„Mega Man 11” – recenzja gry

„Mega Man 11” – recenzja gry

Mogłoby się wydawać, że tworzenie kolejnej, jedenastej części dobrze znanej platformówki nie jest dobrym pomysłem. Obecna odsłona jednak oczaruje nie tylko dotychczasowych graczy, ale także nowych nabywców nieznających serii. „Mega Man 11” jest ładna graficznie, przyjemna w odbiorze i jeszcze trudniejsza niż poprzednie wydania.

udostępnij

Paweł SłomkaPaweł Słomka / 30-05-2019

Fabuła

„Mega Man 11” nie zaskakuje fabułą, ale to nie stanowi istotnego problemu dla tej gry. Jak w poprzednich częściach wcielasz się w tytułową postać, która jest niebieskim robotem stworzonym przez doktora Thomasa Lighta. Mega Man ponownie musi stawić czoła doktorowi Albertowi Wily’emu. Albert Wily i Thomas Light to specjaliści z zakresu elektroniki, którzy kiedyś się przyjaźnili. Obaj byli też nominowani do Nagrody Nobla w swojej dziedzinie, ale została ona przyznana Thomasowi Lightowi. Doktor Wily od tego czasu stał się zagorzałym wrogiem swojego byłego przyjaciela i nie szczędzi wysiłków, aby zniszczyć jego i cały świat. Tym razem chce wykorzystać jeden ze swoich niedokończonych wynalazków system Double Gear, którzy poprawia sprawność robotów. Wykrada więc kilka z nich Thomasowi Lightowi i przekształca w śmiercionośne maszyny tzw. Robot Masters (bossów). Mega Man ponownie musi więc stawić czoła niebezpieczeństwu i pokonać złoczyńcę.

2

Rozgrywka

Nowa odsłona ponad 30-letniej serii gier idealnie łączy klasyczną, wymagającą platformówkę z odświeżonym wyglądem, w tym ręcznie rysowanym środowiskiem ze szczegółowymi modelami postaci 3D. To, co dzieje się w grze, widać z boku. Zasada działania jest podobna jak w przypadku poprzednich serii. Na początku gracz staje przed wyborem jednej z ośmiu plansz, na której końcu czeka walka z jej bossem. Po drodze oczywiście toczy pojedynki z wieloma innymi słabszymi i mocniejszymi przeciwnikami oraz pokonuje wszelkiej maści pułapki i utrudnienia. Mechanika każdego poziomu jest mniej więcej podobna, z tym że plansze zwykle znacznie się od siebie różnią. Wynika to z mocy, jakie posiada boss na danej planszy, i to ona decyduje o wyglądzie oraz panujących warunkach i zależnościach.

4

Mega Man, walcząc z bossami, musi odebrać im broń stworzoną przez doktora Wily’a, czyli system Double Gear, dzięki której postać staje się mocniejsza. Możemy wtedy spowolniać czas, unikając ataków lub zwiększyć siłę ataku posiadanej broni. Musimy jednak zwracać uwagę, aby zbyt często nie używać nowych możliwości, bo mogą się przegrzewać i staną się bezużyteczne. Wykorzystanie tych dwóch umiejętności jednocześnie podnosi stan życia postaci, jednak można z tego skorzystać tylko raz, a na domiar złego osłabia to również bohatera, w którego wciela się gracz. Zalecana jest więc rozwaga i wyczucie właściwego momentu. Poza nowymi usprawnieniami postać standardowo dysponuje również działkiem zamontowanym na jednym z ramion. Można je potem wymienić na potężniejsze bronie, które wpadną w nasze gracza po pokonaniu bossów na poszczególnych planszach. Poza tym jest on w stanie biegać, skakać, wchodzić po drabinach czy wykonywać ślizgi, co może się przydać na poszczególnych poziomach.

Trzeba przyznać, że „Mega Man 11” to chyba najtrudniejsza ze wszystkich dotychczas wydanych gier z tej serii. Powtarzanie kilkakrotnie plansz to raczej standard. Dzięki temu gracz poznaje obszar i jego zagrożenia oraz obiera odpowiednią strategię przetrwania i drogi do zwycięstwa na poszczególnych etapach. Oprócz takich poziomów jak lodowy, leśny czy elektryczny są np. poziom balonowy, który stanie się utrapieniem niejednego gracza ze względu na fizykę panującą na tej planszy. Nowi gracze mogą zacząć od najłatwiejszego poziomu, aby zapoznać się z mechaniką gry i zasadami, choć przyznam, że i on nastręczy niemałych trudności. Gra jest dużym wyzwaniem, co podnosi poziom adrenaliny i satysfakcję z wielogodzinnej rozgrywki.

3

Tryby gry

„Mega Man 11” oferuje jedynie tryb singleplayer, co w przypadku tej gry jest wystarczające, biorąc pod uwagę rozbudowany system dodatków. Capcom udostępnia graczom wiele znanych i nowych funkcjonalności. Można więc się sprawdzić w rozgrywkach na czas, realizować konkretne misje czy np. starać się wygrać walkę przy jak najmniejszej liczbie wykonanych skoków. Gra zawiera również ukryty poziom, który po odblokowaniu oferuje survival. Doktor Light’s Trial obejmuje 30 poziomów w wersji mini, wypełnionych pułapkami, niebezpieczeństwami i robotami, które trzeba pokonać.

W nowej odsłonie gry udostępniono również globalne tabele liderów czy galerię postaci, która poszerza się z każdym pokonaniem kolejnego bossa czy przejścia następnego poziomu. Można również śledzić poziom osiągnięć lub sprawdzić, jaka misja jest dostępna, i można podjąć próbę jej wykonania. „Mega Man 11” oferuje także wybór poziomów trudności, które można modyfikować lub wybierać z dostępnych. Oprócz znanych z poprzedniej części pojawiły się również 4 nowe: Newcomer, Casual, Normal i Superhero. Dodatkowo wersja na Nintendo Switch daje możliwość skorzystania z figurek Amiibo, które można wykorzystać do odblokowania elementów w grze.

5

Podsumowanie

„Mega Man 11” to gra, która zdecydowanie przypadnie do gustu fanom serii i gatunku, a nowych przyciągnie nietuzinkowością i niesamowitym poziomem trudności. Tu trzeba wykazać się umiejętnościami i celnością, a nerwy trzymać na wodzy. Nie jest to gra dla tych, którzy łatwo się poddają. Ta gra ćwiczy charakter i zapewnia wiele godzin przyjemnej i pełnej emocji rozgrywki.

  • Platformy: PC, PS4, XONE
  • Gatunek: akcja, platformowe

Minimalne wymagania sprzętowe

  • OS: OS: Windows 7, 8, 8.1, 10 64-bit. lub nowszy
  • Procesor: Intel Core i5-3470 3,20 GHz lub AMD lub lepszy
  • RAM: 4 GB
  • Grafika: GeForce GTX 650 lub lepsza

Zalecane:

  • System: OS: Windows 7, 8, 8.1, 10 64-bit. lub nowszy
  • Procesor: Intel Core i5-4460 3,20 GHz lub AMD lub lepszy
  • RAM: 4 GB
  • Grafika: GeForce GTX 760 lub lepsza
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro