Zdaniem eksperta

Modne dodatki do nowoczesnej sypialni

Wiele osób uważa, że zaprojektowanie nowoczesnej sypialni to praca na „5 minut” – bo cóż może być w tym trudnego? Zgodnie z głównymi zasadami tego stylu trzeba ograniczyć meble do niezbędnego minimum i już.

Ewa Mikulska Ewa Mikulska / 26-08-2018

Może to i prawda, może i to proste, ale najczęściej po takim „już” za każdym razem, kiedy wchodzimy do sypialni, ciągle mamy wrażenie, że czegoś nam w niej brakuje. Racja, brakuje dodatków, które najlepiej odzwierciedlają nasz indywidualizm. A sypialnia nie ma przecież kojarzyć nam się z niespokojnym doszukiwaniem się, co jeszcze można dodać, co zmienić. W co zatem doposażyć naszą nowoczesną sypialnię, aby móc w niej spokojnie zasnąć z poczuciem, że wszystko jest na swoim miejscu?

Materiały i formy

Nieodzownym elementem stylu nowoczesnego są surowe materiały wykończeniowe. Muszą być łatwe w utrzymaniu czystości, co, jak wiadomo, jest zaletą docenianą przez wszystkich. Takimi materiałami są: plastik, chrom, aluminium i szkło. Ocieplić wnętrze możemy, wybierając naturalne materiały: drewno, cegłę lub korek. Styl nowoczesny jest prosty w formie i geometryczny. Dominujące kolory to biel, czarny i odcienie szarości. W takim właśnie obszarze będziemy się poruszać, wybierając dodatki do naszej sypialni.

Tylko użyteczne akcesoria

Jak wynika z założeń stylu modernistycznego: wszystkie meble i dodatki z góry muszą mieć swoje odwzorowanie w funkcjonalności. Zatem zasłony zastąpimy praktycznymi roletami, wyczyścimy przestrzeń z figurek i zbędnych bibelotów, dodamy chromowane stoliki nocne, lekkie i geometryczne w kształcie, wazon, zegar, lampę i gładkie poduszki. Nad łóżkiem powieśmy abstrakcyjny obraz dodający pazura i energii naszej sypialni, na ścianie zaś duże lustro, które powiększy optycznie przestrzeń oraz będzie elementem dekoracyjnym ze względu na ramę. Dobierając dodatki, weźmy pod uwagę kolory, jakie już znajdują się w pomieszczeniu – głównie kolor ścian i mebli, tak aby dodatki wpasowały się w panującą w sypialni atmosferę.

Oświetlenie

Ważnym elementem akcesoriów do sypialni nowoczesnej jest oświetlenie. Warto o nie zadbać, bo to ono potrafi sprawić, aby wnętrze było przestronniejsze, innym razem bardziej nastrojowe. Nowoczesne oświetlenie może być wielopunktowe, wtedy wyeksponuje konkretną formę lub przedmiot, np. obrazu, a dodatkowo wprowadzi odpowiednią atmosferę. Lampa sufitowa w modernistycznej, designerskiej formie, kontrastująca ze spokojną w formie lampką nocną, również nada wnętrzu nowoczesnego stylu i harmonii. Możemy też wybrać metalowe lampy przemysłowe w geometryczne kształty i z ozdobną żarówką. Wszystko to mieści się w kanonie zasad modernistycznego stylu, tylko jeśli jest proste lub geometryczne.

Dodatki są nieocenioną pomocą przy tworzeniu każdego wnętrza. Pomimo ich, często zbawiennego, wpływu na odbiór wnętrza, należy uważać, aby nie przesadzić. Wybór stylu nowoczesnego i konsekwentne stosowanie jego zasad gwarantuje nam wnętrza uporządkowane i klarowne w odbiorze.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro