„Milionerzy

„Milionerzy" – recenzja gry

Milionerzy to teleturniej telewizyjny znany prawie każdemu. Grupa śmiałków zbiera się i walczy o wielką wygraną. Tylko 12 pytań i prowadzący dzielą ich od zostania milionerami. Sprawdźmy czy emocje towarzyszące programowi tv udało się przenieść w realia gry planszowej.

udostępnij

Kamila GątkiewiczKamila Gątkiewicz / 19-01-2018

Oczywiście wszystko opiera się na wiedzy i intelekcie zawodnika z małą pomocą kół ratunkowych, więc chwilami jest naprawdę wesoło lub upokarzająco. Teraz każdy z nas ma szansę przystąpić do pojedynku na wiedzę, siedząc w domowym zaciszu…

Zawartość pudełka i przygotowanie do gry

W pokaźnych rozmiarów pudle znajdziemy:

  • planszę do gry,
  • 4 plastikowe ramki na karty pytań i odpowiedzi,
  • 660 kart pytań z odpowiedziami,
  • 20 kart pytanie do publiczności,
  • telefon do przyjaciela,
  • 12 żetonów kół ratunkowych,
  • 7 kart dodatkowych z ciekawostkami,
  • 60 pionków,
  • 30 czeków.

Po otwarciu pudełka szczęka opada. Wszystko jest dobrze posegregowane w idealnej wyprasce, która świetnie rozdziela pytania na odpowiednia kategorie. Plastikowe ramki są nieźle przemyślane i mają duże znaczenie przy korzystaniu z kół ratunkowych. Jednym słowem wydanie pierwsza klasa.

milionerzy 2

milionerzy 3

Gra jest przeznaczona dla 2 do 4 graczy w wieku przynajmniej 12 lat. Na początku rozdzielamy wszystkie pytania według podziału pieniężnego (za 500zł, 1000zł, 2000zł, itd.) do odpowiednich przegródek. Wręczamy każdemu graczowi plastikową ramkę na pytania, 3 żetony kół ratunkowych (50:50, telefon do przyjaciela i pytanie do publiczności), pionek w wybranym przez gracza kolorze oraz 4 karty telefon do przyjaciela/pytanie do publiczności (z literami A, B, C, D).

milionerzy 4

Przebieg rozgrywki

W zależności od liczby graczy rozgrywka może toczyć się drużynowo lub każdy może grać oddzielnie. Możemy grać kilka rund, w zależności od liczby graczy. W każdej rundzie potrzebujemy jednego prowadzącego, więc żeby nikt się nie poczuł pokrzywdzony, możemy rozegrać tyle rund, ilu jest graczy. Zadaniem prowadzącego jest czytanie pytań z kolejnych progów pieniężnych i stanie na straży prawidłowych odpowiedzi.

milionerzy 5

milionerzy 6

Przy każdym pytaniu gracz może użyć któregoś z kół ratunkowych (dobrze nam znanych z telewizji). Do dyspozycji mamy 50:50, telefon do przyjaciela i pytanie do publiczności. Zabawny jest telefon do przyjaciela, który pozwala faktycznie zadzwonić do wybranej przez nas osoby. Mamy wtedy 30 sekund na rozmowę, a jeśli nikt nie odbierze, to tracimy koło. Pytanie do publiczności pozwala trochę zamieszać w grze, bowiem prowadzący wybiera kartę z prawidłową odpowiedzą, zbiera odpowiedzi od naszych rywali, tasuje wszystko i oddaje do dyspozycji gracza korzystającego z koła ratunkowego. Przy danym pytaniu gracze zaznaczają odpowiedzi na swoich tabliczkach i przechodzą na kolejny próg lub odpadają. W kolejnej rundzie zmieniamy prowadzącego, a po rozegraniu określonej liczby rund zwycięzcą zostaje gracz, który zdobył milion lub doszedł najdalej podczas wszystkich rozegranych rund.

milionerzy 7

Podsumowanie

Milionerzy to typowa gra quizowa, która świetnie się sprawdzi u graczy lubiących testy wiedzy. Jeśli ktoś oglądał teleturniej, to zasady już właściwie zna. Im więcej graczy, tym ciekawiej, bo jest większa rywalizacja i interakcja pomiędzy graczami. Choćby patrząc na pytanie do publiczności. Wydawać by się mogło, że wykluczenie co rundę może być dla prowadzącego krzywdzące, jednak okazało się, że jest to wymarzona rola dla niektórych osób. Dodatkowo, patrząc na wykonanie, widać, że wydanie gry na licencji jest strzałem w dziesiątkę.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro