Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Mamo, urosłem! – akcesoria do mierzenia wzrostu twojego dziecka

O tym, jak szybko leci czas najłatwiej przekonać się obserwując, jak szybko rosną dzieci. Dopiero co musiałaś przykucnąć, żeby spojrzeć maluchowi w oczy, a już twoja pociecha wspina się na palce, żeby udowodnić, że zaczyna cię przerastać. Wysokość młodego człowieka świadczy o jego zdrowiu i prawidłowym rozwoju. Warto więc dokonywać systematycznych pomiarów wzrostu dziecka, aby mieć pewność, że proces dojrzewania przebiega bez zakłóceń.

Mamo, urosłem! – akcesoria do mierzenia wzrostu twojego dziecka

Dlaczego warto mierzyć dziecko?

Wysokość dziecka oraz jej prawidłowy przyrost powinny być dla rodziców bardzo ważną informacją. Dziecko, które rośnie jest, najprościej mówiąc, zdrowe. Pierwsze mierzenie długości ciała odbywa się tuż po porodzie i będzie ono systematycznie kontynuowane przy wizytach u lekarza.

Wzrost dziecka zapisywany jest w książeczce zdrowia. Pozwala to pediatrze obserwować rozwój dziecka i stwierdzić, czy odbywa się on bez zakłóceń. Prowadząc bilans wysokości i wagi, można odpowiednio wcześnie zareagować na wszelkie niepokojące symptomy, które mogą świadczyć o zaburzeniach wzrostu. O tym, czy twoje dziecko prawidłowo rośnie, możesz przekonać się również samodzielnie. Wystarczy zapoznać się z tabelą wzrostu (np. proponowaną przez Światową Organizację Zdrowia), z której dowiesz się czy obecny wzrost znajduje się w normie. Największe tempo wzrostu twojego dziecka zaobserwujesz w okresie niemowlęcym (poniżej 1 roku życia) oraz w okresie dojrzewania. Pamiętaj, że jeżeli wynik prowadzonych pomiarów będzie dla ciebie niepokojący, powinnaś skonsultować się z pediatrą.

Jak prawidłowo mierzyć dziecko?

Najlepszym pomiarem wzrostu dziecka jest ten dokonywany w gabinecie lekarskim za pomocą specjalnej miary. Jeżeli jednak chcesz obserwować proces rośnięcia swojej pociechy również w domu, to musisz wiedzieć, jak robić to prawidłowo. Przede wszystkim warto wybrać jedną porę dnia do dokonywania pomiaru. Najlepiej robić to rano, gdyż wieczorem jesteśmy po prostu troszkę niżsi. Do dokładnego zmierzenia wysokości wystarczy solidna taśma miernicza, którą należy umocować przy ścianie. Podczas dokonywania pomiaru dziecko powinno być na boso. Poproś je, aby stanęło wyprostowane przy ścianie w swobodnej pozycji. Następnie na jego głowę połóż równą płytkę (np. cienką książkę) i, zachowując kąt prosty pomiędzy płytką a miarką, odczytaj wysokość dziecka. Od razu zapisz wynik razem z datą, abyś mogła w przyszłości porównywać otrzymane wyniki.

Mierzenie jest fajne, czyli jak zachęcić dziecko do pomiaru wzrostu

Nie zawsze dziecko będzie miało ochotę na dokonywanie pomiarów wzrostu. Łatwo jednak znaleźć sposób na to, aby mierzenie było świetną zabawą. Wystarczy odrobina kreatywności. Maluszki z pewnością będą chętnie ustawiać się do pomiaru przy kolorowych miarkach wzrostu.Na rynku dostępne są one jako naklejki lub w drewnianej formie. Być może wynik pomiaru nie będzie tak dokładny, ale z pewnością da nam przybliżony obraz tego, jak rośnie nasza pociecha. Rozbudź w maluchu uczucie dumy z każdego kolejnego centymetra wzrostu. Pewnie przypominasz sobie kampanię „Pij mleko, będziesz wielki". Dzięki wspólnej obserwacji wzrostu możesz zdobyć dodatkowy środek perswazji do tego, aby namówić swoje dziecko do dodatkowej szklanki mleka lub do zjedzenia całego obiadku.

Dużą frajdę może sprawić przyklejanie zdjęć w odpowiednich miejscach miarki. Zdjęcia pomogą dziecku uzmysłowić sobie proces dorastania, to jak zmienia się jego wygląd. Dla ciebie może to być zaś świetna pamiątka, którą będziesz podziwiać z łezką w oku. W sklepach możesz znaleźć specjalne miarki wzrostu z miejscem na zdjęcia.

Zabawa w mierzenie może też posiadać walory edukacyjne. Podczas wspólnego dokonywania pomiarów możecie pobawić się w wyszukiwanie osób lub przedmiotów, które są niższe lub wyższe. Porównywanie wysokości świetnie sprawdzi się już u kilkulatków. Jeżeli posiadasz więcej dzieci, to zachęć rodzeństwo do mierzenia się nawzajem. Pamiętaj, że zabawa to najlepszy punkt wyjścia do przekazywania wiedzy.

„Mamo, urosłem!”

Dumni rodzice z przyjemnością, ale też z pewną dozą smutku obserwują, jak szybko rosną ich dzieci. Pamiętaj jednak, że warto mierzyć swoje pociechy. Zarówno ze względów profilaktycznych, jak i dla frajdy – twojej i malucha.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro