Microblading – co to jest?

Microblading – co to jest?

Spoglądasz z zazdrością na nieskazitelne brwi koleżanki, przeklinając w myślach niesprawiedliwość natury? Spokojnie – to może być microblading! Dzięki innowacyjnej technice makijażu permanentnego ty też możesz mieć zjawiskowe brwi, które, choć wytatuowane, będą do złudzenia przypominać naturalne włoski.

udostępnij

Aleksandra BanasikAleksandra Banasik / 01-07-2019

Istnieje kilka technik makijażu permanentnego brwi, ale to microblading pozwala na osiągnięcie efektu najbardziej zbliżonego do naturalnego. Doświadczona, utalentowana linergistka – bo takim mianem określa się osobę profesjonalnie zajmującą się wykonywaniem makijażu permanentnego – potrafi ze swojej pracy uczynić prawdziwą sztukę.

Technika pozwala uzyskać efekt przyciemnienia i zagęszczenia brwi, a nawet pozwala na całkowitą wizualną rekonstrukcję włosków. Microblading jest zatem nie tylko ratunkiem dla pań, które poniosła wyobraźnia przy samodzielnej regulacji. Przede wszystkim, technika microbladingu pozwala znacząco zwiększyć komfort życia osób, które straciły brwi w wyniku choroby czy uporczywego leczenia.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na poddanie się zabiegowi microbladingu. Przeciwwskazania są identyczne, jak w przypadku innych technik makijażu permanentnego. Należą do nich przede wszystkim: ciąża i karmienie piersią,

 • nieustabilizowana cukrzyca,
 • antybiotykoterapia,
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
 • hemofilia,
 • łuszczyca i AZT,
 • nowotwory skóry i inne aktywne choroby nowotworowe,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • tendencja do powstawania bliznowców.

Warto wspomnieć, że posiadaczki cery tłustej powinny rozważyć wybór innej techniki makijażu permanentnego brwi. Na skórze łojotokowej pigment trzyma się krócej niż na skórze suchej – od 7 do 12 miesięcy. Nie jest to oczywiście przeciwwskazaniem, ale może wpłynąć na trwałość makijażu permanentnego. Trzeba też zaznaczyć, że od rodzaju skóry zależy ostateczny efekt kolorystyczny. Żaden pigment nie będzie się prezentował tak samo na dwóch różnych typach skóry czy dwóch różnych karnacjach.

Jak należy przygotować się do zabiegu?

Makijaż permanentny brwi nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, ale o kilku rzeczach należy pamiętać. Przez około miesiąc przed planowaną wizytą najlepiej jest nie poddawać brwi żadnym zabiegom (henna, regulacja). Pozwoli to na najtrafniejszy dobór pigmentu oraz nadanie jak najbardziej naturalnego kształtu łukom brwi. Jeżeli skóra w okolicach brwi jest przesuszona, warto intensywnie ją nawilżać i uelastyczniać. Na dzień przed zabiegiem należy zrezygnować z picia alkoholu oraz przyjmowania niesterydowych leków przeciwzapalnych.

Jak wygląda zabieg microbladingu?

Zabieg trwa ok. 60 minut i składa się z kilku etapów. Należy zwrócić uwagę, czy na każdym z nich zostają zachowane zasady higieny (rękawiczki, jednorazowe igły, sterylność miejsca pracy).

 • Przed przystąpieniem do zabiegu, linergistka powinna poprosić cię o wypełnienie ankiety medycznej dotyczącej przeciwwskazań do wykonania zabiegu, przyjmowanych leków oraz przebytych wcześniejszych zabiegów chirurgicznych.
 • Po zdezynfekowaniu skóry, linergistka przy użyciu specjalnej kredki lub markera rysuje proponowany kształt brwi, po czym konsultuje go z klientką. Na tym etapie dobiera się również kolor pigmentu, za punkt wyjścia przyjmując naturalny odcień brwi i włosów.
 • Jeśli akceptujesz zaproponowany kształt, linergistka znieczula miejsce poddawane pigmentacji specjalnym kremem, po czym przystępuje do części właściwej zabiegu. Specjalnym ukośnym ostrzem wykonuje delikatne, płytkie nacięcia w skórze, wprowadzając w nie pigment. Etap pigmentacji nie należy do najprzyjemniejszych, ale nie powinien być bolesny. Skórę można znieczulać wielokrotnie w trakcie zabiegu.

Jak należy pielęgnować brwi po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu skóra w miejscu pigmentacji jest zaczerwieniona i opuchnięta, a kolor brwi znacznie intensywniejszy niż docelowy. Taki efekt nie utrzymuje się długo. Już następnego dnia odczyn zapalny powinien ustąpić, a kolor zblednie w ciągu tygodnia o 30-40%.

Przez ok. 7 dni po zabiegu brwi należy traktować ze szczególną delikatnością. W tym czasie na brwiach pojawią się maleńkie strupki, których pod żadnym pozorem nie powinno się zdrapywać. Brwi nie wolno moczyć, trzeć, dotykać, ani traktować kosmetykami innymi niż zalecane przez stylistkę. Przez około 4 tygodnie po zabiegu nie powinno się też korzystać z sauny, solarium i basenu, a pigmentowaną skórę należy chronić przed działaniem promieni UV.

Po 4-8 tygodniach od pierwszego zabiegu następuje kolejna pigmentacja, która ma na celu uzupełnienie barwnika i korektę kształtu. Zwykle koszt drugiej pigmentacji jest wliczony w cenę zabiegu, ale nie zapomnij o to zapytać podczas pierwszego spotkania. Efekty zabiegu ocenia się dopiero po dwóch pigmentacjach i całkowitym wygojeniu brwi.

Microblading nie należy do tanich zabiegów (600-900 zł), ale w tym przypadku nie warto szukać oszczędności. Efekt utrzymuje się do 1,5 roku, a z potencjalnymi konsekwencjami nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu można zmagać się nawet przez całe życie. Warto o tym pamiętać, decydując się na zabieg w przypadkowym gabinecie, który oferuje ceny znacznie odbiegające od średniej rynkowej.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro