Mata do tańczenia – świetna zabawa nie tylko dla dzieci

Mata do tańczenia – świetna zabawa nie tylko dla dzieci

autor: Artur Jabłoński, data publikacji: 12-06-2015

Ile można siedzieć zgarbionym przed komputerem lub konsolą, dzierżąc w dłoni pada czy klawiaturę, i uprawiać wirtualne sporty tudzież walczyć z w przeciwnikami? Przydałoby się trochę ruchu, tak naszym dzieciom, które spędzają przy komputerowej rozrywce długie godziny, jak i dla nas samych, jeżeli jesteśmy amatorami tej formy spędzania czasu. Co począć w takiej sytuacji? Czy da się pogodzić jedno i drugie? Można. Wystarczy sięgnąć na przykład po matę do tańczenia.

Po prostu tańcz

Zasady działania maty do tańczenia są bardzo proste. Współpracuje ona z grami tanecznymi, których mechanika opiera się na przesyłaniu odpowiedniego sygnału w idealnym momencie. Tym sygnałem jest symbol widoczny na macie. Gra instruuje nas, w jaki sposób mamy tańczyć, a naszym zadaniem jest stawiać kroki na odpowiednich częściach maty zgodnie z poleceniami.O ile pierwsze generacje mat były pod tym względem nieco ograniczone i pozwalałby właściwie na pojedyncze kroki w jednym z czterech kierunków, tak dziś możliwości i układy są bardziej skomplikowane, przez co gra potrafi przyciągnąć na dłużej. Jednocześnie przy wyższych poziomach trudności i co bardziej energicznych piosenkach jest przy tym sporym wysiłkiem!

Polecane maty

Mat do tańczenia jest na rynku sporo i do tego kilka rodzajów, różniących się stopniem skomplikowania. Wybór właściwej zależy od tego, na jak zaawansowane harce mamy ochotę tudzież czy zamierzamy tańczyć w większym gronie.Oczywiście każda mata, także ta pojedyncza, pozwala na grę w wiele osób – po prostu tańczymy kolejno po sobie. Maty podwójne mają jednak przewagę – pozwalają bawić się jednocześnie i współpracować. Pół biedy, gdy idzie dobrze, gorzej, gdy znajomy/znajoma psuje nam wynik, prawda?Podwójna mata niczym się nie różni od pojedynczej – po prostu jest połączeniem dwóch w jedną. To jednak wystarczy, by dodać nowy wymiar zabawy. Najczęściej spotykanym modelem maty jest dziewięciomiejscowy kwadrat, w którym możemy wykonywać kroki w każdym z czterech kierunków oraz dodatkowo stąpać po przekątnej, na której obecne są symbole rodem z pada do konsoli.Niektóre maty współpracują z konkretnymi grami, inne są uniwersalne i możemy je podłączyć do różnych. Dzięki temu będziemy mieli wpływ na to, do jakiego gatunku muzyki pobrykamy, a to, jak wiadomo, rzecz gustu. Jeden lepiej będzie się czuł przy muzyce popularnej, inny chętnie pohula przy klasycznym rocku.

Z mat podwójnych godną uwagi będzie Stepmania, która współpracuje z grą „Dance Revolution”, czyli jedną z najpopularniejszych serii. Dostępne w jej ramach tytuły bez wątpienia zadowolą fana prawie każdego gatunku (może poza heavy metalem).Jeżeli sami nie mamy zamiaru bawić się z wykorzystaniem maty do tańczenia, możemy zamiast wersji uniwersalnej kupić jakąś dedykowaną naszym pociechom. Na rynku pełno jest mat, które, znając upodobania dzieci, bazują na znanych licencjach, na przykład bajek czy seriali produkowanych przez Disneya. Spośród produktów firmy Smoby na pewno wybierzemy coś dla naszych małych księżniczek. Zwykłe symbole taneczne zamienione są wówczas w twarze czy akcesoria znanych i lubianych bohaterów. Dla nas może się to wydawać lekką przesadą, ale dzieciaki będą zachwycone.Tańczenie przed konsolą samotnie, z dziećmi czy z przyjaciółmi to zabawa na wiele godzin i wiele sesji. A przy tym trochę niezbędnego ruchu. Jeżeli jednak znudzi nam się tego typu rozrywka – w końcu formuła jest odrobinę ograniczona – zawsze możemy zainwestować w kontroler do konsoli, na przykład Kinect. Z nim możemy sobie pozwolić już na zupełnie inne układy taneczne i harce, których nie będzie krępować powierzchnia jakiejkolwiek maty.