Maszyna do lodów. Opłacalna inwestycja czy fanaberia?

Wiele osób chętnie wypieka chleb we własnym domu. Inni lubią samodzielnie robić wędliny, zamiast zdawać się na nie zawsze atrakcyjną ofertę sklepów. Ale czy warto przygotowywać w domowym zaciszu lody, korzystając ze specjalistycznej maszyny?

Michał Puczyński Michał Puczyński / 14-08-2015

W tym roku lato jest wyjątkowo upalne. Zapewne wielu z nas trzyma w zamrażarce zapas pysznych lodów. Nie musimy jednak biegać do sklepu po zmrożone przysmaki. Maszyna do lodów to urządzenie, dzięki któremu przyrządzimy je sami, osiągając jakość i konsystencję podobną do markowych produktów. Zanim jednak zamówimy egzemplarz dla siebie, warto przemyśleć trzy sprawy: kiedy zakup będzie opłacalny, jak w ogóle korzysta się z maszyny do lodów oraz jaki model wart jest uwagi.

Przeczytaj również: Domowe lody – akcesoria i maszyny do lodów. Co wybrać i za jaką cenę?

Kiedy kupić maszynę do lodów?

Maszyna do wyrabiania lodów to urządzenie łatwe w obsłudze, ale wymagające od smakosza dużo więcej zaangażowania niż wypad do najbliższego sklepu spożywczego. Przygotowanie lodów po wrzuceniu składników do urządzenia zajmuje od 20 do 45 minut, ale warto wziąć pod uwagę, że najpierw trzeba zrobić zakupy, a następnie odmierzyć wszystko według przepisu. Może więc minąć godzina, zanim spełnimy swoją słodką zachciankę.

Korzystanie z maszyny pozwala w pełni kontrolować skład lodów. Lubimy delikatnie truskawkowy aromat? Intensywną czekoladę? Owocową słodycz? A może łagodną śmietankę bez dodatków? Niezależnie od preferencji, sami zdecydujemy, jak będą smakować nasze domowe lody. Co więcej, możemy wykorzystać wyłącznie zdrowe składniki i uniknąć sztucznych słodzików, zagęszczaczy oraz wszelkich półproduktów niekorzystnie wpływających na zdrowie. Na dodatek korzystanie z maszyny do lodów jest banalnie proste. Po prostu, wrzucamy składniki, włączamy urządzenie, czekamy... i gotowe. Maszynę warto więc kupić, gdy chcemy w pełni kontrolować jadłospis, unikać niezdrowego jedzenia, a także skomponować własne smaki lodów, niedostępne w żadnym sklepie.

Jak działa maszyna do lodów?

Zasada działania większości maszyn jest podobna, choć szczegóły mogą się różnić w zależności od modelu i producenta. Generalnie jednak głównymi elementami urządzenia są: zbiornik na mieszankę mleczną, wkład mrożący i mieszadło.

O ile nie trzeba objaśniać pierwszej i ostatniej z tych części, to zapewne nie wszyscy wiedzą, czym jest wspomniany wkład mrożący. To dysk ze specjalnym, osiągającym bardzo niskie temperatury płynem, który należy chłodzić w zamrażarce przed użyciem maszyny – i to nawet przez całą dobę. Niekiedy jest on wbudowany w sam zbiornik, często jednak występuje jako osobny, możliwy do odłączenia element. Jego zamrożenie i umieszczenie w zbiorniku umożliwia szybkie obniżenie temperatury mieszanki.

Lody, sorbety czy mrożone jogurty mogą być gotowe już po 20 minutach, choć niektóre maszynki muszą pracować nawet 45 minut. Zmieszany i schłodzony przysmak jest gotowy do spożycia, choć jeśli chcemy podać go w rożkach, zwykle trzeba jeszcze potrzymać pojemnik przez jakiś czas w zamrażarce. Lody prosto z maszynki często są zbyt miękkie. Skąd wziąć przepisy na ciekawe smaki? Najczęściej kilka jest dołączonych do samego urządzenia. Interesujące propozycje można także bez problemu znaleźć w Internecie.

Jaką maszynę do lodów kupić?

Im więcej chcemy jeść lodów, tym większą i o większej mocy. Najmniejsze maszynki mają mniej niż litr pojemności, przy czym należy pamiętać, że objętość gotowych lodów jest mniejsza niż objętość mieszanki. Poszczególne modele różnią się także czasem pracy (właśnie tutaj decydującą rolę odgrywa moc urządzenia) i obecnością dodatkowych elementów, takich jak czasomierz czy alarm informujący o zakończeniu chłodzenia.

Najtańsze modele kosztują już ok. 50–80 zł. Solidnym urządzeniem tej klasy jest Clatronic 3581 dostępny za ok. 85 zł. Nie jest to maszynka o dużej pojemności (zaledwie litr), ale niewielkie rozmiary będą zaletą dla posiadaczy mniejszych kuchni i lodówek.

Propozycją droższą o ok. 100–150 zł jest maszyna do lodów Klarstein dostępna w różnych wielkościach, kolorach i kształtach. Pamiętajmy jednak, że niektóre modele od tego producenta to zaledwie kruszarki do lodu, pozwalające przygotowywać smoothies lub lodowe rożki z sokiem. Mimo wszystko są także dostępne wersje działające jak typowa maszynka do mieszanek mlecznych – to małe, szybkie sprzęty o pojemności 0,8 litra.

Jeżeli szukamy maszynki o większych możliwościach, zainteresuje nas Camry CR 4460, czyli urządzenie z agregatem, niewymagające wstępnego chłodzenia wkładu mrożącego. Co prawda przygotowywanie lodów zajmuje mu od jednej do dwóch godzin, ale za to nic się nie stanie, jeśli zapomnimy o wstawieniu dysku dzień wcześniej do zamrażarki. Dodajmy, że urządzenie jest wyposażone w wyświetlacz LCD do łatwej obsługi i programowalny timer. Za duże możliwości przyjdzie nam jednak sporo zapłacić: maszyna kosztuje ponad 500 zł.

Istnieją także maszynki łączące funkcje lodziarki z sokowirówką, maszynką do lodów włoskich i inne ciekawe sprzęty. Przed zakupem warto zastanowić się, jakie lody lubimy najbardziej, dla ilu osób będziemy je przyrządzać oraz jak często będziemy korzystać z urządzenia. Wybór jest tak duży, że łatwo znaleźć coś dla siebie, niezależnie od zasobności portfela.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro