Mała wielka rzecz, czyli jak wybrać piłkę tenisową
Zdaniem eksperta

Mała wielka rzecz, czyli jak wybrać piłkę tenisową

Wiele osób rozpoczynających przygodę z tenisem nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest wybór odpowiedniej piłki. Jak się okazuje, ta z pozoru mała rzecz ma duże znaczenie!

udostępnij

Magda ZaporowskaMagda Zaporowska / 29-05-2018

Niezależnie od tego, czy trenujemy amatorsko, czy zawodowo, oprócz rakiety do gry w tenisa powinniśmy również zadbać o właściwie dobraną piłkę tenisową przeznaczoną do konkretnego stylu gry, odpowiednią do umiejętności gracza, a nawet jego wieku. Odpowiednia piłka wpływa bowiem na jakość rozgrywki oraz komfort grających. Jak jest to istotne, świadczą zachowania zawodników zawodowych, którzy pierwszy raz zmieniają piłki już po siódmym gemie meczu, a następnie co dziewięć kolejnych gemów. Czym więc różnią się piłki tenisowe i jak wybrać odpowiednią dla siebie?

Dla amatora i dla profesjonalisty

Każda profesjonalna firma zajmująca się produkcją sprzętu do tenisa, np. piłki tenisowe Wilson czy Gamma, oferuje piłki pod kątem ich wytrzymałości. W zależności od stopnia wytrzymałości można też dobrać piłkę do rodzaju nawierzchni, temperatury otoczenia, techniki, a nawet wysokości nad poziomem morza, na jakiej rozgrywany jest mecz. Poziomy dzieli się na:

  • profesjonalny,
  • mistrzowski,
  • rekreacyjny.

1. Poziom profesjonalny

Piłki są przeznaczone dla tenisistów zawodowych. Cechuje je przede wszystkim bardzo wysoka wytrzymałość (np. Wilson Us Open, które mają dodatkowy filc zwiększający ich wytrzymałość. Ze względu na stopień wytrzymałości dzielą się na:

  • bardzo wytrzymałe, przeznaczone do gry w halach sportowych;
  • wytrzymałe, przeznaczone do gry na kortach betonowych;
  • przeznaczone do gry na wysoko położonych terenach.

2. Poziom mistrzowski

Piłki są przeznaczone dla graczy zaawansowanych (Wilson Championship), którzy choć nie grają zawodowo, to jednak często i dobrze.

3. Poziom rekreacyjny

Te piłki, ze względu na mniejszą wytrzymałość, nie nadają się do rozgrywek turniejowych. Świetnie jednak sprawdzą się w grze towarzyskiej.

Piłki należy dobrać do rodzaju nawierzchni:

Początkującym graczom czy też tym, którzy grają rekreacyjnie, wystarczą piłki przeznaczone specjalnie dla nich, np. Wilson Practice. Nie powinni oni decydować się na piłki z poziomu profesjonalnego, gdyż zawodowi gracze mają już wypracowaną technikę gry, siłę uderzenia i rotację. Piłka powinna więc być dobrana pod kątem wytrzymałości i rodzaju nawierzchni oraz możliwości gracza i jego poziomu zaawansowania.

Dla kogo bezciśnieniowa, dla kogo ciśnieniowa?

Oprócz klasyfikacji piłek do tenisa ze względu na stopień zaawansowania, wytrzymałość i styl gry, różnią są również ciśnieniem. Pod tym względem dzielą się na:

Piłki bezciśnieniowe, np. Wilson Tour Clay Re, są przeznaczone dla graczy, którzy pojawiają się na korcie okazjonalnie. Charakteryzują się wysoką żywotnością oraz bardzo dobrą jakością odbicia. Są jednak cięższe i twardsze. Piłki ciśnieniowe, jak Dunlop Club Championship, są natomiast dobrym wyborem dla osób trenujących regularnie, rozgrywających mecze lub grających zawodowo. Są lekkie i miękkie, co zwiększa komfort gry i poprawia kontrolę uderzeń. Piłki ciśnieniowe ze względu na utratę gazu po otwarciu tuby (powinna być hermetyczni zamykana!), muszą jednak być używane regularnie, bowiem każdy dzień oznacza dla nich utratę ciśnienia i zmianę właściwości piłki, co wpływa na tor lotu oraz komfort gry. Piłka ciśnieniowa wystarczy średnio na 8-9 setów.

Piłka dla dziecka

Nie należy zapominać o najmłodszych, którzy stawiają pierwsze kroki w tym sporcie. Piłki tenisowe dla dzieci oznaczono różnymi kolorami. Można je dobrać według poziomu zaawansowania oraz wieku dziecka. Różnią się one ciężarem i strukturą:

  • gąbczaste – dla najmłodszych dzieci, poniżej 5 lat;
  • czerwone – dla dzieci powyżej 5 lat, 85-105 cm wzrostu;
  • pomarańczowe – dla dzieci powyżej 8 lat, 105-120 cm wzrostu;
  • zielone – dla dzieci powyżej 9 lat, 120-135 cm wzrostu.

Dobór odpowiedniej piłki dla dziecka jest niezwykle istotny – pozwala na opanowanie odpowiedniej techniki gry, zmniejszy prawdopodobieństwo kontuzji, dzięki czemu nie zniechęci najmłodszych do treningów.

Piłka tenisowa – mała wielka rzecz

Wybór piłki tenisowej nie jest łatwy. Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem, profesjonalistą, czy rodzicem, który chce, aby jego dziecko rozpoczęło przygodę z tenisem, warto, a nawet trzeba zwrócić szczególną uwagę na jakość kupowanych piłek. Podobnie jak przy wyborze rakiety tenisowej, obuwia czy ubrania wybór odpowiedniej piłki bez wątpienia przyczyni się do sukcesów na korcie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro