Masaż brzuszka niemowlaka – jak go prawidłowo wykonywać?

Masaż małego dziecka zaspokaja jego potrzebę bliskości, uspokaja malucha i pozwala mu się wyciszyć. Jest pomocny również przy wielu dolegliwościach, na które cierpią noworodki i niemowlęta – jedną z nich są kolki.

Iwona Czarkowska Iwona Czarkowska  / 05-10-2017

Głównymi przyczynami kolek są niedojrzałość układu pokarmowego oraz alergie pokarmowe. Często niestety nie pomagają ani specyfiki zalecane przez lekarzy, ani dieta eliminacyjna mamy, która ma wykluczyć z pokarmu to, co mogłoby uczulać malucha. Dolegliwości może natomiast przynajmniej w części złagodzić regularny masaż brzuszka. Trzeba jednak wiedzieć, jak i kiedy go wykonywać, aby nie zaszkodzić dziecku.

Kiedy rozpocząć masowanie?

Dolegliwości związane z kolką jelitową mogą rozpocząć się już u noworodka. Wielu rodziców zastanawia się, czy tak małe dziecko można masować bez obawy, że zrobi mu się krzywdę. Małgorzata Czarniecka, ekspert Akademii Johnson’s Baby oraz instruktorka masażu dziecięcego uspokaja, że jak najbardziej jest to właściwy moment. Wczesne rozpoczęcie masowania to również szansa, że maluszek szybko przyzwyczai się do codziennego rytuału i nie będzie protestował. Aby oswoić go z masażem, należy zaczynać od krótkich 2–3-minutowych sesji i stopniowo je wydłużać – nawet do 15 minut. W pokoju, w którym maluch jest masowany, powinno być ciepło, ponieważ trzeba go rozebrać, odsłaniając brzuszek. Rozpoczynając masaż, pamiętajmy o ogrzaniu dłoni, najlepiej rozcierając między nimi oliwkę dla dzieci, którą w czasie masażu będziemy wcierać delikatnie w skórę dziecka. Możemy też użyć oliwy z oliwek lub zrobić specjalną oliwkę do masażu antykolkowego, mieszając 5 łyżek olejku z pestek moreli i po jednej kropli olejku eterycznego z kopru włoskiego oraz rumianku. Zanim jednak zaczniemy masaż, musimy sprawdzić, czy dziecko nie reaguje na nią alergicznie. W tym celu smarujemy mieszanką kawałek skóry na zgięciu łokcia malucha i czekamy około 2 godzin. Jeśli skóra zaczerwieni się, to prawdopodobnie alergenem są olejki eteryczne i należy je wykluczyć. Przed rozpoczęciem masażu zdejmijmy pierścionki, bransoletki, zegarek, pamiętajmy również o obcięciu krótko paznokci, ponieważ dziecko może się wiercić, a wtedy możemy niechcący je zadrapać. Dłonie powinny cały czas być dobrze nawilżone oliwką, aby łatwo przesuwały się po delikatnej skórze dziecka.

Jak często masować brzuszek dziecka?

Jeśli chcemy, aby dziecko naprawdę odczuło dobroczynne skutki masażu brzuszka, nie wystarczy masować go raz dziennie. Masaż należy wykonywać regularnie, robiąc trzy do pięciu sesji dziennie, np. przy zmianie pieluszki. Dziecka, które ma już objawy kolki, płacze i pręży się z bólu, masować nie należy, bo nasze zabiegi wokół bolącego brzuszka nie tylko nie ukoją i nie zrelaksują malucha, ale dodatkowo go rozdrażnią. Masaż kolkowy powinno się wykonywać profilaktycznie, czyli wówczas, gdy dziecku kolka nie dokucza, ewentualnie, gdy jej atak jest bardzo łagodny. Nie należy się przy tym spieszyć i okazywać zdenerwowania, ponieważ nasz zły nastrój udzieli się bardzo szybko maluchowi. Częstym błędem jest oczekiwanie błyskawicznych efektów. Nie pojawią się one na kilku sesjach, ale brak początkowej poprawy samopoczucia malucha nie powinien rodziców zniechęcać. W przypadku masażu kolkowego ręce powinny poruszać się w okolicach brzuszka, wokół żeber i pępka. Ich ruchy powinny być okrężne, spokojne i rytmiczne. Cały czas należy utrzymywać kontakt wzrokowy z dzieckiem, rozmawiać z nim, śpiewać lub włączyć muzykę, przy której maluch będzie mógł się wyciszyć. Na niektóre dzieci doskonale działają dźwięki, które imitują odgłosy, jakie słyszały w łonie matki – szum przepływającej krwi, bicie serca. W sprzedaży są zabawki „szumiące misie” i specjalne nagrania relaksacyjne dla noworodków i niemowląt. Masaż może wykonywać zarówno mama, jak i tata.

Zasady masażu kolkowego

  1. Gdy przystępujesz do masażu, dziecko nie może być śpiące ani głodne.
  2. Nie masuj malucha tuż po jedzeniu. Najlepiej robić to 30–40 minut po posiłku.
  3. Temperatura w pokoju powinna być o 2–3°C wyższa niż zazwyczaj.
  4. Znajdź wygodne miejsce do masażu. Może to być przewijak, ale malucha można również masować na łóżku, podłodze czy stole lub trzymając go na kolanach.
  5. Jeśli masujesz dziecko na łóżku, połóż je na ręczniku przykrytym dodatkowo pieluszką tetrową. W trakcie masażu dzieci często wypróżniają się, co przynosi im ulgę w kolkowych dolegliwościach.
  6. Masuj wolno, ale zdecydowanymi ruchami, z lekkim naciskiem. Po kilku sesjach wyczujesz, jaki masaż lubi twoje dziecko i bez trudu dostosujesz swoje ruchy do jego potrzeb.

Etapy masażu

  1. Masuj brzuch opuszkami palców za pomocą kolistych ruchów. Pamiętaj, aby każdy ruch był wykonywany zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ten ruch jest zgodny z perystaltyką jelit.
  2. Otwartą dłonią zataczaj kółka wokół pępka. Najpierw małe, potem coraz szersze.
  3. Za pomocą dwóch palców wskazujących wykonaj bardzo delikatny masaż wokół pępka dziecka.
  4. Chwyć dziecko delikatnie za nóżki i trzymając blisko siebie jego kolana oraz stopy, unoś je rytmicznie w kierunku brzucha i opuszczaj. Taki ruch pomaga usunąć zalegające w jelitach gazy, które powodują kolkę.

Komfort dla dziecka – komfort dla mamy

Dziecko bezbłędnie wyczuwa zdenerwowanie i zniecierpliwienie osoby, która je masuje. Mama lub tata muszą więc zadbać nie tylko o komfort malucha, ale również swój. Najlepiej usiąść w rozkroku na krawędzi poduszki, rozluźniając przy tym barki, kark i szyję. Plecy nie będą boleć, jeśli oprzemy je o ścianę, zagłówek łóżka lub poduszkę. Możemy też usiąść na piętach w klęku, a pod stopy podłożyć poduszkę. Inna pozycja dobra do masażu to złączone stopy i odchylone na boki kolana, między którymi wygodnie ułożymy malucha. Jest ona szczególnie polecana przy masażu noworodków, ponieważ ogranicza ich przestrzeń, dając poczucie bezpieczeństwa. Niektórzy wykorzystują również poduszkę do karmienia, w której układają dziecko jak w przytulnym gniazdku. Za każdym razem, gdy zdrętwieją nam nogi lub rozbolą plecy, postarajmy się zmienić pozycję.

Umiejętnie wykonany masaż złagodzi ból brzuszka malucha i pomoże mu się wyciszyć. Będzie również doskonałą okazją do budowania bliskości, zaspokoi potrzebę dotyku, a z czasem może stać się doskonałą zabawą, na którą dziecko będzie czekało i która będzie je cieszyć.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

 

Allegro