Malujemy mieszkanie: tak wyliczysz, ile farby potrzebujesz
Zdaniem eksperta

Malujemy mieszkanie: tak wyliczysz, ile farby potrzebujesz

Choć wydaje się to proste, czasem warto upewnić się jeszcze raz. Oto, jak wyliczysz, ile farby będzie ci potrzebne do pomalowania pokoju. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o przygotowaniu ścian do malowania.

udostępnij

Igor NowińskiIgor Nowiński / 19-03-2018

Każdy z nas przechodzi przez to przynajmniej parę razy w życiu, a prawda jest taka, że powinniśmy ten proces powtarzać co kilka lat. Malowanie ścian, bo o nim mowa, to najpopularniejszy sposób na nadanie wnętrzu nowego życia. To też często rozwiązanie, które pozwala ukryć mankamenty pomieszczenia, np. optycznie je powiększyć albo obniżyć. Warto też zadbać o odpowiednią ilość farby – tyle, by jej nie zabrakło, ale też wystarczająco, by nie trzeba było jej wyrzucać.

Ile farby potrzeba do malowania?

Choć wyliczanie ilości farby potrzebnej do malowania jest proste, to czasem przyda się mała powtórka. Oto, w jaki sposób wyliczysz, ile farby zużyjesz do malowania:

  1. Zacznij od zmierzenia szerokości każdej ściany i pomnóż każdą przez jej wysokość. Zmierz również długość i szerokość sufitu. W ten sposób otrzymasz wymiary powierzchni poszczególnych płaszczyzn w metrach kwadratowych.

  2. Wszystkie te wartości dodaj do siebie, a od sumy odejmij powierzchnię dużych okien i drzwi (ale tylko takich, które zajmują większą część ściany).

  3. Otrzymany wynik podziel przez podaną na opakowaniu wydajność farby (to oznacza, ile jej zużyjesz na metr kwadratowy powierzchni).

Przykład: Jeżeli szerokość jednej ze ścian wynosi 4 m, drugiej 3 m, a wysokość pomieszczenia to 2,6 m, obliczenia powinny wyglądać następująco:

Jedna ściana 4 m x 2,6 m = 10,4m2

Druga ściana 3 m x 2,6 m = 7,8m2

Sufit 3 m x 4 m = 12m2

10,4 m2 + 7,8 m2 + 12m2 = 30,2 m2 – taką powierzchnię pokryjesz podczas malowania farbą.

Jeżeli opisana przez producenta wydajność farby wynosi np. 14m2/L, to oznacza, że będziesz potrzebować przynajmniej 2,5 litrów farby (przyda się zapas).

W przypadku niewielkich okien i jednoskrzydłowych drzwi, nie warto komplikować sobie życia i odliczać ich powierzchni. Zawsze zresztą warto kupić trochę więcej farby, bo jeśli nie masz wprawy, to możesz jej trochę zmarnować.

Trzeba też zawsze doliczyć nieco preparatu na ostatnie poprawki. Jeśli malujesz małą powierzchnię, nie będziesz potrzebować dużego zapasu. Kiedy jednak planujesz większy remont, np. całego domu, może się okazać, że będzie potrzebna nawet jedna cała nadprogramowa puszka. Dodatkowa ilość farby będzie też niezwykle pomocna na dalszym etapie użytkowania wnętrza, np. do naprawy uszkodzonej ściany.

Jak przygotować ścianę do malowania?

Zanim pokryjesz ścianę nową warstwą farby, trzeba ją odpowiednio przygotować. Ścianę umyj wodą z szarym mydłem, by usunąć warstwę kurzu i innych zabrudzeń. Farbę nakładaj płynnymi ruchami, trzymając wałek pewnie, ale nie kurczowo. Sufit maluj w kierunku okna, a ściany z góry na dół. Nadmiar farby rozetrzyj na powierzchni ściany w przeciwnym kierunku do poprzednich ruchów wałka. Jednak ostatnie ruchy powinny być znowu takie same, jak na początku: do i od okna oraz z góry na dół. Jeśli malujesz ścianę samodzielnie, to nakładaj farbę na całą wysokość ściany pasmami o szerokości ok. jednego metra.

Jeżeli nieco farby emulsyjnej skapnie na parkiet, dywan albo meble, musisz natychmiast ją wytrzeć. Jeżeli farba zaschnie, to jej zeskrobywanie będzie nie tylko kłopotliwe, ale również może pozostawić mało estetyczne ślady lub zarysowania.

Malowanie nie jest wprawdzie zajęciem, które wymaga od nas talentu plastycznego, jednak przyda się odrobina matematycznego zacięcia. Jeśli dobrze wyliczmy, jaka ilość farby będzie nam potrzebna, to remont przebiegnie sprawnie, a my unikniemy łatwych do przewidzenia i zapobiegnięcia problemów.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro