Metalowe kwietniki. Eleganckie i wytrzymałe

Wymyślne kwietniki z kutego metalu to kwintesencja kunsztu metaloplastyków. Są niezwykle efektowne i pięknie eksponują kwiaty. Przedstawiamy najciekawsze modele.

Olga Śmiełowska Olga Śmiełowska / 11-01-2017

Dlaczego metalowe?

Ogromną zaletą metalowych kwietników jest lekka optycznie forma oraz bogactwo różnorodnych kształtów. Metal jest materiałem łatwym w obróbce, dlatego wykonane z niego przedmioty charakteryzują wyszukane zdobienia, np. kwiatowe ornamenty, wymyślne sploty oraz nietypowe wzory. Co więcej, metalowe kwietniki stanowią idealne tło dla różnych gatunków kwiatów – zarówno rodzimych, jak i egzotycznych. Są oryginalną dekoracją, która przyciąga wzrok, dlatego mogą uzupełnić lub całkowicie odmienić charakter wnętrza. Warto również wspomnieć o tym, że wykonane z metalu kwietniki są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, bardzo stabilne i zajmują niewiele miejsca. Ich jedyną wadą jest dość duży ciężar, który może utrudniać przenoszenie ich z miejsca na miejsce. Nie będzie to jednak konieczne, jeśli znajdziemy dla nich odpowiednią przestrzeń, należy jednak pamiętać, że ta kwestia zależy jest od gatunku kwiatów – niektóre z nich potrzebują dużo słońca, podczas gdy inne zdecydowanie wolą cień.

Kwietniki w aranżacji

Metalowe kwietniki to dodatek uniwersalny, co oznacza, że sprawdzą się w wielu wnętrzach. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się w aranżacjach toskańskich oraz prowansalskich, gdzie zestawić je można z drewnianymi dekoracjami i kwiatowymi motywami. Jeżeli pojawią się we wnętrzu klasycznym lub urządzonym w stylu retro, będą ukłonem w stronę rzemiosła artystycznego. Bez wątpienia metalowe kwietniki – nawet pozbawione kwiatów – świetnie się wkomponują w surowy styl industrialny, w którym królują motywy fabryczne. Jeżeli zdecydujemy się na model w kształcie klatki lub pomalowany kolorową farbą, bez problemu dopasujemy go do mieszkania zaaranżowanego zgodnie z założeniami estetyki skandynawskiej, a nawet nowoczesnej czy minimalistycznej. Kształt, kolor oraz wzór a bezpośrednio wpływa na to, gdzie będziemy mogli kwietnik umieścić. Trzeba jednak pamiętać, że jak każdy element wyposażenia powinien się dobrze komponować z pozostałymi dodatkami oraz meblami.

  • Rowerek. Kwietnik wykonany z metalu w kolorze starego złota z elementami wiklinowymi. Zdobiony ornamentami roślinnymi wykonanymi techniką metaloplastyczną. Doskonale sprawdza się jako podstawka na kwiaty oraz samodzielna dekoracja. Pomieści maksymalnie dwie doniczki. Wymiary: 53 cm × 38 cm. Cena: od 72,90 zł.
  • Piątka. Kwietnik pionowy z miejscem na pięć doniczek. Udekorowany metalowymi listkami wykonanymi techniką metaloplastyczną. Dostępny w kolorze białym, czarnym (błyszczącym lub matowym), a także patynowanej zieleni, miedzi, złocie oraz srebrze. Wymiary: 142 cm × 65 cm × 65 cm. Waga: ok. 6 kg. Cena: 144,90 zł.

W domu i ogrodzie

Kwietniki wykonane z metalu przyciągają wzrok, podkreślają wystrój i pomagają zapanować nad domową roślinnością. Najczęściej spotykane są modele stojące wyposażone w praktyczne osłony na doniczki, które w zależności od projektu mogą pomieścić od jednego nawet do kilkunastu kwiatów. Modele ścienne oraz wiszące to doskonałe rozwiązanie do małych mieszkań i wszędzie tam, gdzie doniczki powinny być poza zasięgiem małych rączek lub zwierzęcych łap. Kwietniki mogą się również znajdować wokół domu, np. na oknie, balkonowej barierce bądź na tarasie. Szczególnie efektowne są modele ogrodowe, które wyróżniają niespotykane formy. Wśród nich znaleźć możemy m.in. kaskadowe etażerki, taczki oraz rowery z miejscem na doniczki, a także fontanny z otworami przeznaczonymi na sadzonki. Tego typu kwietniki są polecane do roślin, które lubią mocno się rozrastać, lub takich, które ze względu na wysokie walory estetyczne warto wyeksponować.

Kwietnik metalowy pełen kwitnących kwiatów pozwala domownikom cieszyć się wiosną przez cały rok i zdecydowanie poprawia humor. Warto się zatem zastanowić nad jego zakupem, wybierając taki model, który będzie służył wielu pokoleniom.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro