Motocykle, którymi możesz jeździć na prawo jazdy kat. B
Zdaniem eksperta

Motocykle, którymi możesz jeździć na prawo jazdy kat. B

Aby jeździć motocyklem, nie musisz posiadać prawa jazdy kat. A, A1 czy A2. Wystarczy mieć uprawnienia do kierowania samochodem osobowym i już możesz poruszać się jednośladem.

udostępnij

Bartosz Szajnar Bartosz Szajnar  / 04-07-2018

Ustawodawca zezwolił osobom posiadającym prawo jazdy kat. B na jazdę motocyklem, ale przy zachowaniu pewnych ograniczeń:

  • pojemność skokowa silnika nieprzekraczająca 125 cm3,
  • maksymalna moc 11 kW czyli 15 KM,
  • stosunek mocy do masy własnej nieprzekraczający 0,1 kW na 1 kg,
  • posiadanie prawa jazdy kat. B przynajmniej 3 lata na terytorium RP.

Jeżeli marzyłeś o własnym jednośladzie i nie masz prawa jazdy kat. A, motocykl o pojemności 125 cm2 jest idealny, aby rozpocząć przygodę z dwoma kółkami. Co prawda taką maszyną nie pomkniemy z ogromną prędkością, ale za to pozwoli nam delektować się samą jazdą.

Większość osób, słysząc o pojemności 125 cm3 zapewne ma przed oczami niewielki skuterek. Na szczęście obecnie na rynku jest bardzo duży wybór motocykli, którymi możemy jeździć na kat. B. Oprócz skuterów możemy wybierać spośród chopperów, ścigaczy, crossów czy klasycznych.

Ciekawe propozycje motocykli na kat. B.

Jeden z najlepszych, a zarazem najpopularniejszych motocykli o pojemności do 125 cm3. Przez wielu motocyklistów uważany za najlepszy cruiser w swojej klasie, na którym poczujemy niezwykłą frajdę z jazdy. Bardzo klasyczny wygląd przypomina rasowe jednoślady rodem z Amerykańskich szos. Posiada widlasty dwucylindrowy silnik o mocy 15 KM, który wydaje się być jedynym słusznym do Hondy. Niezwykle wygodna pozycja za kierownicą i komfortowe zawieszenie sprzyjają długim podróżom. Honda Shadow ceniona jest także za niezawodność oraz wysoką jakość wykończenia. Jedynym mankamentem, na który narzekają użytkownicy, są zbyt słabe hamulce. Cena motocykla również nie należy do najniższych, tym bardziej że nie jest on już produkowany i możemy kupić tylko używany. Bezsprzecznie wart jest każdej wydanej złotówki.

Model ten występuje w dwóch wersjach mocy 9,6 KM, a mocniejsza wersja PRO ma 12,2 KM. Wyposażony jest w silnik jednocylindrowy z czterema zaworami. Manualna skrzynia ma pięć przełożeń. Spalanie wynosi ok. 3 l/ 100 km przy 13 litrowym zbiorniku. Dużą zaletą tego silnika jest zastosowany w nim gaźnik, w którym ssanie regulujemy płynnie z poziomu kierownicy. Kolejną mocną stroną Junaka RS jest jego niska waga, co szczególnie w wersji PRO przekłada się na dobre osiągi i dużą frajdę z jazdy. Jeżeli chodzi o podwozie, z przodu zastosowano widelec teleskopowy, a z tyłu wahacz z centralnym amortyzatorem. Zawieszenie zestrojono na tyle sztywno, aby bezpiecznie i stabilnie pokonywać nierówne nawierzchnie dróg. Kolejną zaletą tego motocykla jest spora kanapa, na której wygodnie usiądą nawet dwie dorosłe osoby. Zdecydowanie słabym punktem Junaka są kiepskie hamulce, które nie pozwalają na wystarczająco skuteczne zatrzymanie. Jednakże jest to jeden z lepszych modeli w swojej klasie i na pewno godny polecenia.

Bardzo popularny i chętnie wybierany motocykl typu chopper. Szczególnie polecany dla osób niewysokich. Jeżeli masz 180 cm wzrostu i więcej, rozejrzyj się za czymś innym. Vigaro wyposażony jest w widlasty silnik dwucylindrowy, generujący moc 11 KM. Spalanie oscyluje w okolicach 3-3.5 l / 100 km. Zawieszenie zestrojono dość miękko, co pozwala na bardzo komfortowe podróżowanie. Wygodnie podróżuje się także dzięki dużej i miękkiej kanapie, ale tylko kierowcy. Dla pasażera wygospodarowano niewielkie siedzisko. Yamaha Virago 125 ceniona jest szczególnie za piękną stylistykę oraz niezawodność. Jedyną rzeczą, na którą skarżą się użytkownicy, są parciejące gumy. Motocykl polecany do spokojnych wypadów za miasto na krótkich dystansach.

15 konna Yamaha wygląda jak rasowy ścigacz. Jednocylindrowa, czterosuwowa jednostka kręci się do 9000 obr/min. Pozwala ona rozpędzić motocykl ważący ok. 140 kg do 130 km/h. Yamaha wyposażona jest w 6-cio biegową skrzynię o krótkich przełożeniach. Pozycja na motocyklu jest bardzo sportowa i wzorowana na jednośladach rodem z motoGP. To sprawia, że nie da się nim podróżować dłużej niż godzinę bez bólu pleców. Dzięki dużym hamulcom – 292 mm z przodu i 230 mm z tyłu – hamowanie nawet z dużych prędkości odbywa się błyskawicznie. Zawieszenie, podobnie jak hamulce, zostało zestrojone pod dynamiczną jazdę. Za te dwa elementy miłośnicy szybkiej jazdy pokochali Yamahę. YFZ-R125 jest wręcz idealnym motocyklem dla osób chcących rozpocząć przygodę na torze wyścigowym. Niestety ten jednoślad jest stosunkowo drogi.

Tani Crouiser firmy Junak wyposażony w jednocylindrowy silnik o mocy 10.1 KM, który odznacza się bardzo kulturalną pracą. Jednostka ta charakteryzuje się niskim spalaniem, ok. 2-2.5 l/100 km. Junak M12 został stworzony przede wszystkim do komfortowego podróżowania. Zawieszenie zestrojono dość miękko, co pozwala płynnie pokonywać nierówności. Wydech zaś jest cichy i nie przysporzy nadmiernych doznań akustycznych podczas jazdy. Dzięki dużemu rozstawowi osi motocykl ma odpowiedni rozmiar, aby wygodnie za kierownicą usiadła osoba powyżej 180 cm wzrostu. M12 wygląda bardzo rasowo i jest starannie wykonany. Okazuje się bardzo dobrą propozycją, która będzie tania w utrzymaniu i bezawaryjna.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro