnych gatunków, jak marmur, trawertyn czy kwarc.

Bardzo nowoczesnym przykładem są mozaiki szklane, które mają swój futurystyczny wyraz i bardzo fantazyjne formy. Możemy znaleźć błyszczące i matowe, przezroczyste, kolorowe lub ozdabiane zatopionym brokatem. Bardzo efektownym, ale mniej odpornym rodzajem są kompozycje wykonane z kawałków drewna. Wybiera się do nich najtwardsze odmiany, aby przedłużyć ich trwałość.

Do wyboru mamy również macicę perłową, metalowe blaszki naklejane na mozaikę ceramiczną oraz wykonaną z kamieni półszlachetnych propozycję. Warto przejrzeć ofertę kilku firm i dobrać wygląd płytek jak najbardziej zbliżony do naszej wizji. Nie trzeba też ograniczać się do gotowych produktów i swój pomysł zrealizować na specjalne zamówienie według własnego projektu. Będzie on wtedy kosztowniejszy, ale na pewno niepowtarzalny.

Gdzie najlepiej zastosować mozaikę w łazience?

Możliwości i pomysłów na włącznie mozaiki w ogólną aranżację łazienki jest mnóstwo. Dodatkowo jej forma, czyli małe elementy połączone, np. w płaty umieszczone na siatce, pozwala montować ją w łatwy sposób również na wypukłych, zaokrąglonych czy wklęsłych powierzchniach. Efekt jest bardzo ciekawy i niebanalny. Elementy można stosować jako akcent dekoracyjny sam w sobie, artystyczne kompozycje, listwy ozdobne.

Używane do obudowy urządzeń sanitarnych sprawiają, że w nietypowy sposób oddzielamy strefy łazienki. Sposób montażu i odporność materiału pozwalają na stosowanie ich zarówno na podłogach, ścianach, jak i w prysznicach bezbrodzikowych – gdy zadbamy o odpowiednią hydroizolację. Świetnie nadają się na wbudowane w ścianę półki oraz blaty podumywalkowe. Za pomocą małych elementów możemy też tworzyć naścienną ramę dla lustra, która świetnie je eksponuje.

Montaż mozaiki w łazience

Mozaikę kupujemy w przygotowanych przez producenta zestawach, gdzie wszystkie elementy połączone są siatką lub papierem. Sprawia to wielką łatwość, ponieważ nie musimy ich przyklejać oddzielnie, a jedynie płatami. Podłoże nośne powinno być oczyszczone ze wszystkich luźnych drobin i kurzu, następnie zagruntowane. Do przyklejania mozaiki należy użyć wysokoelastycznej zaprawy klejącej. Nakładamy ją analogicznie do sposobu jak przy montażu zwykłych płytek glazurowanych. Po upływie doby możemy przejść do fugowania, a na koniec wszystko ostrożnie docisnąć, uważając, aby nie spowodować „rozjechania” fug.

Sposobów na aranżację łazienki jest naprawdę wiele. Jednym z ciekawszych wyborów jest mozaika, która wprowadza dekoracyjny akcent oraz pozwala na nieograniczone możliwości kompozycyjne.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro