Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Mamo, będę lekarzem!

Wizyta u lekarza to dla dziecka spory stres. Konieczne jest rozebranie się przed obcą osobą i poddanie się badaniu, które nie zawsze jest przyjemne. Do tego wszystkiego dochodzi niepewność i brak kontroli sytuacji. Dlaczego więc dzieci uwielbiają bawić się w lekarza? Ogromna popularność tej zabawy pokazuje, jak silna potrzeba oswajania rzeczywistości jest w małym człowieku. Wzięcie do rączki stetoskopu i prześledzenie na misiach wszystkich etapów wizyty pozwala dziecku przepracować różne lęki i napięcia związane z tematem leczenia. A im więcej detali i bardziej realistyczna scena, tym lepiej.

Mamo, będę lekarzem!

Mały doktor

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami zestawu „Mały doktor”, przygotowanie zabawy jest dziecinnie proste. Wystarczy dziecku opowiedzieć krótko do czego służą poszczególne sprzęty i jak należy ich używać. Nie zaszkodzi zademonstrować obsługę stetoskopu, otoskopu (do badania ucha), termometru, ciśnieniomierza itp. Warto też zaproponować maluchowi urządzenie kącika-gabinetu i wyposażyć go w bloczek „recept” (wystarczy zwykły notes albo memocards), długopis, pieczątki i – jeśli mamy – laptop edukacyjny. Małego doktora można też ubrać w strój lekarza, aby zabawa stała się jeszcze bardziej wiarygodna. Scenariusz zabawy może obejmować samą wizytę i postawienie diagnozy „chorej” mamie, misiowi albo lalce, ale możemy też rozszerzyć go o rejestrację, czekanie w poczekalni, a następnie leczenie ambulatoryjne i szpitalne. Przydadzą się też naklejki, którymi lekarz będzie mógł obdarować dzielnych pacjentów.

„Medyczne” zestawy Playmobil

Fanów medycyny z pewnością zainteresują też gotowe zestawy Playmobil, takie jak klinika weterynaryjna, sala operacyjna czy ratownik górski z noszami. „Klinika weterynaryjna” Playmobil to domek wraz z kompletnym wyposażeniem, personelem i pacjentami. W zestawie znajdziemy krzesła i wieszak z poczekalni, biurko lekarza, kartoteki, komputer, aparat usg, stół operacyjny, narzędzia, bandaże, miski i klatki dla zwierząt.

Zestaw „Sala operacyjna”zawiera figurkę weterynarza, kota, psa, salę operacyjną ze stołem i lampą, wymienne zdjęcia rentgenowskie, aparat usg oraz mikroskop. Najmniejszy zestaw z ratownikiem górskim składa się z trzech figurek oraz noszy. Natomiast z powodzeniem można różne elementy łączyć i tworzyć swoje własne historie o chorych oraz rannych ludziach i zwierzętach. Obecność takich narzędzi, jak rentgen, usg czy mikroskop to także świetna okazja do tego, by podzielić się z dzieckiem wiedzą na temat różnych technik obrazowania i badania tego, co dla ludzkich oczu jest niewidoczne.

Medyczne zestawy Playmobil zapewniają fantastyczne zaplecze umożliwiające puszczenie wodzy fantazji, ciekawe spędzenie czasu i naukę. Z uwagi na sporą ilość drobnych elementów, dziecko powinno bawić się pod nadzorem osoby dorosłej. Rodzice mogą też podszeptywać dziecku różne scenariusze sytuacji kryzysowych oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.

Lektury i aplikacje

Każdy szanujący się medyk zobowiązany jest do poszerzania swojej wiedzy na temat ciała i jego fizjologii. Dlatego wykorzystajmy fascynację dziecka zawodem lekarza i przestudiujmy z naszym maluchem książki o ciele. Pozycje obowiązkowe, to: „Ludzkie ciało” wyd. Olesiejuk, z obrazkami i krótkimi opisami, a także: „Ciekawe dlaczego burczy mi w brzuchu” wyd. Olesiejuk. To lektura zawierająca ciekawostki dotyczące ludzkiego ciała i dostarczająca odpowiedzi na różne nurtujące dziecko pytania: po co mamy włosy, paznokcie, po co jemy i jak się rodzimy. Ciekawa pozycja nie tylko dla maluchów, ale także dla rodziców i starszego rodzeństwa.

„Medyczne” zainteresowania dzieci możemy też wspierać dzięki najbardziej nowoczesnej technologii, z użyciem tabletu i rzeczywistości rozszerzonej. Szczególnie warta polecenia jest aplikacja Anatomy 4 D, ukazująca anatomię ludzkiego ciała w sposób niezwykle plastyczny i interaktywny. Dzięki niej zobaczymy jak działają poszczególne układy, prześledzimy budowę szkieletu i mięśni, a także usłyszymy bicie serca. Fantastyczne doświadczenie dla wszystkich grup wiekowych.

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Dziecko


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro