Mop elektryczny – jak działa? Czy warto kupić?

Mop elektryczny – jak działa? Czy warto kupić?

Dzięki nowym technologiom można oszczędzić mnóstwo czasu. Przykładem urządzenia, które ułatwia utrzymywanie porządku w domu, jest mop elektryczny. Tylko jak ten sprzęt w ogóle działa i czy faktycznie warto go kupić?

udostępnij

Piotr GrabiecPiotr Grabiec / 08-06-2018

Mopy parowe, nazywane też mopami elektrycznymi, do złudzenia przypominają zwykłe mopy służące do mycia podłogi i nie tylko. Odróżnia je od tych będących zwykłym połączeniem kija i szmatki możliwość podłączenia do prądu oraz wykorzystanie elektrycznych komponentów.

Jak działa mop elektryczny?

Mop elektryczny jest zasilany prądem. Dzięki temu mogą funkcjonować zamontowane w nim grzałka oraz pompka. Umieszczona wcześniej w zbiorniku woda dzięki podgrzewaniu w odpowiednio wysokiej temperaturze zamieniana jest w parę. Ciepła para ułatwia pozbywanie się zanieczyszczeń, które trudno jest usunąć klasycznymi metodami.

Mopem parowym można czyścić najróżniejsze powierzchnie

Dzięki wykorzystaniu grzałki tworzącej z wody parę mop elektryczny jest w stanie poradzić sobie z usunięciem zabrudzeń z takich powierzchni jak podłogi, ściany, kafelki łazienkowe z fugami, okna lub inne szklane powierzchnie itp.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać mop parowy do usuwania plam z dywanu lub obić krzeseł albo kanapy. Można nawet skorzystać z urządzenia tego typu, żeby odświeżyć tapicerkę w aucie.

Dlaczego warto kupić mop parowy?

Urządzenie w wielu wypadkach sprawdzi się lepiej niż klasyczne mechaniczne urządzenia. Para podgrzewana do wysokiej temperatury nie tylko usuwa zabrudzenia łatwiej niż woda, ale przy okazji zabija bakterie. W dodatku podczas sprzątania nie trzeba korzystać z detergentów, a ich resztki nie zostają na czyszczonych powierzchniach.

Wiele osób doceni to, że po użyciu mopa parowego nie zostają na czyszczonych powierzchniach zacieki ani smugi. Bardzo dużą zaletą mopa parowego jest to, że po jego użyciu powierzchnie są niemal suche. Dzięki temu nie trzeba się obawiać wypaczenia się np. paneli podłogowych, które bywają bardzo wrażliwe na długotrwały kontakt z wodą. Jest to raczej standard, ale warto przed zakupem upewnić się, że producent danego modelu o tym zapewnia, żeby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.

Mop elektryczny – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Urządzenia tego typu oferuje wielu różnych producentów – np. Karcher, Concept czy MAMIBOT. Poszczególne modele różnią się ceną i parametrami. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wymiary oraz wagę urządzenia. Im będzie cięższe, tym większego wysiłku od domowników będzie wymagało sprzątanie.

Waga jest istotna zwłaszcza przy sprzątaniu ścian. Często parametr ten idzie jednak w parze z pojemnością zbiornika na wodę. Im mniejszy, tym mop będzie wygodniejszy w użyciu. Ma to niestety swoje minusy, bo im mniej wody w pojemniku, tym częściej trzeba będzie ją uzupełniać.

Bardzo istotnym elementem mopa elektrycznego jest głowica

Jeśli głowica mopa elektrycznego jest giętka, pozwoli dotrzeć do trudno dostępnych powierzchni. Im większa jest z kolei końcówka, tym szybciej będzie można posprzątać mieszkanie – ale im jest mniejsza, tym łatwiej będzie wyczyścić trudno dostępne miejsca.

W modelach bez akumulatora należy też zwrócić uwagę na długość przewodu zasilającego. Jeśli okaże się zbyt krótki, trzeba będzie korzystać z przedłużaczy. Przed zakupem dobrze jest zmierzyć odległość od gniazdka do miejsc, które będą tym sprzętem regularnie czyszczone.

Lepsze mopy parowe wspierają też różne tryby pracy

Dzięki temu można dobrać program w zależności od tego, z jakiego typu powierzchni planujemy usuwać zanieczyszczenia. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku czyszczenia powierzchni drewnianych, które wymagają delikatniejszego trybu pracy niż np. płytki lub kamienna podłoga. Dzięki temu można mieć pewność, że powierzchnie drewniane nie zostaną podczas sprzątania uszkodzone.

Mop elektryczny zamiast odkurzacza

Zwykle przed przystąpieniem do usuwania zabrudzeń z podłogi z wykorzystaniem mopa trzeba ją najpierw odkurzyć. Wybrane modele mopów elektrycznych są w zasadzie urządzeniami typu 2 w 1. Jednym z takich urządzeń jest odkurzacz z funkcją mopa firmy Xiaomi - Vacuum Cleaner 2. Sprzęty z wyższej półki mogą czyścić podłogi za jednym zamachem bez konieczności uprzedniego odkurzania. Takie urządzenia przede wszystkim oszczędzają czas, który poświęcamy na domowe obowiązki.

Mop elektryczny to urządzenie, które przyda się w każdym domu. Zasada jego działania nie jest skomplikowana, a efekty, jakie potrafi osiągnąć w porównaniu do klasycznych urządzeń czysto mechanicznych, są nie do przecenienia.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro