„Moje wypieki. Wielki powrót“ Dorota Świątkowska – recenzja

„Moje wypieki. Wielki powrót“ Dorota Świątkowska – recenzja

Bestsellerowy debiut literacki autorki bloga „Moje Wypieki“ w nowym wydaniu. Czy znowu podbije serca fanów słodkości?

Igor Nowiński Igor Nowiński / 25-08-2016

Rozwój internetu miał być gwoździem do trumny rynku wydawniczego. I choć rzeczywistość dla wydawców prasy czy książek nie jest aż tak różowa, to okazuje się, że i dla nich znajdą się dobre strony popularności sieci. O co chodzi? Chociażby o znanych blogerów, którzy – osiągając pewien poziom rozpoznawalności poza internetem – często decydują się na zamianę wirtualnych tekstów na nieco bardziej „analogowe” rozwiązania.

Ten trend jest oczywiście szczególnie popularny wśród blogerów kulinarnych – spośród tych najbardziej znanych w naszej sieci nie ma chyba nikogo, kto nie miałby na swoim koncie chociaż jednej książki. Jedną z najbardziej popularnych blogerek, które z powodzeniem przebiły się do literackiego mainstreamu, jest Dorota Świątkowska, autorka cieszącej się ogromnym powodzeniem strony MojeWypieki.

Nowe życie starej książki

Pierwsza książkowa wersja „Moich wypieków” ukazała się zaledwie trzy lata temu, a już zdążyła zdobyć status pozycji kultowej. Nic więc dziwnego, że Świątkowska i jej wydawca postanowili wykorzystać popularność literackiego debiutu i nieco go przepakować. W ten sposób powstała odświeżona wersja książki, zatytułowana „Moje wypieki. Wielki powrót”.

Poza 80 przepisami na ciasta, ciasteczka i inne desery, które możemy znać z poprzedniej wersji, w książce znalazło się też miejsce na 10 dodatkowych propozycji, których autorka nigdy wcześniej nigdzie nie publikowała. Pośród nich znajdziemy najpopularniejsze i najsmaczniejsze desery, takie jak: tort szwarcwaldzki, muffiny z owocami, sernik (na zimno i pieczony) czy drobne ciasteczka, popularne i u nas włoskie biscotti z migdałami. Każdy z przepisów został też odświeżony, uzupełniony o dodatkowe informacje, poprawiono w nich też proporcje składników i informacje o wartości odżywczej czy liczbie kalorii.

Całość okraszona jest olbrzymią ilością autorskich, kolorowych i dużych fotografii, z których słynie blogerka.

Klasyka w odświeżonej formie

Wielką siłą i kluczem do popularności „Moich wypieków” jest prostota proponowanych przez Dorotę Świątkowską przepisów. Umówmy się: autorka nie odkrywa Ameryki, a zdecydowana większość z zawartych w jej książce przepisów to absolutna „klasyka gatunku”. Nie oznacza to jednak, że nie warto sięgnąć po „Moje wypieki”, i to nie tylko, jeśli jesteśmy kuchennymi laikami.

Świątkowska wszystkie zawarte w swoich książkach przepisy testuje i sprawdza wielokrotnie, upewniając się, że są proste w przygotowaniu, smaczne, jak również mimo swojej prostoty, efektowne.

Blogerka jest też w zupełnie innej sytuacji, niż „tradycyjni” autorzy. Jest w nieustannym kontakcie ze swoimi czytelnikami, reaguje na ich potrzeby i opinie. Ta sytuacja z jednej strony jest dla twórcy bardzo komfortowa, ale ma też swoje złe strony. Przecież to właśnie w sieci najłatwiej paść ofiarą „hejtu”, a niezadowolony czytelnik raczej nie napisze do wydawcy listu (jak w przypadku innych, mniej aktywnych w sieci autorów), tylko skieruje swoje kroki prosto na bloga lub profil na Facebooku, aby tam wyrazić swoje uwagi.

Wszystko to sprawia, że autorzy, tacy jak Dorota Świątkowska są świadomi, że wiele osób chętnie wytknie im każdy, nawet najmniejszy błąd, jakby czekając na to, by udowodnić, że twórcy blogów i stron internetowych nie zasługują na takie uznanie, jak „prawdziwi’ pisarze.

Poprzednia wersja książki Świątkowskiej była wielkim hitem, który udowodnił, że popularność w sieci można przekuć w coś dużo bardziej namacalnego. Przepisy zawarte w książce „Moje wypieki. Wielki powrót” to ukłon w stronę najlepszych cukierniczych tradycji, połączony z pochwałą dla prostoty. To chyba dlatego książki blogerki zostają bestsellerami. Dzięki „Moim wypiekom” każdy może się poczuć choć przez chwilę jak najlepszy kucharz.

Źródło okładki: www.egmont.com.pl

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro