Maski antysmogowe z wyższej półki

Maski antysmogowe z wyższej półki

Smog to nie jest wymysł ekologów, ale zjawisko, które naprawdę szkodzi zdrowiu. Jeśli więc mieszkasz w dużym mieście, zastanów się, czy przed sezonem zimowym nie zaopatrzyć się w maskę antysmogową.

udostępnij

Anna DąbrowskaAnna Dąbrowska / 10-11-2017

Zimą, gdy sprzyjają temu warunki pogodowe, skala zanieczyszczenia powietrza w dużych miastach przekracza normy. Dzieję się tak, ponieważ w nieruchomym powietrzu zawieszone są coraz większe ilości takich szkodliwych substancji, jak związki siarki, dioksyny czy benzo(a)piren. Na szczęście coraz więcej miast wprowadza programy walki z tym zjawiskiem. Ale zanim uda się poprawić sytuację, warto pomyśleć o zabezpieczeniu dróg oddechowych przed szkodliwym pyłem.

Co daje maska?

Maski antysmogowe z wyższej półki zatrzymują nie tylko zwykłe zanieczyszczenia, ale przede wszystkim te najbardziej szkodliwe, z którymi zwykłe osłony często nie dają sobie rady. W dobrej jakości maskach liczą się rodzaj filtra, zawory oraz dopasowanie. Przyjrzyjmy się po kolei tym elementom.

Filtr

Filtr powinien zatrzymywać cząstki różnej wielkości, zapewniając bezpieczne oddychanie. Dlatego warto poszukać maseczek z oznaczeniem N99. Świadczy to o tym, że materiał zatrzymuje 99 proc. pyłu. Można się spotkać z innymi oznaczeniami, dlatego warto wiedzieć, czego szukać. F1 oznacza filtr węglowy. Chroni on przed pyłami, alergenami, a nawet bakteriami czy wirusami. Sprawdzi się w czasie dojazdów do pracy. Bardzo dobrej jakości są maski z filtrami typu F2. Mają one podobną skuteczność jak filtry węglowe, ale są bardziej przepuszczalne dla powietrza, dlatego sprawozdają się np. w sporcie. F3 to filtry będące połączeniem węglowego i HEPA. To najwyższa półka flirtów.

Zawory

Zawory regulują ruch powietrza. W dobrych maskach są na tyle przepuszczalne, żeby w czasie wdechu nie trzeba było intensywnie „zasysać” powietrza. Zawory dobrej jakości odprowadzają wilgoć na bieżąco, nie dopuszczając do zawilgocenia skóry i filtra.

Dopasowanie

Maseczka musi szczelnie trzymać się twarzy. Filtr powinien dokładnie przylegać do skóry, a materiał z wierzchu musi zapewnić w czasie odwracania głowy czy patrzenia w różnych kierunkach, że maseczka nie będzie się przesuwała czy spadała.

Materiał wierzchni

Dobrej jakości materiał jest odporny na pranie i warunki atmosferyczne. Otwory w nim nie są za duże. Dodatkowo posiada płytkę umożliwiającą dopasowanie do nosa.

Kiedy używać maseczki?

  • Kiedy alarmy smogowe informują o przekroczeniu dopuszczalnego stężenia pyłu.

  • W sezonie pylenia, jeśli jesteś alergikiem.

  • W czasie infekcji. Jeżeli pokasłujesz i „chrychasz”, powietrze może podrażniać gardło, dlatego warto przez kilka dni nosić maskę. Ponadto maska zapobiegnie rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów.

  • W czasie remontów, kiedy mieszkanie jest zapylone, a w powietrzu unoszą się rozmaite drobiny.

Maska a sport

Temat maseczek używanych w czasie biegania czy jazdy na rowerze jest szeroko dyskutowany, bo trudno znaleźć maskę, która zapewni swobodne oddychanie w czasie uprawiania sportu. W tym przypadku liczy się szerokość zaworów, które muszą zapewnić swobodny przepływ powietrza, nawet jeśli jest on szybki i głęboki. Drugi ważny aspekt to trzymanie – w czasie jazdy rowerem specyficzna pozycja głowy sprawia, że bez szerokiego, wyprofilowanego paska z tyłu maseczka nie utrzyma się na miejscu, podobnie jak w czasie wstrząsów spowodowanych bieganiem. Dlatego w przypadku uprawiania sportu warto wydać więcej pieniędzy na maseczkę na rower z górnej półki.

Uwaga: zwykłe maseczki higieniczne nie sprawdzają się jako filtry smogu. Ich głównym zadaniem jest niedopuszczenie do rozsiewania infekcji. Jeżeli chorujesz, zapobiegną zarażeniu innych osób, np. w środkach komunikacji miejskiej czy pracy. Jako maski antysmogowe nie sprawdzają się także zwykłe buffy czy chustki.

Zachęcamy do postawienia na maseczkę z wyższej półki. Dzięki niej twoje płuca nie będą narażone na znaczne ilości zanieczyszczeń w okresie zimowym. Pamiętajmy też, że maski mają rozmiary i należy je dopasować do wielkości twarzy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro