Moda ulicy – 5 przykazań street fashion

Z jednej strony to projektanci i styliści mają wpływ na to, jak i co nosi się na ulicach, z drugiej – to właśnie moda ulicy, a więc ludzie kochający modę, dyktują to, w jaki sposób specjaliści przygotowują swoje kolekcje i jakie trendy proponują.

Mateusz Kasiak Mateusz Kasiak / 18-05-2015

Czym jest street fashion?

Street fashion, czyli moda ulicy, to tak naprawdę styl każdego mieszkańca danego miasta. Można powiedzieć, że moda uliczna jakiegoś miejsca jest nudna i nijaka, bo ludzie ubierają się przeciętnie, bezbarwnie, nie mają modowego wyczucia.

Ceni się indywidualne style, kolorowych przechodniów, którzy kochają modę. Najczęściej modę ulicy ocenia się przez pryzmat tych, którzy wyróżniają się z tłumu. Wielu dziennikarzy modowych programów przeprowadza sondy uliczne, które mają odzwierciedlić fashion street.

Najczęściej pokazuje się tych najbardziej się wyróżniających. Moda ulicy powinna być zróżnicowana i kolorowa, a przez to ciekawa. W wielu miastach świata na podstawie tego, jak ludzie się ubierają, można odczytać to, kim są.

Różnorodność kulturowa, zainteresowania, wykonywane zawody widoczne są w tym, co ludzie noszą i odwrotnie – ludzie noszą to, co w jakiś sposób ich charakteryzuje. Ponadto wiele miast, dużych stolic mody, cechuje pewien modowy indywidualizm, który jest widoczny właśnie w modzie ulicznej.

Tak jest na przykład w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Berlinie, Barcelonie, Tokio. To, co wyróżnia Nowy Jork, to na pewno multikulturowość i widoczny indywidualizm, a także stylizacje artystyczne. Na ulicach Londynu króluje przede wszystkim „wielofunkcjonalność”, stawianie na wygodę i codzienny charakter ubioru. Natomiast Tokio kojarzy się z ponadprzeciętną oryginalnością, krzykliwymi, a nawet kontrowersyjnymi stylizacjami. Bardzo wyraźnie swoją obecność akcentują także przedstawiciele wielu subkultur. Ulice Paryża z kolei od zawsze odzwierciedlają szyk i elegancję.

Fashion street – wyróżnij się

To zdecydowanie czas dla kolorowych ptaków. Im bardziej się wyróżnisz, tym lepiej. Filozofia fashion street bardzo sobie ceni oryginalność i indywidualność. Jeśli stawiasz na najnowsze trendy, stosuj je umiejętnie, by nie przerysować swojego wizerunku.

Pamiętaj również, że aktualne trendy nie muszą oznaczać nowych i modnych ubrań. Uruchom swoją wyobraźnię. Bądź kreatywna i wykorzystuj stare ubrania, przerabiaj je, kupuj w sklepach typu second hand, pomyśl o ciekawych dodatkach, a z pewnością uda ci się wyczarować coś naprawdę innego i ciekawego.

Moda ulicy kocha casual

Strój codzienny to wizytówka mody ulicy. To ubrania, w których wychodzimy do sklepu, na spacer, na spotkania ze znajomymi. Muszą być zatem wygodne. Siłą sukcesu stylizacji casualowej jest jej nieformalny charakter. To ubrania sportowe, półsportowe, typu basic. Nie chodzi o nadmierną ekspansję indywidualizmu, lecz o komfort i funkcjonalność.

Styl miejski – pokaż, gdzie mieszkasz

Właściwą cechą fashion street jest pokazanie, że jesteśmy mieszkańcami konkretnego miasta. Warto nawiązać do historii i kultury miejsca zamieszkania lub pochodzenia. Dzięki temu moda miejska zyskuje swoje unikatowe oblicze.

Moda ulicy – pokaż, kim jesteś

Oprócz zaznaczenia tego, gdzie mieszkasz lub skąd pochodzisz, możesz podkreślić również to, kim jesteś, co cię interesuje, pasjonuje, co robisz na co dzień. Warto nawiązać do elementów etnicznych, związanych z ulubioną muzyką, uprawianym zawodem, itd.

Moda ulicy – przypadkowość

Często wydaje się, że stylizacje uliczne są zupełnie przypadkowe, ale przez to nabierają cech bardzo oryginalnych. Ktoś wyskoczył jedynie do sklepu po przysłowiowe bułki, poszedł pobiegać lub pospacerować i bez zastanowienia coś na siebie włożył.

Okazuje się, że tak powstałe stylizacje mogą być bardzo ciekawe. Moda uliczna tak funkcjonuje – jest zaskakująca i nieprzewidywalna, dlatego fascynuje świat projektantów i blogerów.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro