Waga łazienkowa – jaką wybrać
Niewiele elementów wyposażenia łazienkowego budzi tyle emocji, co zwykła waga. Nic dziwnego! Większość z nas jest bardzo wrażliwa na punkcie swoich kilogramów i rytuał ważenia wywołuje mocne bicie serca.…
Gdy wybierasz manetki rowerowe, warto znać różnice między ich poszczególnymi typami. Mają swoje wady i zalety, które znacząco mogą wpływać na komfort jazdy. Sprawdź, czym się kierować w czasie zakupu.
Czas czytania: 4 min
Trener personalny, diet coach i dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem. Pisała dla takich magazynów jak „Cosmopolitan”, „Glamour”, „Claudia”, „Prestigehouse”, „Smyk”. Zajmuje się edukacją zdrowotną i żywieniową. Prowadzi także zajęcia ze studentami dziennikarstwa (warsztaty pisarskie oraz nauka redagowania) oraz kursy pierwszej pomocy.
Kiedyś w rowerach stosowano powszechnie manetki kciukowe. Dziś już są rzadkością, chociaż trafiają się w prostszych modelach rowerów trekkingowych czy górskich. Najczęściej spotkasz się z modelami obrotowymi i cynglowymi. W pierwszym przypadku przełożenie zmieniasz, kręcąc rączką kierownicy, w drugim przestawiasz „biegi” kciukiem lub palcem wskazującym.
Specjaliści uważają, że przy wyborze w tym przypadku najlepiej jest kierować się preferencjami i wygodą. Żaden model nie ma wyraźnej przewagi, dlatego wybór jest kwestią indywidualną. Manetki podobnej klasy zapewniają podobną łatwość obsługi i precyzję zmiany przełożenia. Jeżeli masz już doświadczenie przy zakupie roweru, zwróć uwagę, jaki sposób operacji biegami przewidział producent i pod tym kątem wybierz model.
W tym przypadku manetka jest osobnym elementem kierownicy. Możliwość przypadkowej zmiany biegów jest minimalna, za to może się zdarzyć przypadkowe naciśnięcie hamulca, co przy dużej prędkości bywa niebezpieczne. Jeśli obawiasz się przypadkowego hamowania, poszukaj rozwiązań, w których obie funkcje są wyraźnie oddzielone. Manetki cynglowe umożliwiają precyzyjną regulację przełożenia. Ponieważ nie są elementem kierownicy, pozwalają na maksymalne jej odchudzenie, dzięki czemu kierownicę łatwiej jest objąć. Stosuje się kilka rozwiązań, każdy duży producent ma swoje patenty.
Najbardziej powszechne składają się z dwóch dźwigni umieszczonych jedna nad drugą. Bardziej nowoczesne rozwiązanie to dźwignia obsługiwana tylko jednym palcem. Model Multi Release pozwala na zmianę przełożenia o dwa biegi jednym ruchem palca, a Instant Release na przyciśnięcie dźwigni i zmianę przełożenia o 3. Minusem tego typu manetki jest delikatny mechanizm – łatwo ją uszkodzić w czasie transportu lub wywrotki. Zmiana przełożenia jest relatywnie niewygodna, bo trzeba wykonać ruch na boki. Osoby z krótkimi palcami czasem będą zmuszone oderwać od kierownicy całą dłoń, aby „wrzucić bieg”, co może wpływać na bezpieczeństwo.
Interesująca jest także klamkomanetka, czyli rozwiązanie, w którym manetka zmiany przełożenia zintegrowana jest z hamulcem. To opcja stosowana w rowerach szosowych. Warto zauważyć, że niektóre drobne osoby o małych dłoniach mogą mieć problem z obsługą takiego mechanizmu, bo gdy trzymają ręce na kierownicy, nie dosięgają do klamki. Dlatego należy dokładnie sprawdzić jej rozmiary przed zakupem.
Najczęściej używanym systemem w modelach z kierownicą prostą jest manetka obrotowa, stanowiąca część kierownicy. Zmiana przełożenia następuje podczas obracania rączki. Jest to popularne rozwiązanie w rowerach trekkingowych, miejskich i górskich, często trafiające do tańszych modeli. Jego zaletą jest prostota i odporność na uszkodzenia. Nawet wywrotka nie będzie dla takiej rączki specjalnie szkodliwa, bo brak wystających elementów sprawia, że nie ma o co zahaczyć. Są one łatwe w obsłudze i nie wymagają dużej siły ani bardzo sprawnych palców. Z tego względu lepiej sprawdzają się w rowerach dla dzieci. Wadą manetki obrotowej jest to, że zajmuje dużo miejsca, więc kierownica ma grube rączki. W czasie ostrej jazdy terenowej może nastąpić przypadkowa zmiana biegu, dlatego jeśli planujesz jazdę wyczynową, poszukaj modelu z manetkami cynglowymi. Ponadto manetki obrotowe są niezbyt precyzyjne.
Trener personalny, diet coach i dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem. Pisała dla takich magazynów jak „Cosmopolitan”, „Glamour”, „Claudia”, „Prestigehouse”, „Smyk”. Zajmuje się edukacją zdrowotną i żywieniową. Prowadzi także zajęcia ze studentami dziennikarstwa (warsztaty pisarskie oraz nauka redagowania) oraz kursy pierwszej pomocy.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu