Maski antysmogowe – przegląd

Maski antysmogowe – przegląd

autor: Izabela Kieś, data publikacji: 23-01-2017

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce często przekracza granice zdrowego rozsądku. W miastach ogłaszane są alarmy smogowe, więc wiele osób sięga po specjalne maseczki. Jakie można kupić?

Czym oddychamy? Na pewno nie kryształowo czystym powietrzem. W życiodajnej mieszaninie gazów znajduje się wiele innych niepożądanych substancji, m.in. dwutlenek siarki, tlenek węgla, benzen oraz cząsteczki ołowiu, arsenu, kadmu… Gdy na dworze robi się chłodno, mgliście i nie wieje wiatr, powietrze nawet w górskich kurortach przestaje się nadawać do oddychania. Szacuje się, że na skutek chorób, które wywołuje zanieczyszczone powietrze, umiera rocznie kilkanaście razy więcej osób, niż ginie w wypadkach drogowych.

Co warto wiedzieć przed zakupem

Maski składają się z trzech zasadniczych elementów: powłoki, filtrów i zaworów.

Powłoka, inaczej zwanej muszelką lub czaszą. Jej kształt jest istotny dla jakości jej użytkowania. Po pierwsze, wewnętrzna powierzchnia nie powinna przylegać do twarzy (między ustami i nosem a powłoką musi być wolne miejsce). Po drugie, brzegi muszelki muszą przylegać do twarzy, by wdychane powietrze nie dostawało się bokami, ale przechodziło przez filtr.

Filtr – serce maski. Na rynku ogólnodostępne są cztery rodzaje. Pierwszy polega na prostym „odcedzaniu” cząstek pyłu (czyli fachowo – retencji mechanicznej), gdy powietrze przechodzi przez warstwę filtrującą. Tego typu filtry charakteryzuje wysoki opór przepływu powietrza. Ich efektywność jest zazwyczaj niewielka, ale z powodu niskiej ceny często używane są w czasie prac budowlanych. Drugi rodzaj wykorzystuje przyciąganie cząstek przez włókna naładowane elektrostatycznie. Takie filtry mają zdecydowanie lepsze parametry przepływu powietrza i zbierają pył o średnicy do 0,3 mikrona. Trzeci, zaawansowany technologicznie, opiera się na właściwościach tkaniny węglowej DAAC, która doskonale odfiltrowuje nie tylko zawieszone w powietrzu bakterie i pył, ale również trucizny wydobywające się z rur spalinowych i układów wydechowych samochodów. Czwarty do filtrowania powietrza wykorzystuje mikroorganizmy i enzymy.

Zawór. Musi mieć odpowiednio duży skok membrany, by wydychane powietrze, a wraz z nim para wodna, bakterie, dwutlenek węgla i ciepło nie osiadały w masce i filtrze, ale były szybko i skutecznie odprowadzane na zewnątrz.

Poniżej przedstawiamy przegląd ofert producentów.

Do 50 zł

Półmaska rowerowa z węglem aktywnym. Wyposażona w warstwę włókniny z węglem aktywnym. Ma anatomiczny kształt, przyjemny w dotyku i delikatny materiał. Produkt przydatny jest do użytku do momentu, gdy opory oddechowe wynikające z zapchania pyłem stają się zbyt duże i uniemożliwiają swobodne oddychanie.

Maska Xintown - antypyłowa z filtrem węglowym. Rozmiar uniwersalny. Filtr PM 2,5 z węglem aktywnym (zatrzymuje również drobinki większe – PM 10). Dobrze dopasowuje się do twarzy. Regulacja zapięcia – z tyłu zapinana na rzep. Regulacja zacisku na nosie.

Do 100 zł

Maska z filtrem PM 10 Oferowana jako produkt dla pieszych, motocyklistów, osób jeżdżących rekreacyjnie na rowerze i osób pracujących w silnym zapyleniu. Wykonana z mocnej i elastycznej syntetycznej dzianiny, ma wymienny filtr z aktywnym węglem. Filtr jest efektywny przez 30–50 godzin średnio intensywnej jazdy na rowerze po krakowskich ulicach. Maska zapinana na rzep, przeznaczona dla kobiet i młodzieży.

Do 150 zł

Maska Respro - wyposażona jest w filtr Dynamic ACC (wykorzystujący technologię DACC), rozmieszczony w całej czaszy i wszyty w bawełniany materiał, z którego produkt został wykonany. Okres żywotności – ok. 6 miesięcy. Produkt może być prany. Filtr nie jest wymienny.

Od 150 zł

Maska BIO-active. Wyposażona w bardzo wydajny system filtrowania, oparty ma działaniu enzymów i mikroorganizmów. Według producenta zneutralizuje najmniejsze cząstki pyłu zawieszonego (nawet PM 0,4). Bardzo wygodna – stawia mały opór przy oddychaniu. Niewiele waży. Cena 190 zł.

Maska Respiro Cinqro.Sportowa, bardzo zaawansowana technologicznie i wygodna. Wyposażona w dwa superwydajne zawory. Dwa filtry: jeden od razu zamontowany do maski, a drugi zapasowy. Pierwszy doskonale filtruje wdychane cząstki stałe. Drugi oprócz mikropyłków filtruje także związki chemiczne znajdujące się w emitowanych spalinach. Oba filtry są wymienne. Cena: 315 zł.

Jakość powietrza w naszym kraju niestety się nie polepsza. Mieszkańcy wielkich miast mogą się spodziewać, że przeżyją jeszcze niejeden alarm smogowy. Dlatego może warto rozważyć zakup maseczki antysmogowej.