Magazyn w namiocie – co musisz wiedzieć?

Magazyn w namiocie – co musisz wiedzieć?

Założenie magazynu w namiocie jest praktycznym i coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród firm, które decydują się na optymalizację kosztów związanych ze skalowaniem własnej działalności. Co należy wiedzieć, decydując się na zakup namiotowej hali magazynowej?

udostępnij

Marcin CichockiMarcin Cichocki / 17-07-2019

Zalety namiotowej hali magazynowej

Z punktu widzenia przedsiębiorstwa istnieje wiele istotnych zalet namiotowych hal magazynowych, które sprawiają, że wzniesienie kolejnego magazynu może okazać się zupełnie niepotrzebne.

Najważniejszą zaletą tego typu rozwiązania jest oczywiście możliwość znacznego ograniczenia kosztów. Wzniesienie tradycyjnej, stacjonarnej hali magazynowej to potężny koszt, na który nie zawsze przedsiębiorstwo może sobie pozwolić, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju biznesu.

Warto również zwrócić uwagę na ogromną funkcjonalność mobilnego namiotu magazynowego. Z łatwością można zmienić jego funkcję, doposażyć w innowacyjne rozwiązania technologiczne czy przenieść go w inną lokalizację.

Namiot magazynowy przyda się doraźnie, gdy konieczne będzie chwilowe zabezpieczenie nadwyżek przechowywanego towaru, a także może być użytkowany ciągle, jako dodatkowy magazyn dla firmy.

Namiot może zmieniać się wraz ze zmieniającymi się potrzebami przedsiębiorstwa, a dzięki odpowiednim rozwiązaniom konstrukcyjnym może pełnić on swoją funkcję przez cały rok. Modułowa konstrukcja pozwoli dowolnie manipulować przestrzenią użytkową poprzez modyfikowanie wysokości, długości lub szerokości hali namiotowej.

Postawienie namiotu magazynowego nie wymaga pozwoleń

W rozumieniu ustawy Prawo budowlane namioty nie są obiektami budowlanymi, dlatego też nie wymaga się ich zgłoszenia oraz uzyskania pozwolenia na budowę. Takie podejście do wykładni prawa znacząco ułatwia życie przedsiębiorcom, którzy poszukują alternatywnych i tańszych rozwiązań magazynowych.

Decydując się na namiot magazynowy, należy jednak pamiętać, by obiekt nie stał w jednym miejscu dłużej niż przez 180 dni. Wedle Prawa budowlanego po tym czasie namiot może zostać uznany jako trwale przytwierdzony do gruntu obiekt budowlany, co warunkować będzie konieczność uzyskania pozwolenia na budowę i użytkowanie obiektu.

Dlatego też przedsiębiorcy magazynujący towary w namiotach magazynowych powinni przed upływem 180 dni zmienić lokalizację namiotu, by ten wciąż mógł być zaliczany do obiektów ustawionych tymczasowo.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, decydując się na namiot magazynowy?

Przed podjęciem zakupowej decyzji należy dokładnie zweryfikować kilka aspektów, które pozwolą wybrać optymalny produkt. Do najistotniejszych kwestii zalicza się rozmiar hali namiotowej oraz konieczne do zapewnienia warunki magazynowe.

Powierzchnia namiotu

Namioty magazynowe z reguły oferują dużą przestrzeń użytkową. Nie należy jednak przesadzać i kupować możliwie jak największego namiotu, ponieważ będzie on trudniejszy w utrzymaniu, a jednocześnie przedsiębiorstwo nie wykorzysta w pełni jego potencjału.

Poza tym większe namioty są również droższe. W przypadku składowania mniejszej ilości towarów w zupełności wystarczy namiot magazynowy o powierzchni 25 – 70 m2. Przykładem mniejszych namiotów magazynowych może być szeroka oferta namiotów Prestige.

Rozwiązania technologiczne, które zapewnią odpowiednie warunki składowania

Większość towarów składowanych w magazynie wymaga odpowiedniej temperatury składowania oraz ochrony przed wilgocią, skrajnie niskimi temperaturami i opadami atmosferycznymi. Wybierając namiot magazynowy, należy zweryfikować, czy obiekt będzie w stanie zapewnić takie warunki.

Najlepszą ochronę i najkorzystniejsze warunki przechowywania oferują całoroczne namioty magazynowe, które wyposażone są w odpowiednio grube plandeki, uszczelnienia i systemy wentylacji, które zapewniają prawidłowy mikroklimat wewnątrz namiotu.

Tego typu obiekty są również przystosowane do ogrzewania wnętrza promiennikami ciepła i nagrzewnicami. Jednymi z ciekawszych tego typu rozwiązań mogą być namioty magazynowe Grand oraz oferta firmy Poltent.

Podsumowanie

Magazyn w namiocie to rozwiązanie, które pozwala firmom znacząco ograniczyć i amortyzować koszty rozwijania oraz skalowania biznesu. Tego typu obiekty mogą być użytkowane zarówno wyłącznie w sezonie letnim, jak i przez cały rok. Przed wyborem namiotu należy zweryfikować, czy zapewni on prawidłowe warunki magazynowania niezbędne do bezpiecznego przechowywania towarów.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro