Maszynki do mięsa – jaki rodzaj i model wybrać?

Naszła cię ochota na szaleństwo w kuchni i wykorzystanie do tego mielonego mięsa? A może potrzebujesz przetworzyć warzywa lub owoce na mus owocowo-warzywny? Pomysłów masz wiele, brakuje ci jednak odpowiednich przyborów kuchennych. Czeka cię zakup odpowiedniej maszynki. Określ swoje potrzeby w tym zakresie, zweryfikuj czynności, do których będziesz jej potrzebować, zapoznaj się z ofertą rynkową.

Edyta Zbrzezna Edyta Zbrzezna / 11-01-2017 / aktualizacja: 07-05-2018

Ręczna czy elektryczna – na jaki model się zdecydować?

Maszynki ręczne coraz częściej traktowane są jako staromodne, niewygodne w użyciu. Zmielenie jakiegokolwiek produktu wymaga kręcenia korbą, zatem potrzebna jest duża ilość siły. Taki sprzęt mocuje się do stołu, co także w porównaniu z innymi aktualnie dostępnymi tego typu produktami, nie jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Dużo wygodniejszą propozycją, a przez to zyskującą na popularności jest elektryczna maszynka do mięsa. Jej zautomatyzowanie nie wymaga od mielącego wielkiego zaangażowania, wystarczy jedynie włożenie produktu do wnętrza przyrządu i po kilku chwilach otrzymanie go w przetworzonej wersji. Jednak największym atutem elektrycznych maszynek do mięsa jest wyposażenie ich w liczne nakładki i końcówki, dzięki czemu możesz takie urządzenie wykorzystać do wielu innych czynności. Zastosowań jest wiele – specyficzne końcówki pozwalają na szatkowanie warzyw, owoców, wyciskanie soków, mielenie kawy, ścieranie sera, robienie kiełbasy, formowanie ciasteczek, kręcenie makaronu. Dlatego maszynki zazwyczaj w zestawie posiadają kilka sitek – umożliwiających uzyskiwanie zmielonych produktów o różnych grubościach. Czasem taki sprzęt uzupełniony jest o przystawkę do tarcia – konieczną przy szatkowaniu warzyw, ucieraniu sera, przystawkę do makaronu, a także przecierak do musów bądź nakładkę do robienia kiełbasy.

Najważniejsze parametry maszynki

Jeśli podjęłaś już decyzję dotyczącą rodzaju maszynki, to następnym krokiem, który powinnaś zrobić, jest przyjrzenie się istotnym parametrom, wpływającym na wybór konkretnego modelu. No i tutaj na pewno zdajesz sobie sprawę, że kluczową kwestią jest moc urządzenia. Używanie jej do mielenia dużych partii mięsa, które bardzo często jest twarde, wymaga odpowiedniej siły przyrządu i jego działania, bez konieczności wyłączania w trakcie. Dlatego interesować cię powinny jedynie sprzęty z mocą powyżej 500 W. Kolejnym istotnym parametrem jest wydajność maszynki. Ważne jest bowiem to, ile dany model jest w stanie przerobić danego mięsa w określonym czasie. Niektóre umożliwiają zmielenie 1,5 kg na minutę, inne potrafią taką ilość zmielić w krótszym czasie. Następną rzeczą, która nie powinna umknąć twojej uwadze to jakość wykonania produktu (stal, tworzywo sztuczne). Warto zwrócić uwagę na to, z czego zrobione są partie najbardziej eksploatowane. Gardziel i podajnik powinny być wykonane z metalu lub twardej stali. Z kolei dla trwałego użytkowania noży i sitek najważniejsze jest, by były one odporne na rdzę.

Czym zmiękczyć mięso?

Jeśli nie potrzebujesz mielić mięsa, a jedynie je zmiękczyć czy skruszyć, to możesz użyć mniej zaawansowanego sprzętu i sięgnąć po skruszarkę kotleciarkę, posiadającą kilkadziesiąt zębów ze stali, umożliwiających nakłuwanie mięsa, co sprawia, że smaży się ono o wiele szybciej, równomiernie rozprowadzając ciepło, dzięki czemu marynata i przyprawy wnikają w nie głębiej. Podobne funkcje spełniają nakłuwacze do mięsa, które również wyposażone są w ostrza przebijające włókna, pozwala to na bardzo dobre jego wysmażenie.

Wybór należy do ciebie

Jakkolwiek bogata jest oferta maszynek do mielenia mięsa i możliwe rekomendacje mogą wskazywać na różne typy, ostateczny wybór i tak należy do ciebie. Powinnaś go uzależnić od planowanych działań w tym zakresie – do czego tak naprawdę potrzebujesz takiej maszynki, jak często będziesz ją użytkowała, jak duże ilości mięsa chcesz mielić oraz czy chciałabyś ją wykorzystywać także do przetwarzania owoców, warzyw, sera itd. Zweryfikuj swoje potrzeby i zacznij się rozglądać za odpowiednim modelem!

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro