Metronom: mechaniczny czy elektroniczny?
Zdaniem eksperta

Metronom: mechaniczny czy elektroniczny?

Najlepszym sposobem na rozwijanie naszych umiejętności muzycznych jest systematyczne ćwiczenie. Jednocześnie rozwija ono pamięć i słuch muzyczny, poczucie rytmu oraz koordynację ruchową. Efekty nie będą widoczne bez pracy włożonej w ciągłe doskonalenie się.

udostępnij

Aleksander KlewaczewAleksander Klewaczew / 20-04-2018

Jednym z przyrządów, który pomoże nam skuteczniej i efektywniej ćwiczyć, jest metronom. Jest to urządzenie znane już od początku XIX wieku, dokładnie od 1816 r., kiedy to niemiecki inżynier Johann Nepomuk Mälzl skonstruował ten niezwykle pożyteczny i przydatny wynalazek. Metronomy wykonywane są najczęściej z drewna lub plastiku, kształtem przypominają ścięty ostrosłup. Działają na zasadzie wahadła napędzanego sprężyną. Ciężarek wahadła można przesuwać w górę i w dół, zmieniając tym samym liczbę wychyleń wahadła na minutę. Skala ustawienia wychyleń wynosi od 40 do 208 uderzeń na minutę. Od dziesiątek lat metronom stanowi podstawę rozwijania umiejętności muzyków na całym świecie, niezależnie od instrumentu. Pozwala pracować nad poczuciem rytmu i grą w zespole, gdzie utrzymywanie tempa jest jednym z najważniejszych elementów, zwłaszcza podczas koncertów na żywo. Ponadto, w studyjnych warunkach wszystkie niedoskonałości muzyka związane z wypadaniem z rytmu czy nietrzymaniem tempa zostaną natychmiast zauważone. Obecnie możemy wybierać między dwoma typami metronomów: mechanicznym i elektronicznym. Działanie metronomu elektronicznego opiera się na rezonatorze kwarcowym, podobnym do tego, który możemy znaleźć w zegarkach elektronicznych. Takie urządzenia mają możliwość ustawienia kliknięcia akcentowanego lub bardziej skomplikowanego metrum. Najpopularniejsze metronomy kwarcowe wykonuje japońska firma Seiko.

Który metronom wybrać?

Na który przyrząd warto się zatem zdecydować? Zależy, czego wymagamy od metronomu. W metronomie mechanicznym nie będziemy mogli włączyć kliknięcia akcentowego. Oznacza to, że każde kliknięcie będzie miało tę samą wysokość. Podczas ćwiczenia sami będziemy musieli pilnować, gdzie należy postawić akcenty. Natomiast w metronomie elektronicznym nie tylko będziemy mogli wybierać, jakie brzmienie kliknięcia chcemy słyszeć, ale też uzyskamy możliwość kontrolowania szeregu ustawień: metrum, trioli, kwintoli itd. Tej opcji nie zaoferuje nam metronom mechaniczny – oprócz ustawienia tempa nie będziemy mogli kontrolować żadnego z wymienionych parametrów. Ponadto sprężyna odpowiadająca za ruch wahadła co jakiś czas musi być nakręcana. Powoduje to, że używanie metronomu mechanicznego może okazać się trochę bardziej kłopotliwe niż wykorzystywanie bardziej rozpowszechnionego aktualnie metronomu elektronicznego. Szczególnie istotną rolę odgrywa tutaj możliwość ustawienia różnych wartości rytmicznych dla poszczególnych kliknięć w metronomie cyfrowym. Pozwala to na efektywniejsze ćwiczenie. Nie musimy też przejmować się nie zawsze solidną obudową i konstrukcją, tak jak to bywa w przypadku metronomu mechanicznego – ten jest dużo łatwiej uszkodzić ze względu na obecność kilku elementów mechanicznych, niezbędnych do poprawnego działania urządzenia. Zdarza się również, że powtórzenia mogą stracić na równości ze względu na zużycie owych części – trudno więc mówić o niezawodności przyrządu. Dlatego też metronomy cyfrowe są obecnie znacznie popularniejsze wśród muzyków.

Nowy rodzaj metronomu

Ostatnio na rynku pojawiła się całkowita nowość – metronom zakładany na nadgarstek. Urządzenie Soundbrenner Pulse wygląda z daleka jak zegarek i działa na zasadzie wibracji – uderzenia metronomu są nie tyle słyszalne, ile odczuwalne. W ten sposób uzyskujemy efekt podobny do tego, kiedy wybijamy stopą rytm w celu utrzymania tempa. Urządzenie wystarczy założyć na nadgarstek, łydkę lub ramię. Jest to fantastyczne rozwiązanie dla osób zmęczonych ćwiczeniem czy też graniem na żywo z monotonnym dźwiękiem uderzeń w uchu. Soundbrenner Pulse jest sterowany za pomocą aplikacji dostępnej na platformy iOS oraz Android. Dodatkowo z jedną aplikacją możemy zsynchronizować aż 5 urządzeń, co pozwala na zgranie wszystkich członków zespołu posiadających Soundbrenner Pulse. Aplikacja z kolei jest niezwykle rozbudowana i oferuje między innymi ustawienie sekwencji składających się ze zmiennego metrum czy zmian tempa. Ponadto ma bardzo przejrzysty, łatwy w obsłudze interface, zapewniający niezawodne użytkowanie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro