Macbooki – czym się charakteryzują na tle konkurentów?
Zdaniem eksperta

Macbooki – czym się charakteryzują na tle konkurentów?

Przenośne komputery z logo nadgryzionego jabłka na pozór są bardzo podobne do maszyn takich producentów jak Asus, Dell, Lenovo czy HP. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. A w tym przypadku przede wszystkim w wysokiej jakości wykonania i w oprogramowaniu.

udostępnij

Piotr GrabiecPiotr Grabiec / 04-07-2018

Apple nie sprzedaje sprzętów z niskiej półki cenowej, a wszystkie komputery w ofercie są modelami mniej lub bardziej premium, ale ma coś do zaproponowania różnym grupom klientów. Tak naprawdę firma sprzedaje teraz trzy różne MacBooki.

Komputery przenośne w ofercie Apple’a

Podstawą oferty jest MacBook Air. To urządzenie, którego projekt sięga początków obecnej dekady. W czasach swojej młodości był jednym z najlżejszych i najmniejszych laptopów w sprzedaży, ale od 2013 roku doczekał się zaledwie kilku rewizji polegających na dodaniu nowych podzespołów, a obecnie nieco trąci myszką – zwłaszcza ze względu na ekran.

Duchowym następcą MacBooka Air, niestety ze znacznie wyższej półki cenowej, jest MacBook z 12-calowym ekranem. Urządzenie jest w sprzedaży od kilku lat, ale nadal zachwyca niewielką wagą i kompaktowymi gabarytami. Rozczarowaniem może być jego wydajność, bo to laptop nastawiony na pracę przy przeglądarce internetowej i edytorze tekstu przede wszystkim w terenie.

Dopełnieniem oferty są MacBooki Pro w dwóch rozmiarach o przekątnej długości 13 cali lub 15 cali. Poszczególne warianty różnią się podzespołami, ale nawet najtańszy model jest bardzo solidnym komputerem do codziennej pracy. W droższych modelach znalazł się panel TouchBar zamiast górnego rzędu przycisków funkcyjnych na klawiaturze oraz czytnik linii papilarnych.

Retina to nie wszystko

Wszystkie komputery Apple’a – poza leciwym MacBookiem Air – będące obecnie w portfolio produktów firmy wyposażono w ekrany o bardzo wysokiej rozdzielczości. Nie jest to jednak jedyna zaleta ekranów P3, na które zdecydował się Apple. W przypadku komputerów MacBook Pro producent może pochwalić się pokryciem przestrzeni barwnej na świetnym poziomie. Dzięki temu ekran wbudowany w urządzeniu zapewnia nie tylko ostry tekst, ale również fenomenalne odwzorowanie barw.

Jest to kluczowe przy pracy z grafiką, zdjęciami oraz filmem, a więc u wszelkiej maści profesjonalistów. Do tego stopnia, że osoby pracujące na zewnętrznych ekranach często mają problem z doborem monitora do MacBooka, który zapewniałby jakość na podobnie wysokim poziomie. W dodatku naprawdę nieliczne laptopy z systemem Windows są w stanie zaoferować konsumentom panel o tak dobrej jakości, jak ten stosowany w MacBookach.

Znakiem rozpoznawczym komputerów firmy z Cupertino są jednak nie tylko ekrany i obudowy wysokiej jakości, ale również touchpady montowane pod klawiaturą. Pod względem precyzji działania i odwzorowania ruchu nie mają praktycznie równych. Dopiero od niedawna konkurencja z Windowsem jest w stanie zaoferować coś na podobnym poziomie.

Od komputerów Apple’a odstrasza pozornie wysoka cena

Porównując suche parametry, można odnieść wrażenie, że komputery Apple’a są niewspółmiernie drogie względem mocy obliczeniowej. Trzeba tylko pamiętać, że komputer to coś więcej niż suma jego podzespołów lub suche dane ze specyfikacji. Nie należy zapominać o oprogramowaniu, które jest wliczone w cenę komputera. Dzięki optymalizacji i dopasowaniu software’u do hardware’u nawet mało wydajny komputer potrafi zaskoczyć swoimi możliwościami.

MacBooki to przede wszystkim system operacyjny. Sprzęty firmy z Cupertino – niezależnie od kategorii, do której należą – działają pod kontrolą autorskiego systemu operacyjnego. W przypadku notebooków jest to macOS. Również oparty jest o interfejs graficzny i okna, ale wystarczy kilka godzin spędzonych z MacBookiem i widać wyraźne różnice. Wybór najlepszych narzędzi do pracy jest oczywiście kwestią indywidualną.

MacBook to idealny kompan dla iPhone’a

Urządzenia firmy Apple są bardzo udanymi konstrukcjami, ale zyskują drugie życie, jeśli połączyć je z innymi sprzętami firmy z Cupertino. Użytkownicy komputerów Mac i iPhone’ów mogą łatwo synchronizować dane pomiędzy nimi, korzystając z natywnych aplikacji.

Wsparcie dla oprogramowania oraz usług w chmurze i nie tylko – takich jak poczta, kalendarz, iMessage, dysk, zdjęcia, Apple Music, kopia zapasowa, Safari itp. – sprawia, że dane użytkownika są zawsze bezpieczne oraz zawsze aktualne. Wystarczy do tego połączenie internetowe.

Apple wyprzedza epokę, ale z krzywdą dla teraźniejszości

W najnowszych komputerach producent zdecydował się wykorzystać nowoczesne porty USB-C. Interfejs o nazwie Thunderbolt 3 pozwala na transfer danych o zawrotnej przepustowości. Można wykorzystać porty do przesyłania obrazu do urządzeń zewnętrznych oraz do ładowania innych sprzętów lub ogniwa wbudowanego w MacBooka.

Ma to niestety pewne minusy. Brak klasycznych portów wymusza na klientach korzystanie z przejściówek i adapterów, by podłączyć do komputera pendrive’y, dyski przenośne, czytniki kart pamięci, aparaty, drukarki oraz kable do ładowania innych sprzętów, w tym iPhone’a. Bywa to dość uciążliwe.

Warto pamiętać, że swego czasu podobnie cierpieli użytkownicy, którzy wymagali od komputerów obsługi dyskietek oraz montowania w nich napędów optycznych. Również w obu tych przypadkach to właśnie Apple wytyczył kierunek dla całej branży elektroniki użytkowej. Przejściowa niedogodność jest ceną postępu.

MacBooki to fenomenalne sprzęty, które nie sprawdzą się w każdym scenariuszu. Spodobają się przede wszystkim osobom zainteresowanym oprogramowaniem dostępnym wyłącznie na platformę macOS oraz wszelkim konsumentom i profesjonalistom, którzy zapragnęli po prostu odpocząć od Windowsa.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro