Zdaniem eksperta

Mata sensoryczna dla niemowlaka – DIY

Sensoryka jest zagadnieniem często poruszanym w kontekście rozwoju dziecka. Świadomie lub nie, każdy rodzic stymuluje zmysły maluszka, tym samym wspierając jego wszechstronny rozwój. Instynktownie bujamy i masujemy dziecko, wybieramy kontrastowe lub kolorowe zabawki, śpiewamy i grzechoczemy nad uszkiem. Możemy dodać też tzw. zabawy fakturowe, kiedy dziecko ma możliwość dotykać różnych rodzajów materiałów. I tutaj wkraczają mamy ze smykałką do szycia i samodzielnie szyją matę sensoryczną dla niemowlaka.

Ewa Brzozowska Ewa Brzozowska / 15-11-2018

Co będzie potrzebne?

Do uszycia śpiworka do wózka będziemy potrzebować kilku rzeczy:

  • kawałki różnorodnych tkanin, kwadraty o wymiarach 22 x 22 cm,
  • owata, kawałek o wymiarach 80 x 120 cm,
  • bawełna na spód, kawałek o wymiarach 80 x 120 cm,
  • maszyna do szycia,
  • podstawowe akcesoria krawieckie.

Krok 1. Wycięte kwadraty układamy w rzędach po 4. Każdy rząd kolejny rząd dopasowujemy do poprzedniego, tak by uzyskać odpowiedni efekt. Kwadraty zszywamy w odległości 1 cm od brzegu.

mata

mata

Krok 2. Kolejne rzędy łączymy ze sobą – pilnujemy, by szwy na łączeniach przebiegały równo. Rozprasowujemy.

mata

mata

Krok 3. Gotowy przód maty składamy z kawałkiem bawełny, prawymi stronami do środka. Układamy na warstwie owaty i gęsto spinamy szpilkami.

mata

Zszywamy, zostawiamy kilkucentymetrowy otwór na wywinięcie.

Krok 4. Odwracamy matę na prawą stronę. Zszywamy ręcznie otwór, uważając, by nitka była niewidoczna. Matę stębnujemy w odległości 2 cm od brzegu – dzięki temu owata nie będzie przesuwać się podczas użytkowania.

Mata jest już gotowa! Pamiętaj, im więcej tym lepiej. Mimo, że z natury jestem minimalistką, tutaj warto poszaleć i wybrać materiały w kontrastowych, wyrazistych kolorach, o różnorodnym splocie. Do tego jest to dobry sposób na zużycie resztek tkanin zalegających na dnie szafy. Same plusy!

mata

mata

mata

mata

mata

Jeśli szukasz więcej pomysłów, sprawdź jakie jeszcze zabawki sensoryczne możesz znaleźć na Allegro.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro