Marie Kondo, Magia sprzątania

Marie Kondo, Magia sprzątania

Sprzątanie – codzienny horror tysięcy osób na całym świecie. Wydawałoby się, że o tak trywialnej rzeczy nie można napisać ani powiedzieć już nic odkrywczego. Wystarczy regularne dbanie o porządek i problem bałaganu będzie rozwiązany. Niestety, tylko w teorii. Wiele osób kompletnie gubi się w sposobie dbania o to, by przestrzeń, w której żyją, była uporządkowana i czysta. Z pomocą przychodzi prawdziwa ekspertka od sprzątania i organizacji – Marie Kondo, która w książce Magia sprzątania wyjaśnia, jak robić to dobrze i nie stresować się przy okazji cotygodniowych porządków.

Małgorzata Pypeć Małgorzata Pypeć / 31-07-2015

Metoda KonMari

Już na samym początku książki autorka obala większość znanych nam złotych rad na temat sprzątania, które jej zdaniem są błędne i jedynie pogłębiają nasze problemy z bałaganem. Jeżeli przyjrzymy się swoim dotychczasowym niepowodzeniom w utrzymaniu porządku, będziemy musieli przyznać jej rację. Rozkładanie sprzątania na każdy dzień, porządkowanie jednego miejsca, systematyczne pozbywanie się zbędnych rzeczy to według niej tymczasowe rozwiązania, które jedynie osłabiają nasz zapał i sprawiają, że utrzymanie należytego porządku staje się karą i przykrym obowiązkiem.

Marie Kondo przedstawia swoją autorską metodę – KonMari. Do jej powstania przyczyniło się zainteresowanie autorki utrzymaniem porządku, segregowaniem przedmiotów i odpowiednim przechowywaniem rzeczy. Jej niepowodzenia, błędy oraz ufność wobec rad z czasopism i poradników sprawiły, że zaczęła jeszcze pilniej przyglądać się regułom rządzącym psychiką człowieka i jego podejściem do sprzątania. Okazuje się, że wystarczy jedno gruntowne uporządkowanie przestrzeni, aby nie musieć poświęcać na to czasu każdego dnia.

Od czego zacząć sprzątanie?

Podstawą metody opisanej w Magii sprzątania jest pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów z naszego otoczenia. Tę znaną zasadę autorka opisuje jednak bardzo szczegółowo. Podpowiada, w jaki sposób podejść do przeglądania naszych rzeczy, na jakiej podstawie decydować o tym, co należy wyrzucić i jak nie stracić zapału.

To, co w innych poradnikach sprowadza się do kilku zdań, u Marie Kondo staje się istotą całego problemu ze sprzątaniem naszych mieszkań. Niektóre rady mogą wydawać się oczywiste, inne – nieco dziwne, ale trudno odmówić im skuteczności. Co ważne, autorka wcale nie obiecuje, że będzie łatwo i przyjemnie. Wręcz przeciwnie – zagracona przestrzeń będzie dla nas dużym wyzwaniem, z którym pomoże nam się uporać.

Atutem książki są też bardzo przydatne porady dotyczące przechowywania i porządkowania rzeczy, które zdecydujemy się zatrzymać. Niekiedy zupełnie przeczą one systemom, które od lat wprowadzamy we własnych szafach i szufladach, łudząc się, że ułatwiają nam życie. Znajdziemy tu sposoby na układanie ubrań, książek czy nawet zapasowych guzików. Wszystkie porady poparte są przykładami zaczerpniętymi z życia, więc łatwiej jest zrozumieć, dlaczego właśnie taki sposób będzie najbardziej odpowiedni.

Upragniony porządek

Efektem zastosowania metody Marie Kondo jest niezagracone mieszkanie, w którym każda rzecz ma swoje miejsce – ściśle określone, ale też najbardziej wygodne dla rodziny, która w nim żyje. Połączenie tych dwóch elementów ułatwia wypracowanie w sobie nawyku odkładania poszczególnych przedmiotów w odpowiednie miejsce, głównie dlatego, że tak będzie nam łatwiej. W efekcie nasze codzienne sprzątanie będzie się ograniczać do odkurzenia, zmycia podłogi czy wytarcia kurzu. Dzięki uporządkowanej przestrzeni nawet te czynności staną się łatwiejsze, bo usuniemy rzeczy, które nam w tym przeszkadzały.

Nie jest to jednak zwykły poradnik na temat sprzątania, ale książka, która uczy minimalizmu i otaczania się jedynie tymi rzeczami, na których naprawdę nam zależy i są nam niezbędne. Efektem jest nie tylko czyste mieszkanie. Według autorki uporządkowana przestrzeń wpływa na inne aspekty naszego życia – rozwijanie pasji, oderwanie się od przeszłości, wzmocnienie pewności siebie i docenianie tego, co w życiu ważne. Czy posprzątane mieszkanie zmieni nasze życie? O tym musi się przekonać każdy na własnej skórze.

Magia sprzątania to doskonały drogowskaz dla każdej osoby, dla której sprzątanie jest codzienną udręką, od której nie da się uciec. Wskazówki znajdujące się w książce są naprawdę pomocne i pozwalają na wypracowanie systemu, który ułatwia pozbycie się bałaganu. To też świetny poradnik dla tych, którzy nie potrafią pozbyć się zbędnych przedmiotów, zagracających mieszkanie i życie. Na pewno nie każdemu przypadną do gustu przedstawione metody, ale warto je poznać i zestawić z naszymi, często błędnymi nawykami.

Źródło okładki: muza.com.pl/

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro