Mam przyjaciela – książeczki edukacyjne dla dzieci

Mam przyjaciela – książeczki edukacyjne dla dzieci

Seria książek edukacyjnych dla dzieci Mądra Mysz podzielona jest na kilka cykli. Jednym z nich jest Mam przyjaciela..., umożliwiający poznawanie różnych zawodów. Narratorami są dzieci, a bohaterami dorośli przyjaciele – między innymi strażak, księgarka czy weterynarz. Tekstowi towarzyszy wiele kolorowych obrazków, które dokładnie ilustrują szczegółowe opisy.

udostępnij

Malwina Jakóbczyk Malwina Jakóbczyk / 23-06-2015

Większość tekstów i ilustracji książek Mam przyjaciela... jest autorstwa Ralfa Butschkowa. Cała seriajest tłumaczeniem niemieckiej –Lesemaus. Narratorami każdej książeczki są mały chłopiec lub kilkuletnia dziewczynka. Mają oni wielu starszych, już pracujących przyjaciół i spędzają z każdym jeden dzień w ich pracy, pokazując jakie obowiązki ma osoba wykonująca dany zawód. Każda książeczka poświęcona jest jednej profesji.

Mam przyjaciela piekarza

Jest to opowieść o pracy w piekarni. Tytułowy przyjaciel ma na imię Tomek i jest młodym piekarzem. Swoją pracę zaczyna bardzo wcześnie, bo już o 5 rano. Pokazuje małemu narratorowi jak po kolei przygotowuje się ciasto na chleb i bułki, opowiada o rodzajach zbóż służących do wypieku poszczególnych gatunków pieczywa. Dziewczynka bardzo chętnie pomaga we wszystkich czynnościach, zwłaszcza w pieczeniu ciast i ciasteczek. Następnie zaglądają do sklepu firmowego, gdzie już znalazły się upieczone wyroby. Piekarz sprzedajerównież pieczywo na targu. Na końcu książeczki Tomek podaje przepis na pyszne bułeczki z rodzynkami, które mogą wykonać dzieci wraz z rodzicami.

Mam przyjaciela strażaka

Z tej książeczki dzieci dowiedzą się, jak różnorodna jest praca strażaków. Główny bohater to strażak Paweł. Mały narrator, którym tym razem jest chłopiec, zwiedza z Pawłem garaże, gdzie właśnie dokonywany jest przegląd wyposażenia ratunkowego wozu strażackiego, co dla chłopca jest niezwykle ciekawe. Potem udają się do dyspozytorni i do pomieszczeń załogi. Głównym zadaniem strażaków jest walka z ogniem – na łamach książeczki można także prześledzić przebieg akcji gaszenia pożaru budynku. Strażacy są wzywani również do pomocy w wypadkach samochodowych, kiedy to trzeba oswobodzić rannego oraz do wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń, co jest dokładnie zilustrowane w Mam przyjaciela strażaka.

Mam przyjaciela piłkarza ekstraklasy

Tytułowy piłkarz, Filip, gra na pozycji pomocnika w ekstraklasie i na jeden dzień zabiera narratora ze sobą na trening. Najpierw pokazuje z czego składa się strój piłkarza na boisku i – co bardzo ważne – jakie ochraniacze są wymagane. Mali czytelnicy dowiedzą się, że trening to rozgrzewka, a potem różne ćwiczenia z piłką, jak i bez niej. Po treningu omawiana jest w zespole taktyka meczowa. Dokładnie rozrysowany jest także schemat boiska z zaznaczonymi pozycjami graczy. Filip jest też trenerem drużyny młodzieżowej, w której grają nie tylko chłopcy, ale i trzy dziewczynki. W dniu meczu drużyny ekstraklasy wszyscy kibice idą na mecz, narrator ze swoją rodziną także. Rozgrywka jest bardzo emocjonująca, zawodnicy dają z siebie wszystko, kibice dodają otuchy swoim drużynom, a mały chłopiec, który dopiero co poznał tajniki ekstraklasy marzy, że jak dorośnie to również będzie piłkarzem.

Pozostałe książeczki dotyczą między innymi pracy: budowniczego, dentystki, kierowcy autobusu, kierowcy ciężarówki, kierowcy rajdowego, kolejarza, kosmonauty, księgarki, kucharza, marynarza, ogrodniczki, pielęgniarki, pilota, policjanta, pszczelarza, ratownika medycznego, rolnika, śmieciarza, zootechnika, weterynarza… i ciągle ich przybywa.

Książeczki te wprowadzają dzieci w świat dorosłych – mamy, taty, babci, dziadka, cioci, wujka, sąsiadów i znajomych, pokazując, jak wiele jest rodzajów zawodów. Pokazują również, że praca zawodowa, to nie jedna czynność, lecz wiele różnorodnych zadań do wykonania. Szczegółowość opisów i rysunków sprawia, że dzieci mogą poznać daną profesję od podszewki.

Seria Mądra Mysz to książeczki edukacyjne dla dzieci od mniej więcej trzeciego roku życia. Przeznaczone są głównie dla maluchów, które jeszcze same nie potrafią czytać. Mnogość szczegółowych obrazków rozwijających dziecięcą fantazję i spostrzegawczość jest bardzo dobrym dopełnieniem czytanego przez rodzica czy opiekuna tekstu. Cały cykl składa się z ponad dwudziestu tomików i w bardzo sympatyczny i przystępny dla dzieci sposób przedstawia, jakie zawody wykonują dorośli ludzie. Pozwala to dzieciom nabrać wyobrażenia co tak naprawdę kryje się pod słowem „piekarz” czy „kosmonauta”. Ważne jest również to, że nie jest to suchy opis. Narratorem jest dziecko, co pokazuje wzajemny szacunek – dorosłego pracownika do niego oraz małego narratora do każdego człowieka. niezależnie od tego, jaki zawód wykonuje.

Źródło okładki: www.mediarodzina.pl

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro