„Mennica” Mateusz M. Lemberg – recenzja

„Mennica” Mateusz M. Lemberg – recenzja

O Mateuszu M. Lembergu z pewnością będzie jeszcze głośno. Wielu czytelników twierdzi, że z książki na książkę jest coraz lepszy, z powodzeniem łączy wątki obyczajowe z kryminalnymi, nie zaniedbuje warstwy psychologicznej i wie, jak budować napięcie.

Anna Rychlicka-Karbowska Anna Rychlicka-Karbowska / 23-11-2015

Jego najnowszy kryminał, „Mennica”, zaczyna się dość spokojnie, ale akcja szybko nabiera tempa. Zaczyna się jazda bez trzymanki.

Zbiorowy grób

Odkryto go przypadkiem. Z wierzchu – stosunkowo świeże zwłoki. Pod nimi – szczątki dużo starsze. Bez wątpienia ktoś zamordował kilka kobiet i ukrył ich ciała w lesie. Dziwne wydaje się to, że ostatnie morderstwo od poprzednich dzieliło wiele lat. Czyżby seryjny morderca miał małą przerwę w zabijaniu? A może ktoś przypadkiem odkrył mogiłę i postanowił dorzucić do niej jeszcze jedne zwłoki?

Trio

„Mennica” ma trzech głównych bohaterów, policjantów z problemami, które męczą ich nieustannie. Rozdarty między dwiema kobietami Hif cierpi z powodu ciężkiej choroby syna i zmaga się z krnąbrną córką. Na dodatek bliska mu osoba został porwana. Cyna boryka się z faktem, że w jej wnętrzu rośnie owoc gwałtu. Ciąża jest dla niej tym większym ciosem, że policjantka nie czuje się kobietą i właśnie podejmuje kroki w kierunku zmiany płci. Zero nie pracuje z wymienioną dwójką. Co gorsza – zdaje się, że stanął po drugiej stronie barykady. Na dodatek coraz bardziej męczy go schizofrenia. Wyimaginowana postać Starca pojawia się częściej niż zwykle. Czy tak doświadczeni ludzie podołają postawionym im zadaniom?

Wnikliwy obserwator

Mateusz M. Lemberg dał się poznać jako uważny obserwator, który wykreował świetnych, ogromnie wiarygodnych bohaterów. Ich problemy są niebanalne, ich rozterki bardzo wyraźne. Warstwa psychologiczna jest bardzo dopracowana i równie fascynująca (a może nawet bardziej) jak wątek kryminalny. Autor zmieścił w „Mennicy” wiele tematów, zgrabnie je ze sobą łącząc. Spokój pierwszych scen szybko ustępuje coraz bardziej brawurowym akcjom, by w finale zaskoczyć dynamicznymi, sensacyjnymi kadrami.

Nie ma miejsca na nudę

Plusem „Mennicy” są stylizacje językowe. Tu policjant mówi jak policjant, a nastolatki jak nastolatki. Wielowątkowość dla jednych będzie atutem, inni mogą poczuć się nieco przytłoczeni. Jedno jest pewne – warto tę książkę czytać uważnie, by nie pogubić się w gąszczu nazwisk i ksywek. Pomiędzy dość spokojnym początkiem a mocnym finałem dzieje się wiele. Mateusz M. Lemberg pokazuje spory wachlarz przestępstw, problemów i tematów. Tu nie ma miejsca na nudę, a sprawa leśnego grobu nie jest jedyną poruszaną w tej książce.„Mennica” okazała się kryminałem na wysokim poziomie, intrygującym i dopracowanym od strony psychologicznej. Warto przyjrzeć się bliżej twórczości tego autora. Książkę „Mennica” można zakupić w formie e-booka (EPUB i MOBI) za ok. 26 złotych.

Źródło okładki: www.proszynski.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro