„Magik” Magdalena Parys – recenzja

„Magik” Magdalena Parys – recenzja

autor: Aleksandra Urbańczyk, data publikacji: 20-04-2015

Neukölln – dzielnica Berlina. Obskurna i opuszczona kamienica, która od lat jest solą w oku miejskich władz, znowu okrywa się złą sławą. Znaleziono w niej zmasakrowane zwłoki mężczyzny. Wezwany do makabrycznego odkrycia komisarz Tschapieski dziwnie się zachowuje. Jest skrajnie zdenerwowany, odbiera sprawę Kowalskiemu (najlepszemu śledczemu) i powierza ją nieopierzonemu asystentowi. Procedura postępowania jest nietypowa, do akcji wkracza niemiecki wywiad. Wygląda na to, że Tschapieski ma związane ręce, a komuś bardzo zależy na zatuszowaniu zbrodni…

Śledztwa się mnożą

Kowalski jest urażony, ale sprawa zbyt go intryguje, by trzymać się od niej z daleka. Tschapieski także ma swoje powody, by nieoficjalnie kontynuować dochodzenie. Żeby rozwikłać sprawę, czytelnik musi cofnąć się w czasie i poznać wydarzenia, które miały miejsce przed upadkiem muru berlińskiego. Trzeba podążać różnymi tropami, by znaleźć odpowiedzi na coraz liczniejsze pytania. Kim jest ofiara? Co łączy byłego pracownika Stasi z jednym z najbardziej wpływowych polityków zjednoczonych Niemiec? Jakich informacji poszukiwał znany dziennikarz przed śmiercią? W jaki sposób wplątany jest w tę historię staruszek z Lipska, który poświęcił życie na kompletowanie wstrząsającego archiwum?

Polityk, który chce zostać Bogiem

Christian Schlangenberger, były oficer niemieckiego wywiadu i wpływowy polityk, potrafi o siebie zadbać. Wie, jak „grać”, by zdobyć liczny elektorat. Po upadku muru berlińskiego potrafił wykorzystać chaos, by zacząć budowę swojego imperium. Sen z powiek spędzały mu jedynie ślady przeszłości, które zachowały się w dokumentach. Należało się ich pozbyć. Przedsięwzięcie zajęło pięć lat. W rezultacie z tajnych archiwów Urzędu do spraw Materiałów Stasi zniknęły najbardziej obciążające akta, w tym dokumenty akcji o kryptonimie „Magik”, dotyczącej likwidacji opozycjonistów z krajów bloku wschodniego. W ręce Christiana dostały się materiały, które zabezpieczyły jego przyszłość, a także otworzyły drogę do nieograniczonej władzy. Trzeba jedynie ustalić, kim jest anonimowy dręczyciel, który regularnie podsyła zdjęcia, o których polityk chciałby zapomnieć.

Słowiańska syrena znad Haweli

Dagmara Bosch jest gwiazdą niemieckiego i polskiego dziennikarstwa. Spełnia się zawodowo, los jednak nie szczędzi jej osobistych tragedii. W dzieciństwie w tajemniczych okolicznościach straciła ojca i została zmuszona do emigracji. Po latach, w związku z tą samą sprawą, umiera jej ojczym. Kiedy uda się jej powiązać te dwa wydarzenia, nikt nie zdoła jej powstrzymać przed włączeniem się w rozwikłanie zagadki. Musi odnaleźć zaginiony film i sprawdzić, czy warto było za niego umierać. Nie wie jeszcze, że już znalazła się w oku cyklonu…

Dokąd doprowadzą wszystkie wątki śledztwa? Jak działa mechanizm, który pomimo upadku ustroju pozwala utrzymać się pozornie skończonym politycznie elitom przy władzy? Jakie jest prawdziwe oblicze mediów? Jak wygląda proces adaptacji emigrantów do obcej kultury i do życia w nowej ojczyźnie? Jaki jest poziom świadomości politycznej polskich obywateli? To tylko niektóre pytania, na które znajdziemy odpowiedź w książce „Magik” Magdaleny Parys. Powieść jest wyrazem hołdu dla ludzi, którzy poświęcili swe życie wolności i stanowi pierwszą część dobrze zapowiadającej się trylogii. Książka zgrabnie łączy wątki sensacyjne z interesującą warstwą obyczajową, w niczym nie ustępując prozie Stiega Larssona.

Książka „Magik” Magdaleny Parys dostępna jest także w formie e-booka w formatach EPUB i MOBI za ok. 27 zł.

Źródło okładki: www.swiatksiazki.pl