Moro dla dziewczynek – niecodzienny hot trend

Moro dla dziewczynek – niecodzienny hot trend

Kojarzy się z lasem albo wojskiem… Przez wiele lat obecne głównie w szafach mężczyzn i chłopców, moro zagościło także w garderobie dziewczęcej.

udostępnij

Katarzyna KołbuśKatarzyna Kołbuś / 02-11-2018

Moro to wzór dla pewnych siebie, odważnych dziewczynek. Wywodzi się z odzieży wojskowej, a konkretnie szytej na potrzeby Ludowego Wojska Polskiego. Od roku powstania nazywany jest kamuflażem wz. 68. Zastąpił wówczas wzór wz. 58, który był też nazywany „deszczykiem”. Maleńkie kreski na zielonej tkaninie wyparły wówczas plamy brązu i czerni, przypominające mapę ziemi z lotu ptaka. Lepiej spełniały swoją funkcję, to jest dopasowywanie się do otoczenia, ale też mniej było widać na nich brud.

Podstawowe zadanie moro jest wykorzystywane w odzieży outdoorowej np. przez myśliwych. Pojawiło się też kolejne, polegające na ubarwianiu codziennych stylizacji. W modzie dziecięcej moro przybiera różne kolory, od zieleni, przez czerwień, po żółcienie. Występuje jako wzór na całej powierzchni spodni, bluzek czy kurtek albo zdobi ich element. Jest tworzone nie tylko za pomocą plam, ale także wizerunków kwiatów, ptaków czy zwierząt. Można łączyć ze sobą różne jego odmiany i odcienie albo zestawiać je z jednobarwnymi elementami. Print pojawia się też na butach i akcesoriach. Czapka czy torebka moro może nadać stylizacji charakter rockowej czy militarnej.

Sprawdź, jak można wykorzystać popularny motyw w stylizacjach dla dziewczynek.

Streetwear

Fot. Nike, Mango, Marco O’Polo, Cool Club

W modzie ulicznej moro podkreśla jej buntowniczy, nonszalancki charakter. Doskonale wygląda w sportowych, luźnych zestawach, które w tym sezonie są podkręcone lśniącym glamourem. Prosty kombinezon-spodnium ma kolor khaki, świetnie współgrający z wz. 68. Puchowa kurtka moro koresponduje z full capem w tym samym wzorze. Glam sznyt tworzą srebrne sneakersy, zdobione kawałkami skóry imitującymi królicze uszy. Stylizacja, po którą nie powstydziliby się sięgnąć Kim Kardashian i Kanye West – ikony mody street, by ubrać swoje dziecko.

Gwiazda rocka

Fot. Marc O’Polo, Qba Kids, MarMar Copenhagen, Renbut

Moro bardzo dobrze zagra też w stylu rockowym. Doskonale pasuje do skórzanych elementów i printów gwiazdy rocka. W tym zestawie motywem przewodnim, obok moro, jest właśnie gwiazda, którą widać na podszewce ramoneski, T-shircie i trampkach. Tradycyjne brązy i zielenie moro zastąpiły weselsze odcienie niebieskiego. W takim zestawie można się wybrać z rodzicami na koncert mocnych brzmień.

W stylu militarnym

Fot. Mango, F&F, F&F, Mango

I w końcu styl, który jest najbliższy wz. 68, czyli militarny. Część dziewczynek uwielbia róż i tiul, a inne chcą chodzić w dżinsach, dużych bluzach i chłopięcych kurtkach. Dla takich indywidualistek moro będzie świetnym wyborem. Tu mamy motywy tego wzoru na spodniach i bluzie, przy czym po bliższym przyjrzeniu sie zauważymy, że moro tworzą tu podobizny dinozaurów. Oba ciuszki pochodzą z kolekcji F&F, która w tym sezonie stawia na moro. W zestawie są też katanka, przypominająca wojskową, i wygodne tenisówki.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro